GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "7054"
Ahoj. Prosím o radu. Před 7 měsíci jsem založil akva a přestože to není moje první akva, tentokrát mi rostou rostliny bídně a spíš se daří řasám. V podstatě je akvárium stejně vybavené jako předešlé (filtry, Co2), jen jsem vyměnil osvětlení. Z původní klasické zářivky jsem dal LED osvětlení od pana Tůmy, které si testoval ve svém akva. Už nevím co změnit tak mě napadlo, zda to nemůže být osvětlením, které nemusí být svým spektrem úplně vhodné. Jestli jsou to stejné LED jako jsi testoval, ale nevím. Pravda je také, že se změnilo PH, dříve bylo okolo 7 a nyní musím přidávat jedlou sodu, abych se dostal mezi 6-7. Díky za odpověď. Jirka
Ahoj. Do skupiny se přidám i s foto. Zatím jen, že PH vody se změnilo, bydlím na Frýdlantsku v Čechách, je zde problém s vodou díky povrchovým dolům v Polsku, které jsou cca 15 km. Prostě dřív tekla z kohotku voda PH 7 a nyní PH 5,5, zřejmě vodárny míchají vodu z více zdrojů. Koukal jsem, že máš PH 7,6. Myslíš že, bych měl zkusit PH upravit nad PH 7 ? Díky za odpověď.
Jen to ne, buď rád za nižší, držel bych to spíš na 6,5 až 6,8. Mých 7,6 je docela peklo pro mnohé akvarijní rostliny.
Ahoj, tak zakládám už potřetí a teď podruhé se mi děje to, že když na začátku zmáčknu láhev A tak to v B zabublá, ale pak ať otvírám nebo zavírám ventil už to vůbec nezabublá, tedy tlak se ani nepohne a nevím co s tím :( Prosím můžu vědět kde je třeba problém?
Díky za odpověď, nakonec jsem na vše přišla vše se zprovoznilo, ale přečerpáno za 9 dní :( netěsnost hledám kde můžu, ale nikde nic podle oka neuniká...
Doporučuju přečíst článek celý, píšu tam, co dělat, aby se tekutina nepřečerpala moc rychle.
Dobrý den, rád bych si koupil CO2 set, na rostlinné akvarium, ale jako úplný laik s CO2 nemám představu, kolik bublinek mám nastavit na počítadle v akvariu 37 litrů, hustě osázeném? Vím, že asi nějaký konkrétní vzorec není, ale nějaká rada? Děkuji.
Dobrý den, počítání bublin je naprosto nepřesná metoda, protože záleží, jaké voda má nebo naopak nemá, pufrační schopnosti a jak tedy dokáže "přijmout" CO2, Také záleží na tom, jak dobře CO2 rozpouštíte, jedna bublina přes vzduchovací kamínek bude mít naprosto jiné výsledky, než přes difuzor nebo atomizér. Proto bych raději zvolil použití dropcheckeru, případně měření pH a KH a pak výsledky porovnal s tillmanovou tabulkou.
Zdarec pánové, já neustále zapomínám psát nick, a tak jsem téměř stále Anonym :). Včera jsem po malém hledání sehnal obchůdek přímo u mě ve městě, kde mají kyselinu citronovou a sodu za pěknou cenu, kde mě kyselina citronová vyšla za kilogram 65,-Kč a soda za 21,-Kč za kilogram. To je proti minulému internetovému obchodu je to levnější o třetinu. Když vezmu to, že v obchodě stojí 100g kolem 15-20,-Kč, je to paráda.
Ahoj, jsem moc rád, že už máš jméno :-D Jinak to je naprosto luxusní cena. Já tyto látky už beru ve Fichemě, protože oproti běžnému obchodu, kde 50 gramů jedlá sody jsem dnes viděl za 6,90 kč, mě vyjde na cca 28 kč/kg, když vemu 10 kg :-D nebo po kile cca 43 kč, to je furt pohoda. Kyselina citronová je tam za 50 kč/kg, ale musíš vzít 25 kg :-D Jinak kilo mají za cca 72 kč. A to se pořádně vyplatí nakoupit do zásoby, než to pak sbírat na poslední chvíli v supermarketech.
Založil jsem co2 z kyseliny ale když to chci na noc vypnout tak mi strašně vyskočí tlak co stim ??
Zdravím, taky jsem přemýšlel o vypínání CO2 na noc, protože se zastaví fotosyntéza rostlin, tak ho nepotřebují. Mám na to koupený malý elektromagnetický ventil, který by mi jel zároveň s osvětlením a večer by se vypnul. Jehlový ventil bych nezastavoval, protože ho opět ráno nastavovat zabere taky chvilku. Ale neudělal jsem to. Raději jsem snížil dávkování CO2 cca na 2/3 ( při nastartování systému jsem to dávkoval normálně - 2bubliny za vteřinu na 160l , teď mám teď mám tak 70-80 bublin za minutu ). V noci se nahromadí rozpuštěný plyn ve vodě a rostliny ho podle mě v pohodě během dne spotřebují. Ryby jsou v pohodě , nepozoroval jsem nikdy že by byly přidušené. Přetlakování systému v době zastavení výstupu by nemělo docházet vůbec. Pokud nepoklesne tlak v láhvi B ( voda se sodou) nemělo by dojít k žádnému dávkování kyseliny z láhve A. Spíš si myslím , že když se napustí roztok s kyselinou, nereaguje hned všechno množství, ale až postupem času a tím roste tlak. Ale já mám nový systém, který má již přetlakový ventil, kterému zatím věřím, protože se nikdy neaktivoval. :) To promíchání jsem také zjistil u sebe. Pokud není soda dobře rozpuštěná, udělá usazeninu na dně, pak není promíchání a reakce hned celého množství dokonalá. Zkusil jsem to nedávno , kdy jsem láhev B se sodou protřepal a aniž by se přidala nový roztok z kyselinou, reakce byla obrovská a rostl tak i tlak.
