GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Anubias barteri var. nana a jeho květ

Anubias barteri var nana a květenství květ.png
Pěstování akvarijních rostlin nemusí být pro každého jednoduchou záležitostí. Mnohdy i proto, že si nezkušení akvaristé nechávají poradit v akvaristikách, kde jim často prodají rostliny nevhodné do akvárií, nebo naopak rostliny velmi náročné. S nákupem rostliny Anubias barteri var. nana ale chybu neuděláte.
Anubias barteri var. nana (Anubias zakrslý) pochází z Kamerunu a je nenáročnou, pomalu rostoucí rostlinou, která je mezi akvaristy velmi oblíbená. Její tuhé listy mnohdy odolají i živočichům, kteří si na jiných rostlinách pochutnávají. Množí se dělením oddenku, tedy jeho přestřihnutím. Anubias tvoří trsy, nejlépe se mu daří na dřevěných kořenech (které časem obroste) nebo v hrubším štěrku, oddenek musí být vždy nad štěrkem.
anubias barteri var. nana - anubias zakrslý.jpg
Anubias barteri var. nana je rostlina o velikosti 5 až 15 cm, dobře roste při teplotě 22 až 28°C, v letních měsících zvládl v mém akváriu krátkodobě i teplotu 32°C. Při jeho pěstování by voda měla mít pH 6 až 8, tvrdost 3 až 15°dKH. Jde o nenáročnou rostlinu, které nepotřebuje přidávání CO2 a stačí občas dodat nějaké hnojivo pro její zdravý růst. Při pěstování občas dochází k "zařasení" listů, mnohdy pomůže zlepšení podmínek v akváriu, dodání rychle rostoucích rostlin nebo případně krátká koupel v Savu. Tento postup jsem ale ještě za celou dobu nevyužil. Jedná se o Savo Original v poměru s vodou 1:20, koupel v roztoku na 4 minuty. Poté se rostlina řádně osprchuje a pro jistotu se nechá ještě půl hodiny v čisté vodě mimo akvárium (postup čištění Savem z: rybicky.net).
Pozor: Při testování pro článek "Jak bojovat s řasami" jsem zjistil, že Anubias barteri var. nana nesnese přímou aplikaci tekutého uhlíku (mylně nazývané tekuté CO2) na listy, případně kořeny. Tento problém mi byl potvrzen i dalšími akvaristy, kde po přímé aplikaci tekutého uhlíku (glutaraldehyd) na listy od řas sice dojde k likvidaci řasy, ale zároveň list pomalu uhnívá. Stejně tak kořeny. Sice v mém případě nedošlo k úmrtí rostliny, neboť jsem aplikoval tekutý uhlík pouze na pár listů, ale rozhodně je třeba dbát vyšší opatrnosti při tomto boji s případnou řasou v akváriu.
Vývoj květenství Anubias barteri var. nana
Nejpre se objevilo poupě, které velmi pomalu rostlo k hladině (cca 2 až 3 týdny).
Květ anubiasu.png
Poté se květ začal otvírat (detail květu).
Detail květu anubias barteri var.png
Až se rozevřel úplně.
Květ Anubias Barteri var. nana.png
A další květ. Než první květ odkvel, objevil se druhý v pozadí.
Dva květy anubias Barteri var. nana.JPG
Pokud chcete do akvária odolnou, na světlo i podmínky nenáročnou rostlinu, kterou nemusíte na rozdíl od rostlin s olistěnou lodyhou, každou chvíli zastřihávat, Anubias barteri var. nana je ta pravá rostlina do vašeho vodního světa. Občas mám tuto i jiné akvarijní rostliny na prodej, aktuální nabídka na facebooku: Přebytky akvarijních rostlin na prodej.

S výběrem dalších akvarijních rostlin pomůže i článek "Jaké rostliny do akvária" nebo altas akvarijních rostlin.
18.03.2016 21:19:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one