Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
REKLAMA
REKLAMA

PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jaké rostliny k terčovcům - rostliny vhodné do vyšších teplot

Akvarijní rostliny vhodné do 30 až 32 stupňů.png
Ne každá akvarijní rostlina zvládá speciální podmínky pro chov terčovců. Krom chemického složení vody, jde i o vysokou teplotu prostředí, kterou většina rostlin nemusí zvládnout. Jenže někdy stačí malá změna a můžete mít i rostlinné akvárium s terčovci.
A protože s terčovci zkušenosti nemám a další prostor na zkoušení k dispozici není, oslovil jsem zkušenou akvaristku Veroniku Vrábelovou, která se chovem terčovců zabývá a zároveň se jí povedlo udělat z akvárka krásné rostlinné. A podle jejích slov, stačí někdy jen drobná změna tvrdosti vody a rostlina, která nechtěla v takto teplé vodě růst (30 až 32°C), najednou vytvořila krásný zdravý trs. A díky ní teď máme seznam rostlin, které se jí podařily u terčovců pěstovat, ale i ty, kterým se nedařilo při tak vysokých teplotách.
rostlinné akvárium s terčovci.jpg
Seznam akvarijních rostlin vhodných do vody o teplotě 30 až 32°C
Akvarijní rostliny vhodné pro terčovce.png
Blyxa japonica: potřebuje CO2 a hlavně hnojit, do dna přidat Fe tablety (stačí jedenkrát), teplota do 32 °C. Bez CO2 jde, ale jen při silném osvětlení a musí se hnojit.

Cabomba aquatica: teplota do 32 °C, potřebuje CO2, hnojiva a silné osvětlení.

Cabomba caroliniana: na teplotě nezáleží. Při dodávání CO2, hnojeni a dobrém světle, jde nádherně v teplotách 30-32 °C, na tvrdosti vody nezáleží. Pomalu roste i v akváriích s klasickou zářivkou T8, bez CO2, s hnojivem, ale při teplotě do 26 °C.

Ceratopteris thalictroides: skoro plevel, když se dodává CO2 a má dostatečné osvětlení. Teploty do 32 °C zvládá skvěle. Bez CO2 a při slabém světle stagnuje a spíše uhnívá. Musí mít alespoň kvalitní osvětlení.

Echinodorus amazonicus: nenáročná rostlina, snáší teploty do 32°C. Nepotřebuje CO2.

Limnophila aromatica: potřebuje CO2, hnojení a silné světlo, teplota do 32 °C. Bez CO2 jde také, ale roste velmi pomalu, podobně jako cabomba.

Ludwigia repens: teplota do 32 °C, nenáročná, roste i bez CO2 velmi krásně.

Myriophyllum tuberculatum: roste jen při silném osvětlení, CO2 a je potřeba hnojit, teplota do 32 °C.

Rotala rotundifolia: teplota do 32°C, lépe přidávat CO2.


Sagittaria subulata: teplota do 32 °C, při přidávání CO2 je plevel, potřebuje tvrdší vodu.

Vallisneria spiralis: roste snad všude za každých podmínek (poznámka surpan: osobně mi nerostla při přidávání tekutého uhlíku).
Rostliny, kterým se při vyšších teplotách nedaří
Akvarijní rostliny, které nezvádají vyšší teploty.png
Anubias barteri var. nana: neroste v měkké vodě a nemá rád teplotu nad 26 °C (poznámka surpan: osobně mi roste do 30°C, jen je víc problém s řasou), ani s CO2 nejde v takových podmínkách. Daří se mu v tvrdé vode do 26 °C, na světle nezáleží,není třeba hnojit.

Ceratophyllum demersum: plevel, ale potřebuje teplotu jen do 26°C

Cryptocoryne: všeobecně tyto rostliny potřebují tvrdší vodu, teplotu vody do 26°C, jinak jsou nenáročné, není třeba hnojit.

Hygrophila polysperma: roste dobře v tvrdé vodě, bez CO2 s obyčejnou zářivkou T8 při teplotě do 26 °C. Při dodávání CO2 roste velmi rychle, ovšem potřebuje tvrdší vodu a hnojit. Vyšší teplota ji nedělá moc dobře, ale při dostatečné tvrdosti vody roste slušně. Každopádně má raději tvrdou vodu a ne moc kyselou. (poznámka surpan: varianta Hygrophila polysperma variabilis roste i při teplotě 30 °C).
 
Mechy Taxiphyllum: nejdou při teplotě nad 28 °C, zčernají.

Micranthemum: jdou i bez CO2 (poznámka surpan: bez CO2 rostou ale výrazně pomaleji), potřebují lepší světlo, zvládají i 30 °C, ale při výšce akvária 60 cm nestačí jen jedna ledka. V nanu s páskem ledky jde pomalu, ale pěkně, při výšce akvária 30 cm, bez CO2, bez hnojení, stačí jen dobré světlo.
Kvůli rostlinám jsem zvedla tvrdost, při KH 0-3 a GH 7-9 některým z nich děravěly listy. Po zvednutí tvrdosti začaly růst normálně, pH držím 6,2-6,8, teplota 30-32 °C.

V druhém akvárku mám vodu tvrdou, pH neměřím, teplota 26 °C a v něm jsem testovala kytky, které mi nešly u terčů. První jsem myslela, že vadí teplota, ale po zvednutí tvrdosti, kytky začaly růst lépe, jak v tom pokusném akvárku. Takže teplota není až takový problém. Kupuji rostliny, které snesou dle popisu 28 °C a tyhle většinou snáší bez problémů dlouhodobě i 30-32 °C.
Autor: Veronika Vrábelová
Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin s vyhledávačem podle vlastností a potřeb rostlin.
24.10.2016 14:38:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one