RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 


 

Jak založit akvárium s rybičkami?

Jak založit akvárium.png
Akvárium je investice. Jak finanční, tak časová. Pokud vše vyjde jak má, vytvoříte si nádherný kus zahrady s mnoha rybičkami, která Vás bude bavit, nespustíte z ní oči. Pokud ale něco podceníte, může se celý podvodní svět proměnit v kaluž nebo i něco horšího.
"Mít akvárko je jednoduché. Stačí občas krmit rybky." slýchávám občas od expertů na všechno. Ono to nemusí být daleko od pravdy. Záleží na Vašich představách o krásném akvárku a počáteční snaze. Pokud Vám stačí trocha vody, bublající potápěč, keramický pirátský koráb, plastový hrad a hromada mušlí od moře a mezi tím silně nespokojené rybky, které stejně nemluví, tak si nepostěžují a když chcípnou, dokoupíte nové, tak tento článek ani nečtěte. Je to zbytečné. Tohle nemá s akvaristikou nic společného. Doporučuji pak tuhle nádheru dozdobit plastovými rostlinami a pokud možno i plastovými rybkami, ať netrápíte další chudiny. Anebo nedělat akvárko vůbec a pořídit si rybku dřevěnou.
Jak založit akvárko.jpg
Ovšem ti, kteří mají opravdový zájem o kousek přírody a chtějí být každý večer po práci "vcucnuti" do tropických řek a jezer a užívat si relaxace, kterou akvária přináší, by měli zpozornět a číst dále.
 
Jaký zvolit objem akvária?
Záleží na tom, jaké rybky chcete chovat. Všeobecně platí, čím větší, tím lepší. Lépe se v takovém objemnějším akváriu udržuje stálejší prostředí, takže i při menším překrmení rybek nemusí nastat katastrofa v podobě zahnívající vody. Protože jsem nikdy neměl moc prostor na akvárium, volil jsem dřív menší objemy okolo 50 litrů. To je málo. Přináší to mnoho starostí, rybky ani nedorostou svých rozměrů a jsou zakrslejší, mnohdy se dál nerozmnoží.
Optimálně bych to viděl něco mezi 100 až 450 litry. Pro ty, co nemají představu, je 450 litrů už slušnej rybník, hlavně kdyby prasklo (ale to nebudu plašit, stává se to hlavně těm, kteří cvičí s činkou u akvária).
Pokud máte dostatek prostoru a nemáte ani finanční omezení, šel bych ještě do většího. Dnes jsem na youtube viděl akvárium o objemu 10.000 litrů v nějakém německém obýváku. Prostě paráda. Hejna rybek po stovkách plavala sem a tam. Ale čistit bych to nechtěl. Majitel se spouštěl do nádrže z lávky nad akváriem. Aby dosáhl na dno, musel mít brýle, šnorchl a dlouhou trubku na odsávání kalu a detritu (v překladu vytrávená potrava ryb a uhnilé části rostlin).
 
