Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Pár zajímavých otázek k akvaristice

nejčastější otázky pro akvaristy.png
Mnohé otázky, většinou od začínajících akvaristů, se stále opakují a tak jsem se rozhodl na pár velmi častých otázek, které se především v facebookových skupinách stále opakují, odpovědět. Některé zažité informace totiž mohou nadělat víc problémů, než si dovedeme představit.
Samozřejmě v případě zájmu se můžete přidat do skupin na facebooku: Akvaristika ČR a SK - pro rozumné akvaristy nebo Akvaristika pro normální lidi. Tady Vám několik zkušených akvaristů pomůže řešit i zapeklité problémy. Mnohdy se najde řešení snadno, neboť jde často o stále stejné problémy vyskytující se téměř každý den. Proto i dnešní souhrn nejčastějších otázek v akvaristice, který doporučuju pročíst.
1. Proč se musí pravidelně vyměňovat voda v akváriu?
Začneme pro mě nejméně oblíbenou otázkou. Hlavně když se v diskuzi objeví majitel akvária tvrdící, že už půl roku vodu neměnil a všechno funguje. Podle fotek akvária jde poznat, že toho moc nefunguje a že se časem jeho paví očka otráví přebytkem dusíkatých látek. Pravidelná výměna vody je totiž nutnost kvůli udržení stabilního a čistého akvária. V akváriu se rozkládají zbytky krmiv, ryby vytváří detrit, rostliny částečně odumírají, šneci umírají a z tohoto všeho jsou odpadní látky, které je potřeba z akvária dostat a vyměnit za čistou vodu. V přírodě také ryby nežijí ve stále stejné vodě o minimálním objemu. Krom vlivu na zdraví ryb má nadbytečné množství dusíkatých látek vliv na rostliny a podporuje růst sinic. Doporučuje se jednou za 7 až 14 dní vyměnit 1/4 až 1/3 objemu vody. Více o pravidelné údržbě akvária si můžete přečíst v článku: Jak provádět údržbu akvária.

2. Proč je akvárium ve tvaru koule nevhodné?
Hlavní problém je objem "koule". Do tak malého akvária se žádná ryba nehodí a už vůbec ne závojnatka, nebo beta. To, že jste to viděli na obrázku prodejce neznamená, že je to vhodné nebo dostačují. Krom toho, že i s jednou rybou je akvárko přerybněné, tvar je sám o sobě nevhodný i kvůli výměně plynů a velikosti hladiny. Také do takového akvária nedostanete rozumnou techniku, čištění skla magnetem by mohlo být dobrým námětem na vtipné video. Krom toho tvar koule zkresluje tvary, je tedy nevhodný pro reálné zobrazení ryb a rostlin. Pokud chcete být dobrým akvaristou, kouli se obloukem vyhněte. Chcete-li dluhodobě funkční akvárium bez výraznějších problémů, je třeba akvárium správně založit: jak správně založit akvárium.

3. Musím nutně dodávat do akvária CO2?
Určitě ne. CO2 se ve vodě v malém množství vyskytuje. Produkují jej ryby, dokonce i samotné rostliny v noci, kdy neprobíhá fotosyntéza. HiTech akvaristika, tedy s použitím CO2 setů je sice lákavá, mnozí začátečníci tak získali mylný dojem, že bez přidávání CO2 jejich akvárko nebude pěkné a rostliny neporostou. Jenže problém většinou není v nedostatku CO2, ale v nevhodném výběru akvarijních rostlin, které buď nejsou vyloženě akvarijní, nebo jsou náročné na množství CO2. Bohužel mnohdy takto špatně poradí i v mnohých akvaristikách, kde potřebují některé druhy rychleji prodat. Více o problematice v článku: CO2 v akvaristice.

