GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "5421"
Základní nepodmíněný příjem - názory pana Tlustého, býv. min. financí za ODS.
https://www.novinky.cz/ekonomika/427325-zaruceny-prijem-pro-vsechny-byl-bych-nejradsi-kdyby-to-chtel-trump-rika-exministr-tlusty.html
Děkuji za odkaz. Musím říct, že mě těší, že se o základním nepodmíněném příjmu mluví stále více a stále větší podporu vidím i u politiků. Tento článek je zároveň velmi dobře sepsán, jaké by to přineslo výhody či nevýhody. Rozhodně by se hodně ušetřilo na úřednících a zároveň by se zamezilo případné šikany. Trochu se obávám, co budou dělat lidé, kteří nebudou chtít pracovat a dělají i nyní akorát "bordel". Přeci jen lidé, kteřé mají práce nad hlavu, mají minimum možností vymýšlet hovadiny, na rozdíl od nemakačenků, kteří naopak mohou s nadbytkem času o to víc škodit.
Také by mě zajímalo, jakým způsobem chtějí optimalizovat daně tak, aby získali o 50 až 100%. To mi přijde velmi uhozené, neboť se pak nevyplatí buď pracovat, nebo naopak to podpoří šedou ekonomiku, nebo se stejně práce natolik zdraží, že bude základní příjem nedostatečný. Trošku jsem si počítal, kolik by měl být takový základní příjem u nás a došel jsem k závěru, že by mělo jít o částku 8000 kč, se kterou se dá přežít i s nějakým menším bydlením, ne zrovna ve velkoměstě. Pro dítě by pak šlo o částku 4000 kč. Takto by se vyřešil problém i s matkami samoživitelkami předkládám. Jen u důchodců bych se obával jim sáhnout na důchod. Přeci jen vydělávat celý život třeba 30 až 40 tisíc a pak dostat důchod 10 je docela problém. Muselo by to být řečené zavčas, ať si mohou lidí spořit, případně zařídit nějaké státní spoření, keré nikdo nevybere.
Nejsem ekonom národohospodář. Shodnu se s navrhovatelem Chábem, že ženy mají o 20 - 30% nižší výdělky a proti tomu skoro vždy plnou a mnohdy tíživou odpovědnost za potomky a rodinu. Jen tak od boku jsem odhadl těch 5500.- jako číslo do debaty. Při výplatě to dělá ročně 66000.- a pro cca 3750 000 žen to dělá cca 250miliard Kč. Dalších 1250000 žen je v důchodu. Při jisté redukci některých rozpočtových výdajů sociální povahy by šlo o takovém řešení už dnes vážně uvažovat. Hlavní problémy jsou dva. Najít rozhodného "berana", který se k prosazení obětuje a zlomit sebestřednost mužských poslanců, aby věc uznali a odhlasovali, možná referendem, jako před časem ve Švýcarsku ( kde šlo ovšem asi o 62000.- měsíčně a pro všechny).
Co já myslím není až tak důležité. Hlavní je s tím začít a samozřejmě, aby to bylo poslancům ( většinou mužům ) stravitelnější, měly by to doprovázet výstražné sankce. Ženy dříve dospívají, mají většinou praktičtější přístup k životu a zaručený příjem by jejich společenskou roli zdůraznil. Zrovna teď, kdy se žvaní o nedostatku závislé pracovní síly se jeví potřeba větší porodnosti, by zmíněný způsob mohl nízkopříjmové kategorie zčásti motivovat. Podle mne by si to ženy zasloužily a těch cca 5500.- by stát při odpovědném posuzování mohl zajistit. Pravda je, že s čím se začne a osvědčí se to, už to nikdo nezruší.
Myslíte, že 5500 kč je dostatečná částka? Podle mého by měl být základní příjem dostatečně velký, aby žena uživila sebe, měla kde bydlet a alespoň jedno dítě. S tím, že by se počítalo s umírněnou částkou, ne podle nájmů na Praze 1...
