Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Akvarijní rostliny do popředí - kobercovky

kobercovky - kobercové rostliny.png
Akvarijní rostliny "kobercovky" vhodné do popředí akvária tvoří takzvané koberce a jsou velmi vyhledávanými rostlinami. Při jejich použití akvárium vypadá efektivněji, celistvěji a dotváří celkový dojem rostlinného akvária. Jejich pěstování ale není většinou jednoduché.
Většina kobercovek jsou totiž náročné jak na živiny, tak potřebují dodávat CO2. Krom toho potřebují silné světlo, nebo se vytahují a chřadnou. Se slabým světlem bude téměř nemožné mít v akvárku souvislý pěkně zelený koberec.
Abyste si mohli snadno vybrat, která kobercovka je pro vás ta vhodná, bude u každé rostliny fotografie a krátký popis. Krom toho po kliknutí na fotografii nebo název rostliny se vám zobrazí v atlase s větším množstvím přesnějších informací potřebných k pěstování.

Seznam kobercových rostlin:
Eleocharis parvula je krásná jemná rostlina vhodná pro vytvoření trávníku v popředí akvária. Rostlině lépe vyhovuje jemnější štěrk, určitě bych doporučil CO2 i přidávání živin pro jednolitý trávník kvalitního vzhledu. Pro více informací klikněte na fotografii.
Eleocharis pusilla je nejmenší v akváriu pěstovanou bahničkou. V dobře prohnojeném dně drobnější frakce není jinak náročná, nepotřebuje ani tak silné osvětlení jako Eleocharis parvula, opět bych přidávání CO2 alespoň v malé míře doporučil. Často je prodávána pod synonymem Eleocharis sp. Mini. Pro více informací klikněte na fotografii.
Utricularia graminifolia patří mezi náročnější kobercovky. Aby dobře rostla, potřebuje silné osvětlení, dostatek živin a určitě bych doporučil CO2. Zároveň ji dlouho trvá, než se aklimatizuje a začíná růst později. Pro více informací klikněte na fotografii.
Glossostigma elatinoides tvoří úhledný koberec v popředí akvária. Rostlině lépe vyhovuje jemnější štěrk, CO2, přidávání živin a určitě dobré osvětlení, jinak se táhne vzhůru za světlem. Pro více informací klikněte na fotografii.
Šípatkovec jemný - Helanthium tenellum
Helanthium tenellum, často prodávaný pod synonymem Echinodorus tenellus, je středně náročná kobercovka, která ke svému růstu vyloženě nepotřebuje přidávat CO2, které ale samozřejmě růst podpoří. Potřebuje ale silnější osvětlení a dostatek živin ke kořenům. Pro více informací klikněte na fotografii.
Cryptocoryne parva je nejmenší Kryptokoryna a může vytvořit úhledný trávník. Její nevýhodou je, že se těžko shání, neboť dovezené rostliny často uhnívají a roste velmi pomalu oproti jiným "kobercovkám". Takový trávník se může tvořit klidně i léta. Osobně rostlinu mám, je v průměrně osvětleném akváriu, přidávám hnojivo i CO2 a roste trošku rychleji.  Pro více informací klikněte na fotografii.
Lilaeopsis mauritiana roste i při slabším osvětlení, ale táhne se pak víc do výšky. Pokud z ní chcete vytvořit v akváriu trávník, přidal bych CO2, do dna bych přidal živiny (NPK+TE, ferox) a dal bych ji pod slušné osvětlení. Tato rostlina je totiž pod dobrým osvětlením nižší a vytvoří pohledný trávník. Lilaeopsis je náchylnější na ruduchu. Pro více informací klikněte na fotografii.
micranthemum Cuba
Micranthemum callitrichoides známá jako Cuba mě osobně uchvátila. Ze dvou malých košíčků rostlin v horším stavu, jsem po třech měsících, měl krásný jednolitý koberec cca 30x15 cm. Roste docela rychle, ale CO2, živiny a silné světlo je nutnost. Pro více informací klikněte na její fotografii.
Micranthemum micranthemoides se občas prodává jako Hemianthus micranthemoides. Na koberec použít lze, chce ale dobré osvětlení, přidávání hnojiva, CO2 a pravidelný střih, jinak se táhne za světlem a vytváří spíše trs. Pro více informací klikněte na fotografii.
Monte Carlo
Micranthemum umbrosum, známější pod názvem Monte Carlo patří podle mého spolu Cubou a Eleocharis mezi nejpěknější kobercovky. Výhodou Monte Carlo je, že nepotřebuje až tak dobré osvětlení jako Cuba, ovšem CO2 a hnojivo bych bral jako samozřejmost pro vytvoření pěkného trávníku. Monte Carlo jsem zkusil pěstovat i na kořenu, ten brzy celý obrostl touto svěže zelenou drobnolistou rostlinou.  Pro více informací klikněte na fotografii.
Marsilea hirsuta po nákupu v emerzní formě překvapí, určitě nevypadá jako kobercovka. Jenže v akvárku dojde brzy k proměně. Zároveň má jednu velkou výhodu oproti většině kobercovkám a to, že roste i v průměrně osvětlené nádrži. Přidání živin do dna samozřejmě doporučuji, CO2 nutnost není, samozřejmě neuškodí, naopak. Pro více informací klikněte na fotografii.
Hydrocotyle tripartita Japan dokáže, při velmi dobrém osvětlení a vhodných podmínkách (CO2 a hnojivo), vytvořit nízký koberec. Při středně silném osvětlení se spíš rozrůstá i do výšky a vytváří spíš trs, než koberec. Pro více informací klikněte na fotografii.
staurogyne repens
Staurogyne repens není na první pohled úplně typickou kobercovkou, ale pro svůj plazivý růst a malé listy, bych jej do kobercovek určitě zařadil. Jde o středně náročnou rostlinu, která nepotřebuje nějak silné osvětlení. Hnojivo i CO2 doporučuji pro lepší růst. Pro více informací klikněte na její fotografii.
Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin s vyhledávačem podle vlastností a potřeb rostlin.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
15.08.2016 13:15:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one