4. Proč hnojit rostliny, když mi rostliny rostou?
Akvárium je uzavřený prostor a čím víc rostlin máte, tím rychleji rostliny spotřebují důležité mikro a makro prvky, které se vyskytují ve vodovodní vodě. Dusíkaté látky třeba vznikají kvůli vylučování ryb, ale mnohé důležité prvky nejsou obsaženy právě ani ve vodovodní vodě. A čím víc rostlin máte, tím víc je potřeba dodávat komplexní hnojiva, nebo rostliny začnou časem chřadnout a začnou se projevovat nedostatky prvků nejprve na listech, později i úhynem rostliny. Samozřejmě jsou i rostliny nenáročné, které rostou snad každému (např. Anubias Barteri var. nana), ale i na těchto rostlinách se časem projevují nedostatky důležitých živin a rostlina může mít pokroucené listy, žluté fleky na listech, nebo černý povlak. Krom toho rostliny, které trpí nedostatkem důležitých prvků, jsou mnohdy náchylnější a mnohdy je začne zarůstat řasa. Jak a čím hnojit naleznete v článku: Hnojiva.

5. Proč je lepší filtrace, než vzduchování u akvárií s rostlinami?
Vzduchování se používá především v odchovnách, kde je celkem dost ryb v jednom akváriu a nehraje se na rostlinky. Akvárium, kde máte rostliny, totiž vzduchování nepotřebuje. Pokud jsou rostliny alespoň trochu zdravé, vytváří pro ryby dostatek kyslíku, nemáte-li přerybněno. Vzduchování je tedy naprosto zbytečné a rušivé. Také pokud dodáváte do akvária CO2, může jej prudší vzduchování rychleji vyhánět z vody. Proto je lepší filtrace s rozumně umístěným vyústěním nebo rampou pod hladinou. Zároveň je potřeba filtrovat stále, filtr na noc nevypínat, filtr musí jet nonstop.

6. Proč mi nerostou rostliny, ale řase se daří?
Většinou je problém v nedostatečné údržbě, nebo jste zatím nepřišli na vyvážené množství: světlo - hnojivo - CO2. To platí i v případě, že CO2 nedodáváte. Ve vodě je obsaženo v menším množství, a tudíž silné světlo a nedostatek CO2 je problém. Když je světlo na nenáročné rostliny, je třeba uzpůsobit dávky OC2 a hnojiva. Pokud svítíte hodně, je třeba přidat hnojiv a CO2. Jednoduše řečeno, pravidelná údržba a najít optimální množství světla, hnojiva a CO2. Pak se bude rostlinám dařit, a tudíž řasa by neměla být problém. Samozřejmě to zní jednoduše, praxe je mnohem náročnější. A proto je akvaristika tak krásná. Obsáhlejší článek o tom, proč nerostou akvarijní rostliny, najdete pod odkazem: Nerostou mi akvarijní rostliny. Důležité je také se vyhnout rostlinám, které nejsou vhodné pro dlouhodobější růst pod vodou: Neakvarijní rostliny a zvolit rostliny, které jsou nenáročné: Akvarijní rostliny pro začátečníky.

7. Proč se mi přemnožují šneci a jak se jich zbavit?
Otázka je stále stejná a pravidelná: "Jak se mám zbavit šneků, přemnožili se mi a žerou mi rostliny". Měl jsem za léta, co se věnuju akvaristice a především rostlinám hodně druhů šneků a žádný se mi nepřemnožil a nikdy mi nežral rostliny. Ani okružák, ani levatka. Akvarijní šneci jsou totiž v akváriu prospěšní, likvidují řasy, zbytky krmiv, umírající listy rostlin nebo mrtvé rybky. Nezažil jsem, že by šnek likvidoval zdravou rostlinu nebo list. Krom toho se počet šneků odvíjí od prostředí, pokud překrmujete, šneci se mají skvěle a přemnoží se. Jak jsem již psal, likvidují jen "nemocné" rostliny. Krom toho jsou dobrým ukazatelem stavu akvária. Pokud šneci vymírají, je to jasná ukázka, že je potřeba hledat příčinu, nebo brzy dojde i na ryby. Takže je nezatracujte. Jsou pro vaše akvárium důležití. Více informací o akvarijních šnecích: Šneci v akváriu.

