RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Má rostlinná akvária

Moje rostlinná akvária a informace o nich.png
Celkem často se mě ptáte na moje akvária. Doma jich mám několik, některá vyloženě na okrasu, jiná na testování. A tak jsem si říkal, že by nebylo špatné, udělat přehled mých akvárií, u kterých si myslím, že se celkem povedla.
Samotné fotky jsou sice fajn, ale určitě se hodí napsat pár informací, třeba jaké jsou rostliny v akváriu, něco o technice, osvětlení a čím hnojím. Co se vody týče, tu používám ve všech akváriích stejnou: Brněnská vodovodní, jde o vodu tvrdou s vysokým obsahem NO3 (40 mg/l), s pH 7,6.

Všechny texty v článcích, které jsou napsány tučnou kurzívou, jsou odkazy (prokliky) na další informaci o dané technice nebo rostlině na tomto blogu. Pokud tedy chcete vědět víc, stačí kliknout.
Rostlinné akvárium 120 litrů

Tohle akvárium mám jako svou jedničku. Je umístěné v obvodové zdi, která je ale zároveň napojená na sousedův dům (řadovka), takže v zimě nehrozí promrznutí. Akvárium jsem si musel nechat udělat na míru (119x29x35, kde 35cm je výška), protože v obýváku byl stávající otvor ve zdi, který jsem chtěl využít. Samozřejmě jsem nechal na každé straně kousek místa, aby nedošlo k prasknutí akvária při drobném pohybu konstrukce vlivem změn teplot. Časem plánuji rekonstrukci a nahrazení tohoto akvária podstatně větším, samozřejmě rostlinným. Opět ve zdi, jen bude potřeba trochu větší zásah do nosné konstrukce, vytvoření překladu a tentokrát už i přívod vody a odpad. Ale zpět ke 120 litrovce.

Co se techniky týká, nemohl jsem si kvůli místu vůbec vymýšlet. O filtraci vody se mi stará filtr AquaEl PAT mini, kde jsem si přidal akorát větší biomolitan, o ohřev vody v zimním období se postará topítko Eheim 50W, o sběr hladiny a zároveň o vylepšení proudění vody v akváriu se stará skimmer Eheim skim 350. Osvětlení jsem pořídil v hornbachu. Jde o obyčejné kuchyňské zářivkové osvětlení s IP65 na zářivky T5. Zářivky používám 3x 21W barva 865. Svítím 12 hodin. Teploměr jsem zamaskoval do trsu anubiasu. V létě chladím větráky z počítače, které odvádí teplý vzduch ze zářivek. Přidávám CO2 pomocí CO2 lahve - 4 litry přes skleněný difuzor. CO2 jede nonstop, ale v menším množství (pH se upraví z 7,6 vodovodní na 7,2 až 7,3). V akváriu se nachází 5 kořenů, které mají především funkci zakrytí techniky. Kořeny nejdou moc vidět, jsou většinou porostlé rostlinami.

Přidávám živiny ve formě tekutého hnojiva - PMDD, občas přidám trochu železa a fosforu s draslíkem (KH2PO4). Dno je obyčejný křemičitý štěrk frakce 2 až 4 mm, k některým rostlinám jsem přidal kapsle NPK+TE a kapsle Ferox.

V tomto akváriu mám tři druhy ryb - neonky obecné - cca 25 kusů, parmičky schubertovi (šubrtky) - cca 6 kusů, krunýřovce jednopruhé (otíci) - 3 kusy. Pak v něm žijí ještě krevetky Red Cherry - minimálně 50 kusů a dva druhy šneků - okružáci a levatky.
holandské akvárium - rostlinné akvárium - názvy rostlin.jpg
Rostliny jsem očísloval pro lepší orientaci. Stačí na název rostliny kliknout a dozvíte se o ní více informací. 
1. Anubias Barteri nana, 2. Cryptocoryne wendtii brown, 3. Rotala rotundifolia, 4. Blyxa japonica, 5. Eleocharis pusilla, 6. Pogostemon helferi, 7. Phoenix moss, 8. Taiwan moss.