Ono by se tímto příjmem řešily i jiné souvislosti. Mohl by být odejmut soudem za osobní jednání ( podvody, řemeslnou prostituci, narkomanii a jiné jevy ). Chce to ale iniciativu do Sněmovny, aby se s tím začal někdo zabývat. Jde souběžně o přípravu na robotizaci, kdy zaniknou mnohé pracovní pozice a právní jsou obvykle ženy, které jsou postiženy. Asi napíšu poslankyni Valachové.
Je pak otázka, jestli by pak měl až takový smysl. Přece jen základní příjem by měl být pro každého jako základ pro přežití. Jak jinak se dostat z problémů, ať už jde o drogovou závislost, když by přišel o příjem. Samozřejmě se dá podotknout, že by neměl peníze na fet, jenže když nemá, obstará si je jinak, horší cestou. Ono by se dalo najít hodně výjimek, například lidí páchající trestnou činnost, od nějakých drobných přestupků, až po závažné trestné činy. Kde ale stanovit hranici, kdy má a nemá nárok na základní příjem, zároveň jak naložit s těmi, kteří si již svůj trest odsedí? Je tam příliš mnoho "ale", zároveň jakákoliv podmínka popírá původní plán základního přijmu. Co myslíte?
Komentátor na Novinkách Štěpán Cháb uvádí:
Pojďme na to jinak
Zajímavým návrhem je následující: zavést základní nepodmíněný příjem pouze pro ženy starší 18 let. Nejspíš by to narovnalo průměrně o 20-30 procent nižší plat žen ve společnosti. Zvýšilo by to nezávislost žen a nejspíš i porodnost v důsledku vyšší nezávislosti. Muži se s tím srovnají, chtějí-li se považovat za ty silnější a galantnější. Základní nepodmíněný příjem by samozřejmě neměl žádný vliv na zaměstnání žen, které pracovat chtějí. Prostě by k platu pobíraly navíc i nepodmíněný příjem. Krom jiného by ženy získaly jakousi kotvu pro případ, že by se ocitly v situaci bez partnera. Získaly by finanční jistotu v případě, kdy by je partner opustil a nechal napospas. Nejedná se o žádný návrh proti feminismu nebo návrh na usměrnění role ženy – do toho má tento nápad daleko – průměrný nižší plat žen je dle statistik nevyvratitelný fakt a nic jiného než originální řešení z takové situace nepomůže.
Děkuji za velmi zajímavé čtení. Pan Cháb na to šel opravdu od lesa, vyřešilo by se několik problémů, včetně mnohem snazšího financování, než kdyby základní příjem pobírali všichni, včetně dětí. Na to by stát opravdu asi neměl. Mě se nápad opravdu líbí, ale obávám se, že by velmi rozdělil společnost kvůli závisti mezi ženami a muži. Předpokládám, že naprostá většina by to bez problémů přijala. Zvýšila by se porodnost, ale i jistota rodin, pravděpodobně by se držely vcelku i ceny, protože platy by se ponížily, aby bylo z čeho financovat základní příjem a nikomu by se výrazně nezvýšil příjem. Trochu jsem se obával, aby se se základním příjmem prudce nezvýšil i nájem. Ale tohle by ceny podle mě drželo na rozumné míře. Jak pak vyřešit ale lidi v důchodovém věku? Ženám by příjem zůstal a muži? Podle celoživotního příjmu?
V HN z 8.8.2017 je dvojstrana o základním nepodmíněném příjmu. Je to vypsáno z dizertační práce vysokoškoláka z VŠE Praha. 10.8. 2017 je v HN noticka podepsaná Janem Třískou prof. na téže škole ( mimo jiné byl autorem kuponové privatizace ) kde zmiňuje, že může jít o zajímavý návrh, který by umožnil zrušit všechny sociální příspěvky státu a ušetřit administrativu. Citace podobných "vědátorů" jsou varovné do budoucna. Ve zmíněné dvojstraně je odhadován ZNP na 10000.-Kč v současné době.
