GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "9706"
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli jsem pochopil správně, že na rozdíl od systému s kvasnicemi lze tento systém na noc vypínat díky tomu, že zavřením jehlového ventilu se zastaví přívod kyseliny a tak i výroba co2. Nehrozí tedy po zavření vybouchnutí. Pochopil jsem to správně, nebo se pletu? Díky za odpověď.
Zdravím čím nahradit 2l pětky od coca Cola když už se nevyrábí?
Díky. A množství sody a kyseliny je stejné?
Ano, stejné množství
Díky za rady a návod a jestli jsem to dobře pochopil tak ten Y kus není žádný zpětný ventil a proto by se dal nahradit obyčejným téčkem z toho duvodu že plyn to přetlačí snáze jak kapalinu z pet B do pet A.Myslíte že to bude funkční díky moc Honza
Ano, prakticky jde o to zastavit přívod roztoku kyseliny, což způsobí právě zvýšený tlak CO2. T kus je v podstatě to samé jako Y kus, jen u T kusu je větší možnost dávkování roztoku s kyselinou i tou odbočkou T kusu, která je v 90 stupňovém úhlu. Možná na T kus nastavit hadičku a natvarovat směrem nahoru. Můžete otestovat jen T kus a pak experimentovat :)
zdravím mám set dyi co2 s kovovým tělem ale nebyl u toho ten třícestný ventil co je v plastovce se sodou nevím co tam má za funkci ale bez něj to asi nezprovozním nevíte prosím kde by se dal sehnat nebo něčím nahradit díky za radu Honza
je tam z důvodu, kdy se přetlakem z láhve 1 dostane roztok s kyselinou citronovou do sody, dojde k reakci a následnému přetlaku v láhvi 2. Kdyby tam nebyl ten "Y" kus, přetlak by způsobil vytlačení roztoku se sodou do láhve 1 a tam by vznikla další reakce.... Pak už by to zachránil je přetlakový ventil. Jakmile dojde k při reakci k přetlaku v láhvi 2 má plyn CO2 lehčí cestu přes "Y" vrátit roztok s kyselinou zpět do láhve 1 než přetlačit roztok se sodou ( kolikrát i přebublá trochu CO2 do láhve 1 . Kolikrát si myslím, že i v tomto je zakopaný pes, jak tu někteří píší o tom jak rychle jim byl vyčerpán roztok s kyselinou a výroba CO2 tím skončila. Podle mě je první problém v objemu lahví. Pokud někdo použije menší PET láhve, dostane se do láhve 2 dané množství roztoku s kyselinou , které je odvozeno z rozdílů tlaků v lahvích a hadičkou, kterou proteče dané množství do láhve 2 než rychlou reakcí dojde k přetlaku v láhvi 2. Než k tomu dojde ale teče roztok vesele dál než je přetlak v láhvi 2 takový , že právě tím "Y" kusem přetlačí CO2 roztok z kyselinou zpět do láhve 1. Když je malá PET láhev, při reakci vznikne velké množství CO2, které nezůstane v láhvi 2, ale pokud je ho moc, přetlačí se i do láhve 1. Tam pak zvýší tlak a ten se postupně pořád zvětšuje při každém přimíchání roztoku kyseliny do sody. Malá PET láhev nepojme tolik CO2 co se vytvoří a vyrovnává se do láhve 1. Jistá možnost by byla přiškrtit hadičku mezi láhvemi, aby se omezil průtok roztoku s kyselinou do láhve 2 a tím rychleji vytvořený CO2 zastaví průtok tohoto roztoku dál do láhve 2 a tím zvyšování tlaku. Nesmí se zaškrtit zcela, pak by to přestalo pracovat. Plyn CO2 tímto místem snadněji projde než kapalina. Je to ale jen teorie, ještě jsem to nezkoušel, protože nemám důvod. Jen si myslím, že to kolikrát způsobí to rychlé spotřebování celého systému.
Ahoj, zajímavá teorie, v tom by opravdu mohl být zakopán pes. A díky i za návod pro ty, kteří přetlakují. Jirka
Používám podobné zařízení. Jde jen o novější model, který má i bezpečnostní přetlakový ventil. Zatím jsem vytvořil jednu dávku a ta mi ve 160l akváriu vydržela 4 týdny. Vytvořený tlak jsem měl 1atm a použil jsem počítadlo bublin. Teď ho už nepotřebuji, za tu první várku vím jaké je množství vypouštěného CO2 do akvária. Navíc jsem připraven s další várkou zkusit připojit elektromagnetický ventil na hadičku a pomocí spínacích hodin pouštět CO2 jen v době světla, kdy rostliny CO2 potřebují. Sací kuličku jsem měl vždy celou dobu ponořenou na dně a nepodařilo se nijak vyčerpat příliš rychle roztok s kyselinou. Autorovi díky za vše, protože mi opravdu tento systém zcela vyhovuje a rostlinám to jen prospělo. Já osobně použil 2 láhve 2,5l. Čím větší objem, tím větší tlaková nádoba a kolísání tlaku je tak na delší dobu.