8. Musím pod akváriem podložku, není to zbytečné?
Podložka pod akvárium je nepostradatelná. Stojí maximálně pár stovek u velkých akvárií a může zabránit dost nepříjemným nehodám. Každá dřevotřísková nebo dřevěná police se časem prohýbá a sklo akvária, na které působí velký tlak, se přizpůsobuje tvaru. Ale jen velmi krátce. Pak prostě praskne. Takových akvárií, kde nebyla podložka, i třeba ve zdi i kvůli drobné nerovnosti jsem viděl na fotkách od akvaristů několik a věřte mi, že nechcete zažít prasklé akvárium. Jako podložka se používá tvrzený polystyren nebo karimatka. Vše musí mít dostatečnou tloušťku podle podkladu. Přesto je třeba vybrat pevný a rovný podklad. Ani podložka není všemocná.

9. Proč bych neměl do akvária neustále "vrtat"?
Akvárium je složitý systém. Aby vše fungovalo tak, jak má, je třeba se o něj starat. U akvaristiky je velmi důležité být trpělivý. Pokud se nějaké rostlině nedaří, nepřesazujte ji stále, dejte jí čas. Mnohdy úplně opadá a teprve poté začne znova růst. Vyvarujte se i častým zásahům do dna. Krom rozkalení se do vody dostanou látky nebezpečné pro ryby. Snažíte se zbavit řasy? Nevzdávejte se po týdnu. Mnohdy boj trvá měsíce, než akvarista pochopí, co bylo špatně a co nakonec pomohlo. U řas je třeba velká trpělivost, neboť musíte zlepšit prostředí a každé zlepšení je třeba sledovat klidně i 14 dní, jestli to k něčemu bylo, abyste věděli, co pomohlo.

10. Proč je lepší větší akváriu i pro začátečníka?
Udržet v akváriu rovnováhu je náročné i pro zkušené akvaristy. A čím větší akvárium, tím lépe se rovnováha udržuje. I mírná změna prostředí může mít negativní dopad na zdraví ryb a růst rostlin. Ať jde o překrmení, udržení stálé teploty, chemismu vody, atd. Malé rostlinné akvárko o objemu 30 litrů sám mám a je s ním mnohem víc starostí než s akváriem větším (120 litrů). Problém je v tom, že si mnozí chtějí akvaristiku vyzkoušet s minimální investicí, jestli se jim bude dařit. Jenže brzy se zklamou a přitom u akvária nad 100 litrů by nemuselo být tolik problémů a mohlo by se jim víc dařit. Stejně časem budete chtít větší. Za mě tedy akvárium alespoň o objemu 100 litrů.

11. Proč mám dát Betu do většího akvária, když v akvaristice je v sotva litru vody?
Deset miniaturních "skleniček" a v každé z nich Beta bojovnice. To je častý obrázek v akvaristikách. Samci totiž nemohou být spolu a kvůli úspoře místa jsou v akvaristikách mnohdy i v plastových kelímcích. Jenže tam se počítá s rychlým prodejem. Ne, že je pak budete mít doma také v malém kelímku. Beta sice v přírodě žije mnohdy v horších podmínkách, proto má i labyrint. Žije v rýžových polích, kde má hodně prostoru nižší výšky. Hlavně tato rybka vám neřekne, že ji trápíte, protože neumí mluvit. Neumí se usmát a ani zamračit, aby ukázala svou nespokojenost. Nemá prostředníček, aby ukázala, co si o akvárku s objemem malého kbelíku myslí. Jediné, jak poznáte, že jste ji připravili nevhodné podmínky, je její úmrtí. Minimální objem pro tuto rybku by měl být 20 litrů, pro pár minimálně 30 litrů, ovšem za větší akvárium bude ráda.