Naprostý souhlas. Pokud trošku CO2 ubereš, nikdy jsem si v noci ryby nepřidusil a zároveň ráno se to rostlinám hodí do nového dne :-D. Ale chce to prvně vyzkoušet. Jinak si sám nedovedu představit každé ráno nastavovat jehlový ventil. Velmi pěkně jsi popsal, proč je zvláštní, že dochází k přetlaku, i když by nemělo. Také se mi při zkoušení vypnutí tlak nezvýšil (pouze krátkodobý test, na noc jsem to nevypínal), tak jsem netušil, proč se to děje u Marka. Ale to jsi popsal velmi dobře níže. Díky moc!
dobry den
chci se zeptat na noc vypinat??
Dobrý den, ono to není zas tak jednoduché říct. Záleží hodně na tom, jakou máte vodu (jaké má voda pufrační schopnosti), jak kvalitně CO2 rozpouštíte, kolik ho dáváte...Osobně už u žádného akvárka nevypínám na noc, ale dávám CO2 rozumně, abych v noci neotrávil ryby.
Chcem sa opýtať či ten celý systém musí byť v úrovni akvária alebo može byť aj na podlahe cca,180cm od hladiny vody v akvariu.
Ďakujem za odpoveď
Problémy to nedělá, měl jsem tento systém na podlaze a dávkoval do akvária ve výšce cca 2 metry. Jen samozřejmě nezapomeň na zpětný ventil, nejlépe v blízkosti difuzoru.
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli jsem pochopil správně, že na rozdíl od systému s kvasnicemi lze tento systém na noc vypínat díky tomu, že zavřením jehlového ventilu se zastaví přívod kyseliny a tak i výroba co2. Nehrozí tedy po zavření vybouchnutí. Pochopil jsem to správně, nebo se pletu? Díky za odpověď.
ahoj, 15.4. jsem psal příspěvek k vypínání na noc u příspěvku od Marka. Popisuješ to správně. Kvasnice s cukrem kvasí vesele dál i v noci, ale pokud zastavíš ventilem ať jehlovým, tak jiným výstup na systému s kyselinou a sodou, přestane unikat CO2 z láhve B. Tím nedojde k poklesu tlaku v této láhvi a proto se nepřidá žádná další kyselina do roztoku se sodou. K tomu jen: 1.) je dobré mít systém na pet láhve, který má přetlakový ventil, 2.) popisoval jsem i to, že raději bych sám použil další ventil ( elektromagnetický ) pro zastavení CO2, protože bych nechtěl nastavovat znovu jehlový ventil. 3.) bylo tam Markem popsáno přetlakování přes noc.... to bych viděl spíš nedokonale rozpuštěnou sodou, která nereaguje hned s dodanou dávkou kyseliny, ale až postupem času, tím, že reakce není ani rychlá dojde i dodání větší dávky kyseliny, než ji vytvořený přetlak CO2 v láhvi B zastaví, pak ale reaguje dál kyselina se sodou. Když odvádíme CO2 do akvária nedojde tak k přetlaku (ne tak velkému ) a CO2 se postupně vypustí do akvária. Pokud je výstup zastaven, reakce pokračuje delší dobu a tlak tak roste. 4.) Bod 3 není žádný vědecký výzkum nebo závěr, ale mé zkoumání chování této reakce a chování v mém reálném prostření a asi taky nějakého selského rozumu. Pokud něco takového zkoušíte, sledujte to co se děje..... já to tak dělám, ať nemusím doma malovat :) ... a vás nenavádím, abych u vás taky nemusel malovat :)
Zdravím čím nahradit 2l pětky od coca Cola když už se nevyrábí?
Díky. A množství sody a kyseliny je stejné?
Ano, stejné množství
Díky za rady a návod a jestli jsem to dobře pochopil tak ten Y kus není žádný zpětný ventil a proto by se dal nahradit obyčejným téčkem z toho duvodu že plyn to přetlačí snáze jak kapalinu z pet B do pet A.Myslíte že to bude funkční díky moc Honza
Ano, prakticky jde o to zastavit přívod roztoku kyseliny, což způsobí právě zvýšený tlak CO2. T kus je v podstatě to samé jako Y kus, jen u T kusu je větší možnost dávkování roztoku s kyselinou i tou odbočkou T kusu, která je v 90 stupňovém úhlu. Možná na T kus nastavit hadičku a natvarovat směrem nahoru. Můžete otestovat jen T kus a pak experimentovat :)
24.07.2018 22:21:13
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one