GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Město versus vesnice

město versus vesnice.png
Co je lepší? Živé město nebo klidnější obec?
Protože jsem měl tu možnost, vyzkoušet bydlení v Brně, ale i ve dvou vesnicích (v jedné 600 lidí, v druhé 2000 lidí) rozhodl jsem se sepsat svůj názor, co mi vyhovuje víc. Pravdou ale je, že každému vyhovuje něco jiného.
Celé dětství jsem bydlel na vesnici, kde nic nebylo, do města to trvalo autem půl hodiny. To mi moc nevyhovovalo, ale zase příroda kolem, lesy, rybníky, to vše mělo něco do sebe. Na střední jsem byl ve dvacetitisícovém městě a tam se mi líbilo. Čtyřleté bydlení na intru bylo fajn, město bylo akorát. Ale časem mi přišlo, že už tam znám snad každého. Což je na jednu stranu fajn, ale člověk už nemá pak žádné soukromí.
Velké město
 
Vysokou jsem začal studovat v Brně. Byla to obrovská změna. Nemohl jsem si zvyknout. Všude hluk, hromady lidí, první předvánoční návštěva obchodů mě málem položila. Dlouho jsem si zvykal na to množství lidí, dopravu, kde si člověk musí dávat hodně pozor, protože to není už jako dřív, kdy kolem domu projelo jedno auto za hodinu a přece jen i to, že šalina má přednost na přechodu před chodcem. Velkou výhodou bylo, že jsem našel bydlení v nejklidnější a nejlepší čtvrti v Brně. Medlánky byly taková vesnička ve městě. Všude plno přírody, park, kousek dál i les. A přitom městská hromadná doprava jezdila skoro pořád. Což ten klid i trochu rušilo. Na stranu druhou, do centra, tedy přesněji na hlavák to bylo s cestou z domu minimálně půl hodiny. Což je stejné jak z Blanska. Také absence zahrady a klidu na opalovačku, aniž by na Vás čuměla celá vedlejší bytovka, mi nevyhovovala. Další nevýhodou je cena nájmu, hlavně v klidnějších čtvrtích. V centru bych nechtěl bydlet ani za zlaté prase. Ale pokud jste něco nutně potřebovali koupit, vyzvednutí bylo kvůli MHD a obchodům, které mají dlouhou nebo i nonstop otevíračku, zcela jednoduché.
 
Sousedy mnohdy ani neznáte, člověk má větší soukromí, než v malých obcích. Někdy zjstíte, že i když je v domě několik bytů, po pár letech některé sousedy jste ani nepotkali. Samozřejmě po několika letech i v takto velkém městě zjišťujete, že potkáváte známé a zákazníky při každé návštěvě supermarketu nebo procházce přes centrum. Svět je malý.
kde se bydlí lépe - město.jpg
Vesnička
 
Klid, horší dostupnost, levnější nájem, vlastní zahrada. A pokud je poblíž kravín, troška smradu Vás prostě nemine. Jako hlavní výhodu vidím ten klid, který proti ruchu města, kde šaliny brázdí ulice od rána do noci, jsem si fakt začal užívat. Vlastní zahrada, která má místo plotu zeď a nikdo na Vás nečučí, je taky supr.
 
Levnější nájem oproti městu dává vesnici také výhodu. Bohužel dostupnost, menší možnosti dobré práce, hrají proti. Pokud ale bydlíte na vesnici a do práce jezdíte do blízkého města, kde jsou i supermarkety, máte vyhráno.
 
Hlavně teď to mám do supermarketu 5 minut, do práce 20 minut, což je méně, než když jsem bydlel a pracoval ve stejném městě, ale na druhé straně.
 
Chvilku mi tralo zvyknout si na zvědavé okolí. Nějaká bábina naproti nám byla u okna pokaždé, když jsme otevřeli vchodové dveře, nebo přijeli autem. Ze začátku se moc nesnažila, pak chtěla být tajná a čučela přes žaluzie. Jen si nechala rozsvíceno a tak její plán tajného agenta selhal. Další problém nastal, když přijela stěhovací dodávka a zastavila u dveří do domu. Ztratila přehled a nic neviděla. Byla tedy potřeba ihned jednat, aby měla nejvíc informací, když se budou dělit o nové informace s dalšími důchodkyněmi v obchodě a na poště. Její záložní plán spočíval v tom, že šla před barák trhat plevel, i když to už udělala před pár dny. Samozřejmě i v obchodě z nás pak prodavačka tahala informace. Je to asi soutěž, kdo toho nejvíc zjistí, dostane titul "agent týdne".
 
Dokonce jsem byl překvapen po pár týdnech, jak už mají zjištěno, kdy člověk odjíždí do práce. Před domem se odehrával sraz drben v době, kdy jsme jeli do práce a každá z nich hrozně nenápadně nahlížila k nám do dveří. Na tohle si zvyknout mi chvíli trvalo. Ale naštěstí jejich zájem po čtvrt roce upadl nebo se zdokonalily ve sledování tak, že by jim i James Bond záviděl.
kde se bydlí lépe - vesnice.jpg
22.11.2015 22:39:10
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one