Jak začít?
Akvárium je dobré umístit v místnosti tak, aby na něj nesvítilo slunce, dál od radiátoru a nejlépe ne hned ke dveřím, kde může docházet k otřesům. Kvůli snadnější údržbě si zvolte místo, kde bude dostatek prostoru k manipulaci. Také doporučuji neumisťovat akvárium na podlahu, protože údržba a odkalování pak bude náročnější.
Velmi důležitý je výběr police pod akvárium. Je nutné si uvědomit, že 120 litrové akvárium s vodou, vlastní váhou, váhou štěrku váží cca 150 kg. To není málo. 450 litrovka bude vážit půl tuny. Tady už je nutné popřemýšlet nejen nad regálem, který by tohle nemusel unést, ale také bych takové akvárko neumístil někde, kde se kolem chodí. U větších objemů je nutné prokonzultovat Váš nápad nejlépe se statikem. Stropy mají většinou únosnost od 400 kg na metr čtvereční, takže dát do paneláku akvárko o objemu 1000 litrů vedle knihovničky, která je plná těžkých knih a před akváriem bude manželka trénovat zumbu, možná zaručí, že i soused pod vámi bude mít vysněné akvárium s rybkami.
Každé takové akvárium je důležité umístit na rovný očistěný povrch, podložka pod akvárium je naprostou nutností. Pokud budete akvárium zasouvat stejně jako já do výklenku ve zdi, nalepte předem pozadí akvária. Nejlépe se hodí černé pozadí, před kterým vyniknout jak rostliny, tak rybičky.
Akvárium si očištěte od prachu, nikdy nepoužívejte chemikálie (ani jar) na omytí akvária. Mohlo by dojít k otravě ryb.
Jaký štěrk zvolit?
Nejlépe říční křemičitý štěrk s frakcí 2 až 4 mm. Větší se nehodí, protože v něm nebudou "držet" rostlinky a budou mezi něj zapadat zbytky krmiva, v písku s menší frakcí pak nedostatečně koluje voda a kořeny mohou zahnívat. Nesmí mít ostré hrany. Bíle, barvené, nebo černobílé drtě jsou nevhodné.
Tento štěrk properte čistou vodou a pak vložte do akvária. Barva štěrku by měla být "rozumná", barvené, třeba červené písky se určitě nehodí, pokud akvárko nemáte v domě neřesti. Osobně volím světlejší, něco jako pískovec. Než vložíte štěrk do akvária, udělejte malý test, stejně tak u ostatních kamenů, které chcete do akvária vložit. Trochu octu nalijte na oddělený štěrk a kámen. Pokud šumí, do akvária jej nedávejte. Rozpouštěl by se a nevhodně by ovlivňoval složení vody: videonávod na test vápence.
Štěrk pak nahrňte ve sklonu, vepředu akvária alespoň 5 cm, vzadu 10 cm, v závislosti na kořenech budoucích rostlin.
Jak založit akvárium postup.jpg
Jakou vodu použít?
Protože studniční voda je většinou moc tvrdá a většině rostlin a ryb vyhovuje voda kyselejší (pH pod 7), využívám vodu vodovodní (také není optimální, ale je lepší). Napouštím ji přímo z baterie umyvadla, v akváriu ji pak často nalévám na talířek. Nerozhrnu si tak již připravené vyspádované dno.
 
Dekorace do akvária
Kámen (ne vápenec) a kus dřeva z akvaristiky k tomu určené jsou optimální dekorace v akváriu. Vše ostatní, ať je to jak jsem již psal plastová rostlina, potápěč, keramická loď, hrad nebo květináč se do akvária hodí stejně jako keramický trpaslík do krásné zahrady.
A co takhle mušle? Ty jsou super nápad. Už jen proto, že pochází ze slaného moře a vy jej dáte do sladkovodního akvária. Krom toho, že to absolutně neladí, tak se mušle rozpouští a ovlivňují negativně kvalitu vody a její chemické složení.
 
Osvětlení akvária
Osvětlení musí být dostatečné. Dřív se uvádělo ve Watech, že každá nádrž měla mít 0,5 až 0,7W na litr akvária. To se dalo použít při využití zářivek T8. V době LED světel je to ale trochu složitější. Je třeba zkusit, co bude vašim rostlinám nejvíce vyhovovat. Speciální zářivky pro růst akvarijních rostlin jsou jen lákadlo na akvaristy, přitom rostliny by rostly i pod zářivkou 4krát levnější. Pomoc s výběrem osvětlení může článek, ve kterém se dozvíte, jaká osvětlení mají akvaristé nad svými rostlinnými akvárii: Pomoc s výběrem osvětlení nad akvárium. Také jsem udělal test LED reflektorů s náročnějšími rostlinami ve vyšším akvári: LED reflektor nad akváriem.
Filtrace a ohřev vody
Doba, kdy v akváriích zběsile probublával vzduchovací kamínek je dávno pryč. Dnešní filtry vodu neprovzdušňují, protože o to se starají rostliny. Ze silně provzdušňované vody se ztrácí důležitý oxid uhličitý, což je pro pěstování rostlin kontraproduktivní. Proto se voda filtruje přes několik pórovitých složek (molitan, keramické kroužky - vše kupováno speciálně pro akvária), kde dochází díky nitrifikačním bakteriím k přeměně nebezpečných dusíkatých látek na NO3, které rostliny využívají ke svému růstu. Nabídka filtrů je rozmanitá, ať půdní, vnitřní či venkovní. Půdní nedoporučuji, u malých akvárií do 100 litrů bych nechával spíše vnitřní, u větších objemů je lepší mít filtr venkovní, už jen proto, aby nezabíral místo v akváriu, má velký objem filtračních hmot a zajistí tak čistou akvarijní vodu. Dobré zkušenosti mám s vnějším filtrem JBL e1501.
Ohřev vody probíhá pomocí ohřívačů s termostatickým regulátorem, kde si nastavíte teplotu vody a on se pak stará o to, aby v akváriu byla pořád stejná nekolísavá teplota vhodná pro rostliny a ryby. Nejčastější teplota teplovodních ryb je v rozmezí 22 až 26°C, ryby jako jsou terčovci potřebují ale ještě přitopit.
 