12. Kolik kg křemičitého štěrku mám koupit do akvária?
Vypočítat množství křemičitého štěrku s frakcí 2 až 4 mm (u jiných, hlavně lehkých se bude výpočet lišit), díky vzorečku je snadné. Pokud tedy mám 54 litrové akvárium o rozměru (délka 60 cm, šířka 30 cm, výška 30 cm, chci výšku štěrku (vš) 5 cm), poslouží výpočet: (d60xš30xvš5)/650 = 13,85 kg křemičitého štěrku.

13. Jak poznám, kterou mám rostlinu?
K tomuto účelu nebo i pro výběr rostlin pro nákup, vznikl vyhledávač akvarijních rostlin podle vlastností rostlin a jejich potřeb. Pomoci může i Herbář submerzních listů akvarijních rostlin.

14. Mám něco dát pod těžké kameny v akvárku při zakládání?
Pod menší kameny a kořeny usazené ve štěrku není nutné nic dávat. Ale při použití velkých a těžkých dekorací je dobré váhu rovnoměrně rozprostřít, aby se tlak nesoustředil na jednu část skla a nedošlo tak k poškození. Opět se často používá karimatka, tvrzený polystyren.

15. Za jak dlouho umírají ve filtru nitrifikační bakterie?
Především z důvodu výpadku proudu se mnohdy řeší, jak dlouho vydrží ve filtru "ty dobré" nitrifikační bakterie. Po první hodině se nitrifikační bakterie přestávají množit. Po asi třech hodinách přestává fungovat proces nitrifikace. Kvůli nedostatku kyslíku pak bakterie umírají asi po 12 hodinách a začnou se rozkládat. Po asi 24 hodinách dochází k přesycení filtrační hmoty rozkládajícími se bakteriemi a voda začíná být toxická. Takový filtr po zapnutí způsobí otravu rybám. Proto je i vypínání filtru na noc úplná blbost. A co pak, když proud nejel? Do cca 1 až 2 hodin bych to neřešil. Po 3 hodinách a více hodinách je třeba filtr propláchnout v akvarijní vodě (v kyblíku mimo akvárium, vodu pak do akvária nevracet). Pokud filtr nejel delší dobu, je potřeba jej pořádně proprat a případně přidat násadu pro nitrifikační bakterie (osobně nepoužívám). Určitě ale lepší propraný nezaběhnutý filtr, než plný rozkládajících se bakterií.

16. Mohu dávat do akvária sůl?
Sůl se dříve v akváriu používala jako prevence a hlavně léčba. Dnes ale máme kvalitní léčiva jako jsou Esha Exit nebo Esha 2000. Je zbytečné vést dlouhé diskuze o tom, zdali dávat sůl do běžného sladkovodního akvária. Za mě nedávat a už vůbec ne kuchyňskou. Kvalitní sůl (mořská, směs solí) se používá do brakického akvária nebo specifického biotopního akvária. Tam smysl má a slouží k úpravě vody (zvýšení vodivosti, tvrdosti). V běžném akváriu, může napáchat mnoho škod především na rostlinách. Sůl také prudce zvyšuje vodivost vody. Rozsáhlejší článek o soli v akvaristice, proč není vhodná do rostlinných akvárií, ani jako léčba nemocí akvarijních ryb a ani jako prevence, najdete v článku: sůl v akvaristice.

17. Kořen mi zbarvil vodu, co s tím mám dělat?
Zbarvení vody kořenem je ve většině případech prospěšné, především pokud jde o tropické dřevo, ze kterého se vylučují huminy a třísloviny. Tato voda je pak pro rybky vhodnější než voda čistá jako křišťál.