S tímto akvárkem se mi podařilo umístit na 1183. místě v IAPLC 2017 (celosvětová soutěž aquascaperů) z 2056 hodnocených (přihlášených bylo cca 2400), což mi samozřejmě dělá velkou radost, protože se aquascapingem nezabývám, akorát si tvořím rostlinná akvárka pro radost.
Rostlinné akvárium 160 litrů

Moje rostlinná stošedesátka je vlastně taková specialitka. Umístěná je na podlaze v pracovně a její rozměr je 40x40x100, kde 100 cm je výška. Její název je ale zavádějící. Ano, podle rozměru má 160 litrů, já ale nyní využívám pouze rozměr 40x40x60, abych zjistil, jaké rostliny porostou v hloubce cca 60 cm pod 50W LED reflektorem. Tohle akvárium totiž používám jako tester. Zkoušet budu časem i metrovou hloubku. Nyní je ale test pozastaven kvůli rychlejšímu dopracování atlasu akvarijních rostlin, kvůli kterému sháním hodně druhů rostlin, pak je musím nechat přelistovat z emerzních listů na submerzní, nechat krásně dorůst, abych je mohl nafotit a natočit do atlasu a dalších článků, třeba rostliny podle umístění v akváriu.

O filtraci vody se mi stará vnější filtr JBL CristalProfi e1501 greenline, o ohřev vody se stará ohřívač vody Resun 100W a o sběr hladiny se stará skimmer Eheim skim 350. Osvětlení je, jak jsem již psal, LED reflektor 50W s IP65 a barvou 6000K. Svítím 12 hodin. Přidávám CO2 pomocí setu s kyselinou citronovou a jedlou sodou a to přes skleněný difuzor. CO2 jede nonstop, ale v menším množství (pH se upraví z 7,6 vodovodní na 7,2 až 7,3). V akváriu se nachází jeden kořen, který nechávám obrůst mechy, které pak mohu pěkně nafotit do atlasu akvarijních mechů.

Přidávám živiny ve formě tekutého hnojiva - PMDD, občas přidám trochu železa a fosforu s draslíkem (KH2PO4). Dno je obyčejný křemičitý štěrk frakce 2 až 4 mm, k některým rostlinám jsem přidal kapsle NPK+TE a kapsle Ferox.

V tomto akváriu mám pouze jeden druh ryb - parmičky pětipruhé - 6 kusů. Pak v něm jsou krevetky Red Cherry - minimálně 20 kusů a šneci - levatky.
Akvárko AQ 160 - rostlinné holandské akvárium.jpg
Rostliny jsem očísloval pro lepší orientaci. Stačí na název rostliny kliknout a dozvíte se o ní více informací. 
1. Ludwigia inclinata var. verticillata Cuba, 2. Proserpinaca palustris, 3. Limnophila aromatica, 4. Micranthemum micranthemoides, 5. Staurogyne repens, 6. Micranthemum callitrichoides Cuba, 7. Hydrocotyle tripartita
Rostlinné akvárium 30 litrů

Nano akvárium o objemu 30 litrů je moje druhé stálé akvárium, které mám jako dekorativní. Umístěné je na komodě z Ikei v ložnici. Rozměr tohoto akvária je 29x29x35, kde 35 cm je výška. 

O filtraci vody se mi stará vnitřní filtr AquaEl PAT mini, ke kterému jsem přidal větší biomolitan. Filtr jede na nejnižší průtok. O ohřev vody se stará ohřívač vody Tetra 25W. Osvětlení je tvořeno LED reflektorem 20W s IP65 a barvou 6000K, svítím 12 hodin. Přidávám CO2 z CO2 lahve a to přes skleněný difuzor. CO2 jede nonstop, ale v minimálním množství (pH se upraví z 7,6 vodovodní na 7,2 až 7,3).

Přidávám živiny ve formě tekutého hnojiva - PMDD, občas přidám trochu železa a fosforu s draslíkem (KH2PO4). Dno je obyčejný křemičitý štěrk frakce 2 až 4 mm, k některým rostlinám jsem přidal kapsle NPK+TE a kapsle Ferox.

V tomto akváriu mám dania perlové (galaxky) - 8 kusů. Pak v něm jsou krevetky Red Cherry - cca 20 kusů a šnek - Neritina Zebra.
moje rostlinné nano AQ30.jpg
Rostliny jsem očísloval pro lepší orientaci. Stačí na název rostliny kliknout a dozvíte se o ní více informací. 
1. Pogostemon erectus, 2. Ludwigia sp. mini Super Red, 3. Pogostemon helferi, 4. Lilaeopsis mauritiana
Časem pravděpodobně přibudou i další akvária a informace o nich. V plánu mám několik projektů, které by mohly být zajímavé.

Všechny články o akvaristice vydané na tomto blogu, si můžete prohlédnout v přehledu článků, kde jsou rozkategorizovány. Pokud se snažíte vybrat rostliny do akvária, může vám pomoci několik přehledů, například nenáročné akvarijní rostliny, dejte si ale pozor na rostliny nevhodné do akvária. Pomoci s výběrem může atlas rostlin, anebo přehled rostlin podle umístění v akváriu.
01.07.2017 13:29:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one