RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Test - kobercové rostliny v 60 cm, 80 cm a 100 cm vysokém akváriu

kobercovky ve vysokém akváriu.png
Každou chvíli někde čtu dohady o tom, jak kobercové rostliny neporostou v akvárku o výšce 60 centimetrů a víc. Nebo že vhodné světlo bude mít takovou spotřebu, že to akvaristu sežere. A protože to moc lidí nezkusilo a zároveň není jisté, že kobercovkám dali vše potřebné, rozhodl jsem se to zkusit.
Nejprve jsem musel pořídit AQ vysoké 100 cm. První plán byl pořídit takové tři, ale po spočítání ceny za jedno, jsem velmi rychle sklopil uši a spadl zpět na zem. I tak jen pořízení AQ 40x40x100 cm vyšlo něco přes 4000 kč. Tady mi ale pomohl Václav Koc, kterému tímto děkuji za příspěvek. Pak jsem musel sehnat LED reflektory 30W a 50W. Pak už to šlo skoro samo.
koberocové rostliny v akváriu vysokém 60, 80 a 100cm.jpg
Plán je jednoduchý, provedení bude horší. Chci najít způsob, jak pěstovat kobercovky v akvárium o výšce 60, 80 a 100 cm a zjistit, jaké světlo bude k tomu potřeba. První plán byl 30 a 50W LED reflektory, pokud to nepůjde, zkusím asi nějaké rozumné výbojky, ale to vše postupně, Předpokládám, že test jednotlivých světel bude trvat cca 3 měsíce, pokud to klapne, zvednu hladinu ze současných 60 cm na 80cm a testuje se dál. Jedině takto zjistíme, jestli to jde nebo ne. Ano, bylo pár námitek, že se dá světlo měřit a že se to dá spočítat, že to nepůjde. Jenže jsou metody, které praví pravý opak, pokud rostlina dostane dostatek živin a CO2. Proto tento test.

Test 1. - světlo nad 60 cm
 
Začátek 1. testu - LED reflektor 30W 2100lm nad 60 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle
koberocoky v akváriu vysokém 60, 80 a 100cm.jpg
Z rostlin jsem vybral Micranthemum callitrichoides CubaMicranthemum umbrosum Monte Carlo, Lilaeopsis brasiliensis, Pogostemon helferi a Rotala rotundifolia. Později byly přidány malé trsy Hydrocotyle tripartita a Staurogyne repens. Vstupní hodnoty vody jsou. NO2 0 mg/l, NO3 34,3 mg/l, pH 7,6, Fe 0,05 mg/l, GH 16°d, KH 6°d. Založení AQ proběhlo 6.11.2016.
kobercovky ve větší hloubce.jpg
Test 1. hotov - LED reflektor 30W 2100lm nad 60 cm akvárium
První část testu, s LED reflektorem 30W 2100lm nad akvárkem výšky 60 cm, je hotova. Výsledky jsou podle mého velmi dobré a 30W LED reflektor bude nad 60 cm vysoké akvárium stačit i pro některé kobercovky. Ze začátku se objevila zelená řasa, která ale postupně mizela a mít možnost test prodlužit, tak jsem si jistý že do měsíce by byla úplně pryč. V průběhu testu jsem přidal vnější filtraci JBL e1501, původní vnitřní byl nedostatečný. 
test LED reflektoru 30W 2100lm nad 60 cm vysoké akvárko - výsledky.JPG
Z použitých rostlin se velmi dobře dařilo především: Rotala rotundifoliaHydrocotyle tripartita a Pogostemon helferi. Tyto rostliny rostly téměř okamžitě po zasazení. Velmi slušně také rostl Staurogyne repens, kterému se akorát zařasily starší listy. Velmi rychlým růstem mě překvapil i Lilaeopsis brasiliensis, který stihl prorůst ze středu akvária až ke sklu. Problém u lilaeopsis je ale v tom, že původní listy se silně zařasily a nové listy na tom nebyly o nic lépe. Rostl tedy rychle, ale stále od řas. Co se týče Micranthemum callitrichoides Cuba a Micranthemum umbrosum Monte Carlo, tak jsem předpokládal, že budou potřebovat lepší světlo. První měsíc a půl skoro nerostly, pokryla je řasa. Nyní se ale "chytly" obě a překvapivě bych řekl, že Cuba roste dokonce lépe než Monte Carlo, kterému "nastartování" tvralo trochu déle. Řasa z rostlin mizí, jen tedy u Lilaeopsis zůstává.
test osvětlení LED reflektoru 30W 2100lm nad 60 cm vysoké akvárko - výsledky.JPG
Akvárium o výšce do 60 cm je podle mého optimální. Vyšší akvária přináší problémy s údržbou, odstraňováním špatných listů nízkých rostlin, čištění skel je také oříšek. Tím, že jsem "simuloval" 60 cm akvárko v akvárku s výškou 1 metr, tak jsem nebyl schopen odstranit některé staré listy, na kterých se objevila řasa a tím pádem bylo potlačení řasy složitější. Ovšem po zajetí s novým vnějším filtrem začala řasa ustupovat celkem výrazně.

