GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Numismatika - jak začít?

Jak začít sbírat mince.png
Jak začít s numismatikou? Rozhodně je dobré přečíst si pár knih o numismatice a sbírání mincí obecně. Také je dobré, určit si období a typ mincí, které budete chtít sbírat.
Tzn, pokud Vás baví historie druhé světové války, určitě by bylo dobré zaměřit se na mince třetí říše, mince protektorátu Čechy a Morava. Pokud Vás baví historie okolo Marie Terezie a Františka Josefa I. určitě budete překvapení, jak nádherné mince se v dané době razily. Nebo můžete sbírat jen jednoho panovníka. Pak se rozhodnout, zdali chcete kompletní sbírku mincí od základních drobných mincí v mědi a levnějších kovech, nebo zainvestovat do mincí stříbrných a zlatých (zde je investice ne zrovna malá).
Sbírání mincí numismatika.jpg
Když si vyberete období nebo panovníka - nejlépe se podívejte na internet, jaké mince se v této době razily a v jaké cenové relaci se pohybují. Pokud budete se svou volbou období spokojeni, Doporučuji se poohlédnout o katalogu mincí, který Vám dá přehled o cenách různých typů, ročníků, nebo místa ražby, tzn. kde byla mince vyražena.
 
Jako další důležité kritérium bude kupovat, shánět či vyměňovat mince jen v dobrém stavu. Mince poškozená, s ouškem či podobným poškozením Vám určitě radost neudělá a bude kazit dojem celé sbírky.
 
Pak už můžete skoro začít. důležité je samozřejmě dávat si pozor na podvodníky, falzifikáty apod.
 
A když už si pořídíte prvních pár kusů, tak najednou zjistíte, že je nemáte kam uložit. Co s tím? Na trhu se vyskytuje pár druhů možností, jak se dají mince ukládat. Položené v krabičce na hromadě budou sice možná vypadat jako poklad od piráta, ale časem by mince byly náchylnější k opotřebení, odření, nebo i korozi některých levných kovů.
 
Takže si to shrneme. Na ukládání minci jsou na trhu různé kufříky, kde se každá mince ukládá do pouzder, nebo "katalogy", kde se mince ukládají do kapsiček a na každé straně máte několik takových průhledných kapes. Jako zajímavou variantu jsem objevil plastové kryty na mince, které vypadají velmi hezky, mince slušně chrání. Jen starší měděné mince v nich moc nevyniknou.
 
Takže nyní je to již na Vás. Pokud si netroufnete na sbírání velmi starých mincí, začněte se sbíráním Československých mincí, kde se mnoho naučíte a jejich pořízení je za hubičku.
22.11.2015 22:50:31
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one