Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
REKLAMA
REKLAMA

PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Chlazení akvária a další vychytávky

chlazení akvária.png
Povedené vestavěné akvárium ve zdi je bezesporu krásným doplňkem interiéru. Hlavně proto, že ničím neruší prostor, veškerá instalace je zakryta a akvárium působí jako výřez z tropické řeky, kde se v klidu plaví hejna rybek mezi zdravými rostlinami.
Jenže má to svá úskalí. Na akvárium potřebujete dostatečný prostor, prostor pro instalaci, filtry, odvětrání, osvětlení a v neposlední řadě je nutné nepodcenit místo na úpravu, čištění a úpravy přímo v akváriu. Tohle už může být docela problém a sen o krásném vestavěném akváriu s rozumnou možností údržby se může lehce rozplynout.

Důležité tedy, je to nevzdat a ještě před pořízením akvária, například do výklenku ve zdi popřemýšlet, jak a kudy povedete instalaci, kolik místa budete potřebovat (kvůli údržbě, sázení rostlin, vyjmutí vnitřního filtru, nebo i vložení štěrku, dekorací případně dolévání vody). Nepodceňte zároveň, že dost místa zabere i osvětlení, které v případě zářivek má docela vysokou teplotu a můžete se o něj popálit.
Chlazení akvária.jpg
Chlazení akvária

Protože v mém případě jsem měl otvor již připraven, musel jsem přizpůsobit vše, včetně výroby akvária na míru. Kvůli pořekadlu "dvakrát měř, jednou řež" jsem si nechal vůli me zdi a budoucím akváriem, kdyby náhodou byla zeď nerovná (a taky byla, bylo to těsné i tak). Což mi pomohlo i v tom, že vepředu na levé i pravé straně mi zbyla asi 4 mm mezera na budoucí odvětrání.

Akvárium jsem zařizoval v říjnu, to jsem ještě nečekal, jak moc nutné bude chlazení akvária.
(Další možnosti chlazení akvárií najdete v článku: Jak chladit akvárium).

V červnu jsem již začal hledat řešení, jak akvárium chladit. Nějaké rozumné a cenově dostupné chlazení akvárií není. Bylo tedy nutné využít počítačové větráky na 12V a 12V adaptér do zásuvky pro jejich napájení (adaptér má 1A). Větráky jsem zvolil jeden 0,18 A (ten je tichý, ale má slabší výkon), druhý má 0,35 A (což je slušnej vítr, ale zároveň jde docela slyšet).
Vestavěné akvárium - jak chladit.jpg
Hlavní problém u vestavěných akvárií, nebo i akvárií s uzavřeným krytem na osvětlení, je vysoká teplota zářivek. Teplota akvarijního světla dosahuje klidně přes 50°C a zahřívá vodu, která by měla mít teplotu cca 22 až 26°C pro většinu akvarijních ryb, které se u nás chovají. U mě ale nastal v červenci problém, že voda dosahovala až 33°C, což je pro mnohé ryby smrtelné, především, když jde o delší časový interval. Nezbývalo mi, než vyměňovat každý den vodu za chladnější. Nakonec jsem tedy využil dvou větráků a začal osvětlení chladit "průvanem" z mezer (jedna je přívodní, druhá slouží jako odvod vzduchu - u odvodu je z průhledného plexi vytvořen větrný tunel). Další výhodou je, že chlazením zářivkových trubic dojde pravděpodobně k prodloužení jejich životnosti.

Teplota začala klesat a dostal jsem se na krásných 28°C, což už bylo docela přijatelné, ale níž to nebylo možné stlačit, neboť v bytě bylo 27°C. Tím pádem nějaké klimatizace pro akvária za desítky tisíc postrádají smysl, větší smysl má pak domácí klimatizace a proudění klimatizovaného vzduchu přes větráky přes zářivkové trubice. Pokud klimatizaci nemáte a v létě, třeba jako letos, byly dlouhodobě tropické teploty, je nutné v noci větrat místnost a snažit se snížit teplotu vzduchu v místnosti co nejníže (i když to je problém, u nás bylo v noci 23 až 26°C).

Dodatek: Protože jsem musel sledovat teplotu vody v akváriu (chladnou vodu hlídá ohřívač s termostatem a teplou větráky na vypínač), abych při zchlazení vody vypnul a při zahřátí zapnul větráky, pořídil jsem si za cca 300 kč termostat s rozmezím teplot od 7 do 77°C (nepoužívat měděný), který se o vypínání a zapínání větráků stará sám. další věc z krku.

Další možnosti chlazení

Snížit teplota vody v akváriu se dá výměnou části vody za chladnější, nebo zamrazením PET lahví s vodou a ty pak vložíte do akvária (tohle má trochu smysl u malých akvárií, u velkých se teplota ani nehne). Určitě neměňte teplotu vody v akváriu prudce, aby nedošlo k teplotnímu šoku pro živočichy i rostliny. Ve zdi se dá snižovat teplota již uvedenými větráky, které snižují teplotu osvětlení chladnějším vzduchem z místnosti. Nejsnadnější (ale nejdražší) způsob je pak chlazení místnosti klimatizací a pak použití větráků nad akváriem. Takto pak nedojde k přehřátí akvária. Další možnosti chlazení akvária: jak chladit akvárium.
Chlazení akvária větráky.jpg
Krmení ve vestavěném akváriu ve zdi

Protože instalaci mám nad akváriem, kvůli nedostatku místa a tu pak kryji sololitovými deskami (aby nenavlhly, jsou obaleny z vnitřní strany alobalem - má i schopnost odrážet víc světla do akvária), které jsou upevněny pomocí nábytkových magnetů ke zdi (viz fotografie výš - vedle větráku), musel jsem řešit i rozumné každodenní krmení rybek, aniž bych musel neustále sundávat sololitové krytí.

Jako jednoduché řešení mi přišlo automatické krmítko Juwel (recenze na automatické krmítko Juwel), které udělá všechnu práci za mě a umí krmit i dvakrát denně.
Akvárium ve zdi a chlazení.jpg
Hnojení ve vestavěném akváriu

Další problém k řešení bylo hnojení. "Automatická hnojítka" sice už také existují, ale já už na něj neměl vůbec místo. Protože jsem začal na hnojení používat tekuté CO2 a hnojivo PMDD (jak a čím hnojit akvarijní rostliny), vyřešil jsem každodenní hnojení bez sundávání krytu, injekční stříkačkou a hadičkou v mezeře mezi zdí a akváriem, která vede do akvária tak, aby se nemohlo stát, že se dostane voda naopak ven.
Větrání akvária ve zdi.jpg
Takže pokud máte dost odhodlání a nápadů, rozhodně mohu vestavěné akváriu doporučit. Pokaždé, když máme nějakou návštěvu, hlavně když už je večer tma, nemohou od akvária odtrhnout zrak. A to pak každého akvaristu opravdu potěší, hlavně když to stojí hodně úsilí a znalostí, než zvládnete pěkné rostlinné akvárium.
Jak vypadá akvárium po roce od založení přímo z pohledu ryby, tedy z akvária pomocí vodotěsné kamery SJCAM SJ4000 WIFI můžete vidět ve videu:
15.11.2015 17:59:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one