18. Proč nedávat do akvária vápenec?
Vápenec zvyšuje tvrdost vody a pH. Ne vždy to musí být nutně na škodu, neboť záleží na tom, jakou máte vsutpní vodu (tedy tu, kterou chcete použít) a také na tom, jaký druh akvária chcete mít. Většina rostlin totiž preferuje pH pod 7. Samozřejmě pár malých kamenů ve větším akváriu nemusí být problém. Velmi důležité pro rostliny ale je, aby dno neobsahovalo vápenec. Jak zjistit, jestli váš kámen nebo štěrk na dno obsahuje vápenec? Stačí udělat rychlý test s octem. Pokud kámen nebo štěrk šumí, obsahuje vápenec. Viz video:
19. Dá se použít do akvária dešťová voda?
Ano, dá. Podle měření je dost podobná destilované vodě, akorát má kyselé pH, místo neutrálního. Pokud jste schopni sbírat dešťovku v čistém prostředí a potřebujete v akvárku snížit pH, tohle je docela dobré řešení. Nepoužívám tedy dešťovku samotnou, ale ředím ji podle potřeby s vodovodní vodou. Dešťovku nesbírejte v prašném prostředí, tedy ve městech, nebo vedle chemiček. Naopak je potřeba sběr v čistém prostředí. Také je dobré vodu co nejdřív využít a dlouho neskladovat, případně v chladu a temnu. Nesbírejte vodu hned od začátku deště, ale chvíli počkejte, než se s deštěm splaví z ovzduší ten největší prach. Vyhněte se také sběru vody přes měděné okapy, nejlépší budou asi okapy plastové. Nakonec jen vodu přeleji přes síťku pro zachycení nečistot.

20. Jak v létě efektivně chladit akvárium?
V letním období se stává, že teplota vody v akváriu dosáhne mezní hranice, kdy pak hrozí, že vaše rybky, ale i rostliny nemusí takovou teplotu zvládnout. Pak je potřeba zasáhnout a pomocí osvědčených metod rozumně teplotu vody snižovat. Jak efektivně chladit vodu v akváriu jsem rozepsal v článku: Jak chladit akvárium.

21. Esha Exit a Esha 2000 - k čemu jsou tato léčiva dobrá? + příbalový leták (návod)
Esha Exit a Esha 2000 patří asi k nejprodávanějším léčivům pro akvarijní rybky (podle mé zkušenosti, co se nejvíce doporučuje na fórech). Sám mám s nimi zkušenost dobrou při léčbě krupičky. Abych zbytečně nepřepisoval příbalový leták, tak jsem oba návody nascenoval (eSHa Exit - 1 stránka, eSHa 2000 - 2 stránky). Scany se dají po kliknutí zvětšit.
Příbalový leták eSHa exit - návod ke stažení.jpg
Příbalový leták eSHa 2000 - návod ke stažení 1.jpg
Příbalový leták eSHa 2000 - návod ke stažení 2.jpg
22. Bílý povlak na listech akvarijních rostlin, co to je?
Bílý povlak, na dotyk jakoby na listech rostlin byl přilepený písek. Tomuto jevu se říká biogenní odvápnění a vzniká v nádržích, kde je nedostatek plynného CO2 a rostliny tak využívají hydrogenuhličitany. Především starší listy jsou pak pokryty hrubým bílým povlakem uhličitanu vápenatého CaCO3. V tomto případě pomůže snížení intenzity osvětlení.
Biogenní odvápnění může nastat ale i v případě, že je ve vodě CO2 nadbytek, jenže kvůli slabému osvětlení, nemůže být využito k fotosyntéze. Pak je potřeba snížit množství plynného CO2 ve vodě, nebo posílit osvětlení akvária.