Shrnutí: Podle mého je 30W LED reflektor 2100lm nad 60 cm vysoké AQ na hraně použitelnosti pro rostliny náročné na světlo. Velmi důležité je dostatečné množství živin a CO2, které musíme do spodní části akvária ke kobercovkám dostat. Pak to pravděpodobně bude fungovat a tento LED reflektor bude stačit. Myslím si, že v testu uspěl. Pokud to bude možné, časem bych zkusil nad 60 cm vysoké AQ i 50W LED reflektor, abychom mohli porovnávat.

Test 2. - světlo nad 80 cm

Začátek 2. testu - LED LG 5152 28W 4200lm nad 80 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle
Další testík, nyní nad 80 centimetrovým akváriem s kobercovkama s LED osvětlením (2x LED, 28W, max. 4200lm) od pana Tumy z osvětlení akvárií na míru. Základ osvětlení tvoří světelný panel, tvořený páskem diod LG 5152 Current se životností 60 000 hodin garantovaných výrobcem.
test LED osvětlení LG nad 80 cm vysokém akváriu s kobercovými rostlinami.JPG
Z rostlin jsem vybral Micranthemum callitrichoides CubaMicranthemum umbrosum Monte Carlo, Lilaeopsis mauritiana, Pogostemon helferiRotala rotundifoliaHydrocotyle tripartitaEleocharis pusilla a Staurogyne repens. Vstupní hodnoty vody jsou. NO2 0 mg/l, NO3 34,3 mg/l, pH 7,6, Fe 0,05 mg/l, GH 16°d, KH 6°d. Pro podobné podmínky, jako u prvního testu, jsem komplet vyměnil vodu za odstátou a pořádně odkalil dno. Filtr jsem ale použil již zajetý. Založení AQ proběhlo 15.1.2017.
test LED osvětlení LG nad 80 cm vysokém akváriu s kobercovkama.JPG
Test 2. hotov - LED LG 5152 28W 4200lm nad 80 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle
Druhá část testu, s LED osvětlením LG 5152 4200lm nad akvárkem výšky 80 cm, je hotova. Výsledky jsou podle mého opět velmi dobré a LED osvětlení od pana Tumy bude nad 80 cm vysoké akvárium stačit i pro některé kobercovky. Z techniky jsem využíval vnější filtr JBL CristalProfi e1501 greenline, CO2 jsem dávkoval pomoci sody a kyseliny citronové.
Test LED osvětlení od pana Tůmy nad akvárkem vysokým 80 cm.JPG
Z použitých rostlin se velmi dobře dařilo především: Rotala rotundifoliaHydrocotyle tripartita a Pogostemon helferi, hydrocotyle jsem musel dokonce dvakrát prostříhat, aby nebránil v růstu ostatním rostlinám. Tyto rostliny rostly téměř okamžitě po zasazení. Ostatní testované rostliny, jako je Staurogyne repens, Lilaeopsis mauritiana a Eleocharis pusilla rostly pomalu, ale všechny se rozrostly. Co se týče Micranthemum callitrichoides Cuba a Micranthemum umbrosum Monte Carlo, tak tyto dvě rostliny v testu bohužel neobstály. Není se ale čemu divit, jde o velmi náročné kobercovkym které vyžadují velké množství světla.
Test LED osvětlení od pana Tůmy nad akvárkem vysokým 80 cm - test růstu rostlin.JPG
Akvárium o výšce 80 cm je podle mého už trochu nadstandard. Vyšší akvária přináší problémy s údržbou, odstraňováním špatných listů nízkých rostlin, čištění skel je také oříšek. Nevýhodou u 80 cm vysokého akvária je to, že nedosáhnete rukou na dno a potřebujete různé pomůcky jak na sázení rostlin, tak pro jejich úpravu. Což je trošinku zdlouhavější a chce to "grif" a čas, než si člověk zvykne. Výhodou akvária o takové výšce je pak jeho vzhled. Takové akvárium prostě vypadá honosněji. Dají se v něm stále pěstovat některé půdokryvné rostliny, ale pro náročnější kobercovky doporučuji akvária do výšky 60 cm.

Shrnutí: Podle mého je LED osvětlení LG 5152 4200lm nad 80 cm vysoké akvárium na hraně použitelnosti pro rostliny náročné na světlo. Velmi důležité je dostatečné množství živin a CO2, které musíme do spodní části akvária ke kobercovkám dostat. Pak to pravděpodobně bude fungovat a toto LED osvětlení bude stačit. Sice ne všechny kobercovky to zvládly, většině z nich se ale může podle výsledků dařit i v takto vysoké nádrži. Jejich růst ale bude samozřejmě pomalejší, než v nižší a zároveň dobře osvětlené nádrži.

Jaké osvětlení bych chtěl do budoucna otestovat?
  • LED reflektor 30W 2100lm nad 60 cm - hotovo - test 1.
  • LED reflektor 50W nad 60 cm
  • LED reflektor 50W nad 80 cm
  • LED reflektor 50W nad 100 cm
  • LED osvětlení pana Tumy nad 80 cm - hotovo - test 2.
  • LED osvětlení pana Tumy nad 100 cm
Tento článek nekončí, bude pokračovat, jak budu něco vědět. Jen to chce čas a trpělivost. Pokud nechcete o dílčí informace přijít, staňte se fanouškem surpanblogu přímo na facebooku, kde vkládám všechny nové informace. A držte mi palce, ať to vyjde dobře.
06.11.2016 22:50:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one