GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Test - LED reflektor 30W 2100lm nad akváriem o výšce 60 cm

LED reflektor nad akvárium 30W 2100 lm 60cm.png
Jako první v pořadí na otestování akvarijních osvětlení, jsem se rozhodl použít 30W LED reflektor nad akváriem o výšce 60 centimetrů. LED reflektor jsem vybral s 2100lm a barvou světla 6000K. Pak stačilo tři měsíce počkat a na výsledky se nyní můžete podívat v tomto článku.
Přípravu na testy a pár základních informací, jak vše probíhalo a rozcestník mezi dalšími testíky různých světel při různé výšce akvária, najdete na: Testy osvětlení nad akvária vysoká 60, 80 a 100 cm.

Test 1. - světlo nad 60 cm
Začátek 1. testu - LED reflektor 30W 2100lm nad 60 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle

Založení akvária probíhalo standardně, použil jsem, stejně jako i u následujících testů, křemičitý štěrk o frakci 2  až 4 mm, externí filtr JBL e1501, ohřívač vody a osvětlení, tentokrát LED reflektor 30W. Do dna jsem přidal kapsle NPK a kapsle Ferox, pravidelně přidávám PMDD a CO2 přidávám nonstop přes CO2 set na kyselinu citronovou a sodu.
koberocoky v akváriu vysokém 60, 80 a 100cm.jpg
Z rostlin jsem vybral Micranthemum callitrichoides CubaMicranthemum umbrosum Monte Carlo, Lilaeopsis brasiliensis, Pogostemon helferi a Rotala rotundifolia. Později byly přidány malé trsy Hydrocotyle tripartita a Staurogyne repens. Vstupní hodnoty vody jsou. NO2 0 mg/l, NO3 34,3 mg/l, pH 7,6, Fe 0,05 mg/l, GH 16°d, KH 6°d. Založení AQ proběhlo 6.11.2016.
kobercovky ve větší hloubce.jpg
Test 1. hotov - LED reflektor 30W 2100lm nad 60 cm akvárium

První část testu, s LED reflektorem 30W 2100lm nad akvárkem výšky 60 cm, je hotova. Výsledky jsou podle mého velmi dobré a 30W LED reflektor bude nad 60 cm vysoké akvárium stačit i pro některé kobercovky. Ze začátku se objevila zelená řasa, která ale postupně mizela a mít možnost test prodlužit, tak jsem si jistý že do měsíce by byla úplně pryč. V průběhu testu jsem přidal vnější filtraci JBL e1501, původní vnitřní byl nedostatečný. 
test LED reflektoru 30W 2100lm nad 60 cm vysoké akvárko - výsledky.JPG
Z použitých rostlin se velmi dobře dařilo především: Rotala rotundifoliaHydrocotyle tripartita a Pogostemon helferi. Tyto rostliny rostly téměř okamžitě po zasazení. Velmi slušně také rostl Staurogyne repens, kterému se akorát zařasily starší listy. Velmi rychlým růstem mě překvapil i Lilaeopsis brasiliensis, který stihl prorůst ze středu akvária až ke sklu. Problém u lilaeopsis je ale v tom, že původní listy se silně zařasily a nové listy na tom nebyly o nic lépe. Rostl tedy rychle, ale stále od řas. Co se týče Micranthemum callitrichoides Cuba a Micranthemum umbrosum Monte Carlo, tak jsem předpokládal, že budou potřebovat lepší světlo. První měsíc a půl skoro nerostly, pokryla je řasa. Nyní se ale "chytly" obě a překvapivě bych řekl, že Cuba roste dokonce lépe než Monte Carlo, kterému "nastartování" tvralo trochu déle. Řasa z rostlin mizí, jen tedy u Lilaeopsis zůstává.
test osvětlení LED reflektoru 30W 2100lm nad 60 cm vysoké akvárko - výsledky.JPG
Akvárium o výšce do 60 cm je podle mého optimální. Vyšší akvária přináší problémy s údržbou, odstraňováním špatných listů nízkých rostlin, čištění skel je také oříšek. Tím, že jsem "simuloval" 60 cm akvárko v akvárku s výškou 1 metr, tak jsem nebyl schopen odstranit některé staré listy, na kterých se objevila řasa a tím pádem bylo potlačení řasy složitější. Ovšem po zajetí s novým vnějším filtrem začala řasa ustupovat celkem výrazně.

Shrnutí: Podle mého je 30W LED reflektor 2100lm nad 60 cm vysoké AQ na hraně použitelnosti pro rostliny náročné na světlo. Velmi důležité je dostatečné množství živin a CO2, které musíme do spodní části akvária ke kobercovkám dostat. Pak to pravděpodobně bude fungovat a tento LED reflektor bude stačit. Myslím si, že v testu uspěl. Pokud to bude možné, časem bych zkusil nad 60 cm vysoké AQ i 50W LED reflektor, abychom mohli porovnávat. Více testů najdete na: testy osvětlení.
06.11.2016 16:30:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one