Jaké rostliny?
Určitě ne plastové. Rozhodně jsou rostliny náročné, nebo naopak nenáročné. Rostliny méně náročné jsou anubis (Anubias Barteri), některé druhy šípatkovců (Echinodorus), zákrutichy (Vallisneria), bahnatka bezstopečná (Limnophilla sessiliflora), některé kryptokoryny (cryptocoryne). Každá rostlina má určité požadavky na chemické složení vody, proto se nevzdávejte po prvním neúspěchu. S výběrem rostlin pomůže atlas akvarijních rostlin, nebo také přehled nenáročných rostlin a přehled prodávaných rostlin, které se nehodí do akvária.
Proč ne plastové? Protože rostliny udržují vodu čistou, přes den spotřebovávají oxid uhličitý a vyrábí kyslík, který je prospěšný rybám a ryby zase vydechují CO2 a pořád dokola. Proto je nutností krásného akvária mít rostliny živé.
Jak založit akvárium hotové.jpg
Přihnojování rostlin a přidávání CO2
Akvarijní rostliny stejně jako květiny, keře a stromy potřebují mnoho živin. Pokud je nemají, tak strádají, ztrácí listy, blednou, nerostou, hnijí a časem většinou odejdou. Proto i akvarijní rostliny potřebují speciální hnojiva. Nikdy nepoužívejte zahradní nebo domácí hnojiva. Jen ty akvarijní. Hnojiva pro suchozemské rostliny obsahuji mnoho dusíku a ten nevyhovuje rybám. Abych byl přesný, všechno by šlo k šípku, z akvária by byla "měsíční krajina", alespoň co se ryb týče.
Nabídka akvarijních hnojiv je různorodá. Pokud si chcete s rostlinami opravdu vyhrát, zkuste PMDD a přídavné látky. Začátečníkům postačí kvalitní komerční hnojivo a správné dávkování dle návodu na něm.
Velmi oblíbené je přidávání CO2, tedy oxidu uhličitého do akvária. Aby rostliny rostly, potřebují přes den oxid uhličitý, který vstřebávají a vyrábí kyslík, který zas potřebují ryby. A ty vydechují oxid uhličitý.
Pokud ale máte málo rybek a hodně rostlin, nemusí množství CO2 stačit a proto se do akvária přidává. Je více možností, nejlevnější je pomocí kvasnic, cukru a vody v PET lahvi vedle akvária a pomocí hadičky a lipového dřívka jej necháte probublávat v akváriu. To zní dobře, ale má to mnoho ale. Pokud budete vyrábět CO2 mnoho, otrávíte ryby. Pokud se dostanou nedopatřením kvasnice do akvária, otrávíte ryby. V noci rostliny stejně jako ryby vyrábí CO2 a spotřebovávají O2. V akváriu by tedy v noci bylo mnoho CO2 a hrozí otrava ryb. Podrobný návod: Výroba CO2 z kvasnic.
Nebo si můžete pořídit CO2 set s tlakovou lahví, elektromagnetickým ventilem a časovým spínačem. Vše tedy probíhá pouze přes den a vše můžete regulovat. Tohle je ale spíš pro zkušené akvaristy, kteří pěstují náročnější rostliny. V případě, že si vyberete nenáročné rostliny, budete si moci starost s přidáváním oxidu uhličitého, odpustit. Což bych minimálně pro začátek doporučil.
 
