GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Akvarijní rostliny do popředí - kobercovky

kobercovky - kobercové rostliny.png
Akvarijní rostliny "kobercovky" vhodné do popředí akvária tvoří takzvané koberce a jsou velmi vyhledávanými rostlinami. Při jejich použití akvárium vypadá efektivněji, celistvěji a dotváří celkový dojem rostlinného akvária. Jejich pěstování ale není většinou jednoduché.
Většina kobercovek jsou totiž náročné jak na živiny, tak potřebují dodávat CO2. Krom toho potřebují silné světlo, nebo se vytahují a chřadnou. Se slabým světlem bude téměř nemožné mít v akvárku souvislý pěkně zelený koberec.
Abyste si mohli snadno vybrat, která kobercovka je pro vás ta vhodná, bude u každé rostliny fotografie a krátký popis. Krom toho po kliknutí na fotografii nebo název rostliny se vám zobrazí v atlase s větším množstvím přesnějších informací potřebných k pěstování.

Seznam kobercových rostlin:
Eleocharis parvula je krásná jemná rostlina vhodná pro vytvoření trávníku v popředí akvária. Rostlina potřebuje jemnější štěrk, CO2 i přidávání živin pro jednolitý trávník. Pro více informací klikněte na fotografii.
Eleocharis pusilla je nejmenší v akváriu pěstovanou bahničkou. V dobře prohnojeném dně drobnější frakce není jinak náročná, nepotřebuje ani tak silné osvětlení jako Eleocharis parvula. Často je prodávána pod synonymem Eleocharis sp. Mini. Pro více informací klikněte na fotografii.
Utricularia graminifolia patří mezi náročnější kobercovky. Aby dobře rostla, bude potřebovat silné osvětlení, živiny i CO2. Zároveň ji dlouho trvá, než se aklimatizuje a začíná růst později.
Glossostigma elatinoides tvoří úhledný koberec v popředí akvária. Rostlina potřebuje jemnější štěrk, CO2 i přidávání živin. Pro více informací klikněte na fotografii.
Cryptocoryne parva je nejmenší Kryptokoryna a může vytvořit úhledný trávník. Její nevýhodou je, že se těžko shání, neboť dovezené rostliny často uhnívají a roste velmi pomalu oproti jiným "kobercovkám". Takový trávník se může tvořit klidně i léta. Osobně rostlinu mám, je v průměrně osvětleném akváriu, přidávám hnojivo i CO2 a roste trošku rychleji.  Pro více informací klikněte na fotografii.
Lilaeopsis mauritiana roste i při slabším osvětlení, ale je pak vyšší. Pokud z ní chcete vytvořit v akváriu trávník, přidal bych CO2, do dna bych přidal živiny (NPK+TE, ferox) a dal bych ji pod slušné osvětlení. Tato rostlina je totiž pod dobrým osvětlením nižší a vytvoří pohledný trávník.
Micranthemum callitricohides známá jako Cuba mě osobně uchvátila. Ze dvou malých košíčků rostlin v horším stavu jsem po třech měsících měl krásný jednolitý koberec cca 30x15 cm. Roste velmi rychle, ale CO2, živiny a silné světlo je nutnost. Pro více informací klikněte na její fotografii.
Micranthemum micranthemoides se občas prodává jako Hemianthus micranthemoides. Na koberec použít lze, chce ale dobré osvětlení, přidávání hnojiva a CO2 a pravidelný střih, roste za světlem. Pro více informací klikněte na fotografii.
Micranthemum umbrosum, známější pod názvem Monte Carlo patří podle mého spolu Cubou a Eleocharis mezi nejpěknější kobercovky. Výhodou Monte Carlo je, že nepotřebuje až tak dobré osvětlení jako Cuba, ovšem CO2 a hnojivo bych bral jako samozřejmost pro vytvoření pěkného trávníku. Pro více informací klikněte na fotografii.
Marsilea hirsuta má jednu velkou výhodu oproti většině kobercovkám a tu, že nepotřebuje silné osvětlení a roste i v průměrně osvětlené nádrži. Jemnější štěrk, CO2 a hnojivo se samozřejmě doporučuje. To beru u kobercovek spíš jako samozřejmost. Pro více informací klikněte na fotografii.
Hydrocotyle tripartita Japan dokáže, při velmi dobrém osvětlení a vhodných podmínkách (CO2 a hnojivo), vytvořit nízký koberec. Při středně silném osvětlení se spíš rozrůstá i do výšky. Pro více informací klikněte na fotografii.
Staurogyne repens není úplně typickou kobercovkou, ale pro svůj plazivý růst bych ji do kobercovek zařadil. Jde o středně náročnou rostlinu, která nepotřebuje silné osvětlení. Hnojivo i CO2 doporučuji pro lepší růst. Pro více informací klikněte na její fotografii.
Celý atlas nejčastěji pěstovaných akvarijních rostlin najdete pod odkazem: Atlas akvarijních rostlin.
15.08.2016 13:15:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one