Co bych chtěl podotknout je natlakování nového systému. Pokud se vám povede přetlakovat systém, když ho zakládáte, není vše ztraceno. Nechte uzavřený jehlový ventil, vytáhněte pomocí magnetu sací hlavu z roztoku kyseliny citronové nad hladinu. Potom povolujte jehlový ventil tak, aby začal ve správném množství odcházet CO2 do vody. Sledujte pokles tlaku na manometru. Jakmile dosáhnete požadovaného "pracovního" tlaku ( ten je v této situaci v obou nádobách stejný ) ponořte sací hlavu opět do roztoku s kyselinou citronovou. Dále se bude odebírat CO2 jen z láhve2 ( roztok s jedlou sodou ) a při poklesu tlaku v láhvi 2 dojde přetlačením zvoleného tlaku v láhvi 1 vytláčení kyseliny citronové do láhve 2. Princip je pak jasný. Smícháním obou roztoků dojde k reakci a vytvoření většího tlaku CO2 v láhvi2 a tento přetlak vrátí roztok kyseliny zpět do láhve1..... a pořád dokola až dojde roztok s kyselinou citronovou.
Už se mi 2x stalo, že při doběhu roztoku došlo k nějaké anomálii a vybublalo mi to do akva rychleji i když před tím byl systém několik týdnů stabilní. Mám to v práci, takže u akva nejsem každý den a navíc jde jen o 30 litrů, takže jednou došlo k otravě téměř všeho živého a podruhé jsem dorazil ještě včas. Někdo s podobnou zkušeností a nápadem jak tomu zabránit?
Ahoj, zkusil jsi vytahovat kuličku nad hladinu roztoku pomocí přiloženého roztoku?
Ahoj,
předně... super návod na CO2 ze sody! Moc děkuji, že zde sdílíš své zkušenosti s veřejností jako my a nenecháváš si tyto cenné informace jen pro sebe :)

a jako druhé bych měl dotaz... co dělám špatně, když my celý roztok vybubla do mého 240L akvária během 3 dnů? - na noc jsem samozřejmě kuličku magnetem vytáhl nad hladinu a jehlový ventil uzavřel. Výpusť přes den jsem měl přes dřívko tak abych měl co možná nejjemnější bublinky a roznesly se mi s pomocí rampy po akváriu... :/
Počítadlo bublin je zbytečnost. Každá voda je jiná, má jiné pufrační schopnosti.Krom toho také záleží, jak moc se daří CO2 rozpouštět. Místo počítadla bublin bych šel spíš do dropcheckeru. Zkus ten difúzor a zkontroluj, jestli máš dostatečně dotažené všechny spoje.
Používám dropchecker, ale i počítadlo bublin. Přece jen zpoždění dropcheckeru je několik hodin a je dobré mít nějakou míru kolik toho tam právě bublá.
Ahoj, děkuji za hezký návod. Napadlo mě, nahradit sodu (uhličitan sodný) za vápenec/mramor (uhličitan vápenatý)...bílé kamínky. Reakce nebude určitě tak bouřlivá a rychlá, vápenec se v kyselině bude rozpouštět pomaleji, rovněž i CO2 bude vznikat pomaleji (ale ne méně...). Myšlenka je zkrátka taková, že by to mohlo celé vydržet fungovat delší dobu + odpadá častý nákup sody, kamínky se jen propláchnou, popř. se jich pár doplní. Co vy na to?
Takže: s vápencem to dost dobře nefunguje, protože reakce musí proběhnout rychle aby se celý systém natlakoval...a taky mi přišlo Podstatné, aby hadička která vede kyselinu do druhé flašky sahala až na dno roztoku sody - lépe to pak proreaguje, než když to teče jen na hladinu (smomozřejmě na té hadičce je pak podstatná ta horní odbočka, kvůli vyrovnání tlaků a zabránění zpětného nasátí...). Tolik moje poznatky :-)
Díky za info. Takže raději podle osvědčeného receptu. Ale třeba se to někdy podaří vychytat :-).
Ahoj, Konečne návod ako pre debilov! :))) Vďaka ti, Majstre! :)
Ahoj, díky za pochvalu. Hlavní problém byl v tom, že jsem nikde našel žádný návod, podle kterého by se dalo fungovat, protože když nevíš, tak to není úplně lehké. Tak jsem ho udělal co nejjednoduššeji sám, aby pomohl. :-)
Dobrý den. Nevíte proč mi kyselina hodně ubývá? Bublám přesně podle návodu. Poměry o. k. Kuličku tesne pod hladinou, ale přesto úbytek 1cm za cca 12 hodin. Děkuji
Dobrý den, tento úbytek je běžný, akorát to není potřeba nechávat pod hladinou pořád. Mám to tak, že dám kuličku pod hladinu, za cca 12 hodin je už nad a klidně to tak další den nechám a reakce stále jede a kyselina se tolik nevypotřebovává. Pěkný den
05.02.2018 11:21:08
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one