GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Rozpad listů u rostlin Cryptocoryne - Kryptokorynová choroba

kryptokorynová choroba - rozpad listů.png
I když většina kryptokoryn patří mezi nenáročné akvarijní rostliny, může být jejich pěstování v některých případech trošku problematičtější. Hlavně, pokud se setkáte s takzvanou "kryptokorynovou chorobou", která může velmi nemile překvapit. Není ale potřeba panikařit.
S "kryptokorynovou chorobou" jsem se setkal nesčetněkrát, protože rostliny rodu Cryptocoryne mám dost v oblibě. Průběh je stále stejný. Na listech kryptokoryn se začnou objevovat dírky, které se stále zvětšují, listy se rozpadají, až se rozpadnou úplně. Ve většině případů rozpad listu trvá několik dní, setkal jsem se ale i s případem, kdy ještě večer byly rostliny v běžném stavu a ráno by se dalo říct, že zmizely. Totálně se rozpadly, samozřejmě rozkládající se listy zanechaly v akváriu pořádný svinčík.
Ukázka listů Cryptocoryne s "kryptokorynovou chorobou".
kryptokorynová choroba.png
Kdy "kryptokorynová choroba" vzniká?

Velmi nerad používám pojem "kryptokorynová choroba", proto stále jen v uvozovkách a i když jej v článku používám, je to jen proto, že jde o zažitý pojem. Nejde totiž o žádné napadení virem, nebo tak podobně. Celá potíž je jen v tom, že kryptokoryny nemají rády prudké změny. Mnohdy si je nemusíte ani uvědomit a pak přijde nemilé překvapení v podobě rozpadu listů. Když pomineme přesazení rostliny, nebo rozpad listů po nákupu, kdy dochází k naprosté změně prostředí, setkal jsem se s rozpadem i po výměně osvětlení v akváriu. Stačilo vyměnit zářivkové osvětlení za LED a listy se začaly rozpadat (později pod LED cryptocoryne affinis rostla bez problémů). Dále stačí zanedbat výměnu vody v akváriu a po delší době si vzpomenete a uděláte výměnu vody pořádnou. Opět šok, který může způsobit rozpad listů.

Jak vyřešit "kryptokorynovou chorobu"?

Samozřejmě nejlepší je prevence. Vyhněte se prudkým změnám a nemusíte se s kryptokorynovou chorobou setkat, případně jen v malém rozsahu, kdy odejde jen pár listů. Nepodceňujte údržbu akvária. Pokud už rozpad v malém rozsahu započal, tak jsem se vždy snažil poškozené listy včas likvidovat. Ne, že by to mělo nějaký smysl kvůli zastavení rozpadu dalších listů (uhnívání stále pomalu pokračovalo), ale proto, aby se v akváriu nenahromadily rozkládající se listy, které stabilitě prostředí rozhodně nepomůžou. Rozkládající se listy tedy doporučuji likvidovat. Ale co hlavně, nechejte zbytek rostliny zasazený ve dně na stejném místě. Nezasahujte do kořenů. I když jsem u některých kryptokoryn přišel o všechny listy, rostlina se dříve nebo později vzpamatovala a začaly se objevovat listy nové. A to i v případě, že se mnoho týdnů nic neděje. Tohle je častá chyba začínajících akvaristů, kteří buď vyhodí zároveň s listy i zbytek rostliny, nebo to vzdají po týdnu, neboť rostlina působí neživě. V případě zanedbané údržby, to chce pravidelnější menší výměnu vody a jak se akvárko stabilizuje, kryptokoryny se vzpamatují. Vydržte.

Další moje poznatky

V akvárkách jsem měl již vcelku dost druhů kryptokoryn a přemýšlel jsem, jestli je nějaká, která i přes dlouhé působení v mém akvárku nikdy neměla kryptokorynovou chorobu. A jednu jsem opravdu našel. Nikdy jsem neviděl tuto chorobu u cryptocoryne parva a to ani v minimálním rozsahu. V malém rozsahu se při změnách objevila u cryptocoryne willisii. Celkem výrazný rozpad jsem pak zažil u cryptocoryne affiniscryptocoryne pontederiifoliacryptocoryne wendtii brown. A i když se některým kryptokorynám rozpadly listy úplně, nestalo se mi, že by se rostlina již neujala. To tedy jen tak pro zajímavost.

Pokud se tedy setkáte v akvárku s "kryptokorynovou chorobou", nevzdávejte to hned na začátku, řešení je snadné a pak už stačí jen čekat.

Jaké máte zkušenosti s "kryptokorynovou chorobou" vy?
29.10.2017 11:53:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one