Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak se snadno zbavit v akváriu dusíkatých látek

jak snížit množství dusíkatých látek v akváriu.png
Dusíkaté látky v akvarijní vodě jsou běžnou záležitostí, jejich nadbytek je ale velký problém jak po založení akvária, tak při přerybnění nebo nedostatečné údržbě. Ten se pak projevuje především úmrtím ryb. "Dusíku" se dá ale poměrně snadno zbavit.
Rozkladem krmiv, rozpadem listů, úmrtím živočichů v akváriu a jejich výkaly vznikají ve vodě dusíkaté látky. Díky nitrifikaci, což je oxidace amoniaku NH4, dochází k přeměně na dusitany NO2 a posléze na dusičnany NO3. V nově založených nádržích, kde ještě neprobíhá nitrifikace (nitrifikační bakterie se objeví ve filtraci cca po 14 dnech) často dochází zároveň při přerybnění k úmrtí ryb. Amoniak a dusitany jsou pro ryby nebezpečné i v malých koncentracích (jejich obsah by měl být 0 mg/l). Po určité době již nitrifikační bakterie postupně proměňují amoniak a dusitany na dusičnany (NO3), které dokáží rostliny částečně upotřebit (optimální hodnota NO3 ve vodě je cca 10 až 20 mg/l).
Jak se zbavit dusíkatých látek v akváriu?

Pravidelná výměna vody
Často se uvádí, že pravidelná výměna vody pomůže snížit obsah NO3 v akváriu. Většinou tomu tak je, ale jsou případy, kdy máte ve vodovodní vodě víc NO3 než v akváriu. Podle norem totiž může vodovodní voda obsahovat až 50 mg/l NO3, což může být nebezpečná hodnota pro některé živočichy v akváriu (nebezpečný je především amoniak a dusitany). Proto je dobré ověřit si hodnoty NO3 vstupní (vodovodní) vody testem na dusičnany. Mnohdy se dají využít i údaje z vodárny, které se dají najít na internetu, podle místa vašeho bydliště. Takže pravidelná výměna vody je důležitá, ale s úbytkem dusičnanů nemusí pomoci. Více o pravidelné údržbě akvária najdete pod odkazem: Pravidelná údržba akvária.
Plovoucí rostliny
Další možností, jak se zbavit nadbytku dusičnanů NO3, ale i amoniaku ve vodě, jsou plovoucí rostliny. Plovoucí rostliny mají totiž velkou spotřebu dusičnanů a pro svůj růst jej potřebují slušné množství. Zároveň je pak potřeba redukovat jejich množství, aby nezastínily ostatní rostliny v akváriu. Přehled plovoucích rostlin najdete pod odkazem: Přehled plovoucích rostlin do akvária.
Rychlerostoucí rostliny
Rostliny, které rychle rostou, potřebují hodně živin a zároveň dokážou spotřebovat slušné množství dusíkatých látek. Seznam rychlerostoucích rostlin najdete pod odkazem: Rychlerostoucí rostliny.
Zeolit
Jde o pórovitou horninu, která má široké využití. Krom toho, že z vody odstraňuje dusíkaté látky (amoniak NH4, dusitany NO2, dusičnany NO3), tak pomáhá v boji s těžkými kovy, s alergeny a toxiny. Zeolit je přírodní dezinfekce a není toxický, pomáhá v boji s řasou. Používá se jako filtrační materiál ve filtru. Samozřejmě je pak potřeba hlídat hladinu NO3, aby rostliny pak neměly dusičnanů málo. Zeolit se musí pravidelně měnit dle potřeby (zjistíte testem). Pokud se nevymění, dále již neabsorbuje "dusík", ale stále díky své pórovitosti bude osídlen nitrifikačními bakteriemi.
Clear Water
Tohle je zajímavá komerční věcička. Clear Water je "pryskyřice v pytlíku". Filtrací vody přes Clear Water zbavíte vodu všech dusíkatých látek (NH4, NO2, NO3), voda je pak průzračnější a o poznání čistější. Při používání je ale třeba si pravidelně hlídat množství dusíku ve vodě, neboť jak se CW nasytí, tak je potřeba jej zregenerovat v roztoku se solí. A když je nasycený, nepracuje a dusík zase roste. Což může přinést problémy. Proto hodně hlídat. Jinak je to velmi povedený pomocník i do přerybněných akvárií. Pro rostlinná akvária, kde je třeba NO3 udržovat na hodnotě okolo 10 až 20 mg/l, je k dispozici Clear Water plants, který se zbaví amoniaku, dusitanů a dusičnany částečně nechá rostlinám ke spotřebě. O Clear Wateru jsem již psal recenzi, jeho výhody a nevýhody si můžete přečíst pod odkazem: Vlastní zkušenosti s Clear Water. Levnější varianta je zeolit, obojí má ale svá pro a proti.
Máte jiný způsob, jak se zbavujete dusíku v akváriu? Dejte vědět do komentářů pod článkem.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
28.11.2016 13:17:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one