23. Bílá řasa - co je to za druh a jak se jí zbavit?
Častým dotazem akvaristů se stala bílá řasa, kterou nikde na netu nemohou najít. On je to totiž takový malý chyták. Původní vzhled řasy totiž nebyl bílý, ale byla většinou černá nebo zelená, čehož si akvarista nemusel ani všimnout. Jenže používáním tekutého uhlíku (CO2 vital, Flourish Excel, PMFE, roztok glutaraldehydu) nebo i peroxidu vodíku, řasa prostě zbělala a zdechla. Růst tedy už nebude, odstranit ji můžete z dekorací mechanicky. Z rostlin se nemusí podařit její opatrné odstranění, pak by bylo lepší zlikvidovat celý list.

24. Dá se CO2 z burčáku regulovat?
Ano, částečně to lze. Určitě ale hadičku nezaškrcujte, pokud nemáte T-ventil, který by CO2 odváděl jinam (třeba do místnosti - pokud chcete "vypínat" na noc). Ale zpět k regulaci. Nevýhoda burčáku spočívá v jeho bouřlivější reakci na začátku, kdy může být CO2 příliš mnoho a může tak dojít k otravě ryb. A protože škrcení rozhodně nedoporučuji (pokud nechcete malovat), můžete množství rozpuštěného CO2 v akvárku regulovat změnou "umístění" lipového dřívka nebo kamínku. Čím hlouběji v akvárku lipové dřívko (nebo kamínek) je, tím víc CO2 se rozpustí (viz poloha 1. na obrázku). Pokud jej budete mít 10 cm pod hladinou (poloha 2.), nestihne se tolik rozpustit. Jak bude reakce slabší, posunete dřívko níž, aby se víc rozpouštělo. Tím se částečně dá regulovat množství CO2 z burčáku. Návod na burčák z CO2: plynné CO2 do akvária - burčák.
jak regulovat CO2 z burčáku.png
25. Jak vyčistit CO2 difuzor zanesený řasou?
Jednou za čas, přesněji podle potřeby, kdy dojde k viditelnému zanesení keramické části CO2 difuzoru, je třeba difuzor očistit. Ucpaný difuzor může způsobit různé škody na CO2 systému, jako je protržení hadičky nebo prasknutí plstového CO2 difuzoru ve spoji. PRoto je potřeba jej pravidelně kontrolovat a čistit. Jak takový difuzor vyčistit rychle a efektivně? Návod včetně videa jsem připravil na: Jak vyčistit CO2 difuzor.

26. Jak nalepit na akvárium samolepící folii bez kazů a bublin?
Pokud se rozhodnete použít samolepící folii napřímo, pravděpodobně pod ní zůstane mnoho malých bublinek, které rozhodně na kráse nepřidají. Aby pozadí bylo bez bublinek a kazů, vznikl videonávod, který s pozadím bez bublin pomůže: jak nalepit samolepící folii bez bublin.

27. Mohou být spolu rostliny rodu Cryptocoryne a Vallisneria v jednom akváriu?
Dost často se setkávám s dotazem, jestli Cryptocoryne a Vallisneria, případně sagittaria mohou být ve stejném akvárku, že se akvarista někde doslechl o tom, že se rostliny nesnáší. Odpověď zní, ano, mohou být ve stejném akvárku. Zkoušel jsem několikrát dát tyto rostliny do stejného akvária a několikrát i vedle sebe. Po roce ale nastal zlom a najednou můžeme pozorovat, jak se rostlinám daří méně, jak v místě dotyku listů jsou v listech dírky. Není to sice vždy, ale už jsem tento problém pákrát pozoroval. Jenže jsem usoudil, že nejde o nevraživost mezi těmito druhy, protože víc než rok rostly vedle sebe, ale spíš jde o to, že se rostliny silně rozrostly a mají potřebu zaujmout větší prostor pro svůj rozvoj a pro čerpání živin. Krom toho vytláčení rostlin může probíhat i celkem nenápadně a to ve dně, kde například cryptocoryne podsune kořeny pod vallisnerii a té pak živiny pochybí. A protože cryptošky mají časem rozsáhlý kořenový systém, může se stát, že začně ocházet vallisnerie klidně 30 cm vzdálená. Řešení je jednoduché. Klidně můžete mít tyto rostliny společně, klidně i blízko sebe, ale pokud jde o akvárium, které plánujete mít se stejnými rostlinami po dlouhá léta bez nějakých větších změn, zajistěte každému druhu dostatek prostoru a zamezte tomu, aby některý druh mohl odebírat živiny jinému.

