Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

CO2 set s 4 litrovou lahví a elektromagnetickým ventilem

CO2 ze setu s elektromagnetickým ventilem.png
O dodávání CO2 do akvária kvůli rostlinám, jsem již něco málo psal. Rostliny jej nutně potřebují a zdárný růst rostlin potlačuje růst řas. Krom toho rostliny na oplátku produkují kyslík a rybičky budou zase o něco šťastnější. A hlavně akvárium s živými rostlinami je podle mého základ.
Nedávno jsem psal článek s výrobním postupem na "burčák", tedy kvasnicový systém, který je vcelku levný, ale má své mouchy. Například regulace množství CO2 je složitá a vyžaduje "lítání" kolem akvária. Druhou možností, která je kvůli prvotním nákladům nejdražší, je přímo pořízení CO2 bomby s elektromagnetickým ventilem, případně ještě s pH kontrolerem (systém jede několik měsíců až rok bez nutnosti obskakování). Třetí možnost, která je na pořizovací náklady opět levná, využívá podobný systém jako kvasnice, jen vydrží mnohem déle, je využití sody a kyseliny citronové. Tu jsem ale nezkoušel.

Osobně jsem si již pořídil CO2 bombu s elektromagnetickým ventilem do hlavního akvária, ale potřeboval jsem i nějaký další menší systém do menšího akvária, kde mám rostliny navíc. Tam jsem tedy dal nedávno vytvořený kvasnicový SET.
CO2 set - bomba a noční vypínání.jpg
Pořízení a ceny

Když už jsem si zase nějaký ten pátek hrál s kvasnicovým systémem, přestala mě jeho výměna jednou za týden až 14 dní bavit. Uvažoval jsem nad systémem "soda + kyselina citronová", ale díky vyššímu tlaku už je lepší použít kvalitnější komponenty. Zase bych si s tím hrál, ztrácel čas a náklady by postupně rostly. Rozhodl jsem se tedy najít nějaký rozumný CO2 set s bombou a elektromagnetickým ventilem. Ten jsem chtěl proto, že vypínám CO2 na noc a do budoucna pravděpodobně pořídím i pH kontroler, který hlídá pH vody v akváriu a přes elektromagnetický ventil si reguluje množství CO2. Což se mi líbí, je to pěkná vychytávka za trochu hustých 2500 kč.
Příslušenství navíc

Kompletní CO2 SET se 4 litrovou lahví a nočním vypínáním jsem si pořídil přes profiplants.cz za cca 3790 kč včetně elektromagnetického ventilu. Za tuto cenu jsem jej našel i u dalších prodejců. Výška setu je 46 cm, závit W21,8, používat se dá jak nastojato, tak naležato. Vše přišlo hned druhý den. Krom toho jsem si přiobjednal delší hadičku, Atomizér Easy Aqua s keramickým diskem, který produkuje opravdu malinké bublinky, které se mnohdy nedostanou ani k hladině, protože se rozpustí. Také jsem si vzal kompletní sadu dropcheckeru, který je permanentním testem obsahu CO2 v akváriu. Přímo CO2 set obsahoval i dva zpětné ventily, 2,5 metrovou hadičku a jehlový ventil od italské firmy Camozzi. Na celý SET dávají záruku 3 roky. Využil jsem i časový spínač, který mám doma a kterým jsem si nastavil, kdy se má CO2 dávkovat do vody. Tedy 3 hodiny před rozsvícením světla a pak 3 hodiny před zhasnutím se zase vypne, aby se CO2 rozpuštěné ve vodě mohlo rostlinami spotřebovat.

