Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
REKLAMA
REKLAMA

PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "7353"
Původní sazan pochází ze střední Asie, už v prvním tisíciletí před naším letopočtem zdomácněl v Číně. Jeho příznivých vlastností pro chov (je všežravý, rychle přibývá na váze, dobře snáší transport) si povšimli i staří Římané a po celém území říše budovali rybníky, do nichž vysazovali kapry. Ve středověku se pod vlivem klášterního hospodářství rozšířil kapr po celé Evropě i do českých zemí, zároveň se postupnou selekcí vhodných jedinců změnil jeho vzhled. Druhotně pronikl domestikovaný kapr i do původního areálu sazana a jako ekologicky plastičtější druh ho z něj prakticky vytlačil. Dnes žije sazan jen vzácně ve veletocích východní Evropy (Dunaj, Volha, Don). Je subtilnější než šlechtěný kapr, jen zřídka dosahuje váhy přes 3 kg. Pro svou plachost a bojovnost je uznávanou sportovní rybou, opatření na jeho ochranu zatím nejsou příliš účinná.
Děkuji za zajímavé informace. Právě zrovna Cabomba caroliniana mě velmi zaujala, neboť u nás nemá podmínky pro růst právě kvůli teplotě a zároveň je náročná a mnohdy neroste ani akvaristům v akvárku. Nařízení je ale pro celou EU, takže může jít o plevel na jihu. Přesto takové zákazy moc nechápu, zároveň se Cabomba dá stále koupit.
Kapr obecný není původním druhem v české republice a rostlinka Cabomba Carolineana v našich vodách uhyne pro nízkou teplotu je to celé naruby....
Něco mi říká, že náš antiunijní rak bude nařízení EU vesele ignorovat a budou se dál samovloně rozmnožovat... Nepíšou vědci z EU v některé jiné směrnici, jak přemluvit diploidního raka, aby už dožil bez potomků?
Opět z křížkem po funuse,jak je u eurohujerů normou!!! Raci,rostliny jsou tady běžně zavlékány již století a eurohujeři nyní povykují a dělají vlny. Jen hlupákovi vadí v akváriu Cabomba caroliniana................
Krom toho zrovna Cabomba u nás nechce mnohým růst ani v akváriu, natož pak ve volné přírodě. Myslím, že zrovna třeba okřehek je mnohem větší průšvih, i když ten bude asi původní. Důležité věci se neřeší, ale zákaz rostlin do akvária máme a bude se časem rozšiřovat. A případně i pokutovat. Neskutečné.
Osobně by mne zajímalo, kdo a jak bude dodržování směrnice kontrolovat. Možná podle přihlášené živnosti ( obchod typu zverimex ), podle evidence akvaristů, teraristů s obecných chovatelů? Kdo bude platit vzdělance, aby se mlátili po dvorcích, akváriích a buhví kde, když to lze schovat a dělat blbého?
Myslím si, že u firem to kontrolovat alespoň částečně půjde, u běžných akvaristů a chovatelů asi ne. Tedy pokud nebudou muset řešit podnět na udání od anonyma, který uvidí někde na sociálních sítích akvárko s danou rostlinou, rybou či želvou. Pak je také otázka, jestli bude mít někdo právo vstoupit do domu kvůli tomu, že bych měl případně v akvárku rostlinu cabomba caroliniana, které je poměrně běžnou akvarijní rostlinou a v akvárijích sotva roste, neboť je náročná. Přijde mi to jako zákon opravdu nedomyšlené, špatně kontrolovatelné a dost omezující.
I když to mnohé naštve, udržujme prosím slušnou diskuzi. Děkuji
22.03.2017 22:47:36
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one