28. Jak vyměnit nevhodné dno v akváriu?
Vhodný štěrk do společenského nebo rostlinného akvária je křemičitý a přibližně s frakcí 2 až 4 mm. V menší frakci mohou mít rostliny problémy s růstem, ve větší rostliny hůř drží, do dna zapadají zbytky potravy, kde místo toho, aby je některý živočich spotřeboval, tak tlejí. Krom toho se často setkávám hlavně u začínajících akvaristů s nevhodným výběrem štěrku, neboť obsahuje vápenec, který není pro růst rostlin vhodný (jak poznat vápenec - otázka 18.). A ano, tento štěrk vám s klidným srdcem prodají i ve většině akvaristik. A protože většina začínajících akvaristů, co si pořídí nevhodný štěrk, zjistí problém až po založení akvárka, je dobré si sepsat návod, jak štěrk vyměnit za ten správný. O nevhodnosti plastových rostlin, místo živých, se ani nyní rozepisovat nebudu. Jak budete mít připraven nový křemičitý štěrk a živé rostliny, odpojte všechnu akvarijní elektrotechniku a odeberte část vody z akvária do nádoby, kam vložíte ryby a živé rostliny z akvária (pokud byly). Zbytek vody z akvária (u zajetého akvária čím víc, tím lépe) pak přečerpejte do dalších nádob, bude se hodit, opět ji použijete. Z akvária odeberte techniku, dekorace a původní štěrk. Filtr pak co nejrychleji zapněte v nádobě s rybami, ale s rozumným prouděním, případně v jiné nádobě s akvarijní vodou (pokud je filtr zajetý, nevypínejte jej na víc než 30 minut, pokud se tak stalo, před vložením do akvária jej propláchněte v pár litrech vody z akvária, kterou už do akvária nevracejte). Když máte akvárium prázdné, vložte do něj nový křemičitý štěrk (propraný od nečistot v čisté vodě), vrstva štěrku by měla být v přední části akvária okolo 4 - 5 cm, u zadní stěny akvária by měla mít cca 6 - 10 cm (u malých nádrží 6 cm). Pak na dno položíme talířek, na který budeme nalévat vodu zpět z nádoby (původní vodu z akvária bez ryb), abychom si nerozvrtali upravené dno. Napustíme akvárium do 1/3. Vložíme zpět techniku (zatím nezapínáme), usadíme dekorace (kámen, kořen), pak zasadíme živé rostliny, dolejeme původní vodu, případně část vody můžeme použít čerstvou z vodovodu (nejlépe max. 1/4). Po napuštění celého akvária můžeme techniku zapnout (čím kratší dobu bude filtr vypojen, tím lépe, takže je dobré vše udělat co nejrychleji). Po několika hodinách, kdy již je v akvárku nový štěrk, živé rostliny, funkční filtr, topítko a svítí osvětlení, je možné vrátit ryby zpět do akvária. Doporučil bych pak hlídat stav dusitanů NO2 a dusičnanů NO3 pomocí akvarijních testů a určitě první měsíc akvárium víc hlídat a dodržovat pravidelnou výměnu vody s odkalováním (cca 1/4 vody týdně). A pak samozřejmě dodržovat pravidelnou údržbu akvária: jak na údržbu akvária.
Přehled všech článků o akvaristice, které najdete na surpanblogu, najdete přehledně rozdělené do kategorií: Akvaristika. Pokud nechcete přijít o další nové články, staňte se fanoušky na facebooku: surpanblog na facebooku nebo si přidejte odběr na youtube: surpanblog na youtube.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
16.08.2016 09:58:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one