Jaké rybky koupit?
Je velmi důležité, aby se druhy mezi sebou snášely, aby objem akvária byl dostatečný dle velikosti ryb (některé ryby mohou dorůst obřích rozměrů), aby rybám vyhovovalo podobné prostředí. S výběrem pomůžou například ve facebookové skupině: Akvaristika a Akvaristika pro normální lidi. Na rady v mnohých akvaristikách bych se zas tak nespoléhal.
Na malou rybku, například tetru neonovou (Neonka) se počítá s objemem 4 litrů na tuto rybku. Pokud máte akvárium 120 litrů, počítejte s čistým objemem vody. Pokud máte hodně dekorací, může být vody v akváriu pouze 80 litrů. Pak by se akvária hodilo 20 teter neonových nebo rybek podobné velikosti.
Pokud jsou rybky hejnové, určitě je nutné jich mít více, ne jen po párech. Rybky se pak necítí bezpečně.
Zvolíte-li rybky větší, například čichavce, do 80 litrů vody bych jich nedával víc než 4 kusy, přesto jde o ryby, které potřebují velké akvárium.
Beta bojovnice by měla být v objemu alespoň 20 litrů, pár od 30 litrů. Menší akvária jsou naprosto nevhodná.
 
Jak dlouho počkat, než vpustím rybičky?
Do akvária bych dal po založení akvarijní šneky (okružáci, levatky), kteří se postarají o "nastartování nitrifikace". Po týdnu od založení bych dal ze dvě rybky (jen minimum), ze stejného důvodu, jako šneky na začátku. Jinak rybičky do akvária dávejte až měsíc po založení.
Pravidelná výměna vody a péče
Údržba akvária zabere každý týden cca 1 až 3 hodiny v závislosti na druhu akvária. Každých 7 až 14 dní by se v akváriu měla vyměnit asi třetina vody. Pokud nemáte v akváriu ryby i živočichy citlivé na chlor, dá se voda napouštět přímo z vodovodu. V druhém případě je třeba nechat vodu odstát.
Také je nutné odstřihnout uhnilé rostliny a listy, případně rostliny zkrátit.
Při výměně vody odkalujte pomocí zvonu na hadici. Odkalováním se zbavíte zapadlého detritu do dna a dno zůstává čistějším. Podrobnější návod: Jak na údržbu akvária.
 
Jak to vyjde cenově?
Vyhlédl jsem si akvarijní komplet Juwel o objemu 240 litrů, včetně osvětlení, filtrace, ohřevu a police pod akváriem. Sehnat se dá za cca 13.000 Kč. Nakonec jsem využil výklenku ve zdi a pořídil do něj akvárium o objemu 120 litrů na míru. Akvárko včetně horních krycích skel jsem si objednal ve sklorexu za cca 2200 Kč včetně podložky pod akvárium. Slušný vnitřní filtr se dá pořídit již za 400 Kč, ohřívače s termostatem za 300 Kč. Štěrku jsem koupil 30 litrů za cca 300 Kč, akvarijní kořeny 500 Kč, zářivku Juwel 150 Kč, patice s adaptérem AquaEl 600 kč. Dvě LED světla v Ikei dohormady za 400 kč, časové spínače za 150 Kč také v Ikei. Černé pozadí za akvárko asi 150 Kč. Rybky 800 Kč, rostlinky jsem částečně měl, zbytek mě stál 500 Kč. Automatické krmítko Juwel 700 Kč. Kryt nad akváriem je ze sololitu (100 Kč), zevnitř obalený alobalem kvůli lepšímu odrazu světla do akvária, aby sololit nenasával vlhkost. Sololit je odnímatelný, drží pomocí nábytkových magnetů (100 Kč) a lepidlu Mamut. Celkově mě to tedy přišlo na cca 7350 Kč. Ušetřit se dá na automatickém krmítku.
Akvárium po zaběhnutí.JPG
Koláž z lepších fotek akvária po 21 měsících od založení akvária.
Akvárko 20.png
Krom správného založení akvária je potřeba pravidelná a kvalitní údržba: Jak na údržbu vašeho akvária. Pokud chcete hodně rostlin, včetně těch náročnějších, podívejte se na možnosti hnojení: Hnojiva pro akvarijní rostliny.

Pro ty, kteří se chtějí o akvaristice a pěstování rostlin v akváriu dozvědět více, je připraven seznam článků: články o akvaristice na surpanblogu.
22.07.2015 21:27:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one