Jak spustit CO2 set

Tady nastal trochu kámen úrazu. V tom spěchu, aby stihli poslat celý SET ještě v den objednávky, zapomněli na návod. Tak jsem hledal na internetu a našel jsem. Zkusil jsem tedy postupovat podle něj, jenže byl moc stručný a rada, že mám utáhnout redukční ventil, než otevřu lahev, je sice dobrá, jenže utažený ventil je běžné takový, který je pevně utažen nadoraz. Tady je to ale naopak. Zavřený redukční ventil se pozná tak, že se s ním dá volně pohybovat. Takže díky tomu jsem se se SETem trápil celý večer, neustále mi to ucházelo (předpokládám, že jde o bezpečnostní ventil) a pořád nic. Nakonec jsem bezradný oslovil Martina Hrdličku z akvaristické skupiny na facebooku, který to se mnou prošel a nakonec jsme CO2 SET zprovoznili. Vše je tedy v pořádku, až na nízkotlaký budík, který neukazuje, jak má (již vyřešeno přímo s prodejcem, děkuji). Předpokládám, že kvůli přetlaku. Proto je potřeba mít vše správně připravené před spuštěním, nebo si můžete poškodit i membránu. Takže redukční ventil musí být zavřený (u tohoto setu zcela volný ventil), jehlový ventil také zavřit (ten je dotažen nadoraz) a pak zapnout elektromagnetický ventil do zásuvky; než otevřete ventil u lahve. Po otevření ventilu na láhvi se otevře redukční ventil a nakonec malý jehlový ventil, který dopřesňuje množství CO2, které se pustí přes elektromagnetický ventil (je zapojen v zásuvce, když je vypojen, CO2 neprochází), zpětný ventil (bez zpětného ventilu na hadičce by mohlo časem dojít k poškození SETu, pokud by se do něj dostala voda) a do difuzoru, který má za úkol rozpuštění CO2 ve vodě. Těsnost spojů zkontrolujeme jarovou vodou. Celý návod si ale vyžádejte od prodejce, každý SET je jiný a může se spouštět jinak. V tomto článku je "návod" pouze ukázkou, na co si dávat pozor.
Poznámka autora k fotce: S některými akvaristy o vypínání CO2 na noc došlo i peprnější výměně názorů. Objevilo se ale i několik lidí, kteří si přiotrávili rybičky, když CO2 "nevypínali" na noc. Krom toho jsem řešení vypínání na noc konzultoval i v brněnském Sklorexu, kde mají 1000 litrovou reprezentační rostlinnou nádrž s náročnými terčovci. Také vypínají na noc CO2 set pomocí elektromagnetického ventilu, k žádným výkyvům nedochází, i když přes den dávají CO2 velké množství. Osobně CO2 používám cca 10 let z 16, kterým se věnuji akvarijním rostlinám. Z toho cca 8 let používám burčák, 2 roky jsem využíval tekutý uhlík (CO2 vital), nyní již SET s CO2 bombou a elektromagnetickým ventilem. Zkusil jsem u burčáku nonstop dodávání CO2, tedy i přes noc a nic se nestalo, vše bylo stejné, jako když vypínám. Záleží tedy na více faktorech, jako je chemismus vody, množství ryb a rostlin, celkovém stavu prostředí v akváriu. U začátečníků ale doporučuji CO2 na noc vypínat.
proč vypínat co2 v akváriu na noc.png
Shrnutí

Se SETem, tedy CO2 bombou s elektromagnetickým ventilem, který je řízen časovým spínačem, jsem spokojen. Začátek byl kvůli absenci návodu poněkud nepříjemný, ale po instalaci všech potřebných komponent, jsem si uvědomil, že mám nyní minimálně půl roku klid a pak jen zase doplním za pár stovek tlakovou lahev. A to je přece jen příjemná představa na rozdíl od kvasnicového systému, kde každých 7 až 14 dní musím měnit obsah a zároveň si pak hlídat množství, které se v průběhu mění. Takže za mě to byla dobrá volba.

Důležité upozornění: Pokud je láhev téměř prázdná, zvýší se tlak a množství CO2 proudícího do akvária. Proto je potřeba láhev hlídat. V malých akváriích může mít tato fáze fatální následky (v podobě úhynu ryb).

Do ankety pod článkem mi prosím napište vaše zkušenosti s dodáváním CO2 do akvária, případně jestli na noc vypínáte, nebo ne.
30.01.2016 15:13:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one