V HNovinách z 20.4. je článek "Uberisté všech zemí, spojte se. Celkem přehledně rozebírá "sdílenou ekonomiku" a její následky. Už jsou miliony lidí - "podnikatelů", kteří mají "zaměstnání", ale bez pracovní smlouvy, bez minimální mzdy, dovolené a daňového zatížení. Státy kde se tento způsob šíří bijí na poplach, úřední zákazy a protesty odborů to zvýrazňují. Zdroje na sociální politiku státu vázané na odvody z mezd slábnou a řešení zatím nikde.

Poslední odstavec zmíněného článku ocituji doslovně:
V souvislosti se sdílenou ekonomikou se objevují také například myšlenky na zavedení nepodmíněného příjmu pro všechny. Řešení zatím nikdo nevymyslel. Bylo by dobré na ně přijít dřív, než všem dojde, že dosavadní model sociálního státu zkolaboval a náhrada za něj neexistuje.
Bill Gates nejbohatší člověk planety navrhuje: nebraňte se automatizaci ani globalizaci. Je potřebí nově ustavit sociální přístup k lidem, kteří přijdou v budoucnu o práci nahrazenou automatem. Vždy když dojde k nahrazení člověka strojem je třeba trvat na trvání zdanění takto zajištěné práce. Jen tak vzniknou zdroje na řešení trvalé nezaměstnanosti a výplaty základního příjmu, pro potřebné. Nelze nadále trpět nedaněnou strojní ( robotickou ) práci bez sociálních následků. Toto považuji za správný a humanitní přístup místo žvanění o vykořisťování, třídách a znárodňování, jak bylo donedávna slyšet i v sociální demokracii.
To zní docela zajímavě. akorát strojní práce zlevňuje výrobu, víc se pak prodá...víc lidí si může dovolit dříve nedosažitelné zboží. Otázkou, jestli je to nutné a jestli je to dobře. Takové obrovská změna ekonomického systému je podle mě nutná, ale bude mít obrovský vliv na všechno ostatní. Bude to velký zásah do chování lidí, do jejich myšlení. Ať chceme, nebo ne, kvůli mechanizaci bude asi nutné ekonomických reforem kvůli zachování "míru". Jen si nedovedu představit dopad v tom, že někteří lidé bez práce budou mít hromadu času na to, aby (jak říkám já) nevymýšleli ptákoviny. Protože když mají někteří moc volného času, nebude to dělat dobrotu :-)
Poslední věta myslím hovoří za všechno... V přírodě není nic zadarmo, jen člověk neustále vymýšlí, jak si ulehčit život nebo jak nakrmit neustále se zvyšující počet hladových krků. V tomhle jsem velice skeptický, protože solidarita má své meze a rozhodně není "normální" makat jako pako na to, abych nakrmil i svého nemakajícího souseda, válejícího se u vody... Ale třeba vám progresívním dá budoucnost za pravdu... :-)
Základní příjem opět na scéně. Francouzský levicový kandidát na prezidenta už hauzíruje se základním příjmem pro mladé nezaměstnané a pro starší, které automatizace připraví o místo. měli by pobírat 750eur ( dnes zdejších 20000.-Kč) jako zaváděcí projekt zkoušený pro budoucnost. Uvidíme brzy jak se to vyvrbí.
U nás jsem četl názor ekonoma, který spočítal, že základní příjem, který zvládne stát utáhnout je myslím cca 6500 kč na hlavu. V takovém případě by to ale bylo naopak na škodu. Všechno jsou to ale odhady, nikdo netuší, jak se bude svět po zavedení vyvíjet. Jisté ale je, že v budoucnu bude muset nějaká změna nastat.
Jestliže stát "utáhne" 2,5mil. důchodců s průměrem nad 10000.-Kč/měs., utáhl by při jiném přerozdělení pro všechny dospělé ( cca 7mil) totéž. Přerozdělování bylo nastaveno vadně (proto jsou zde už tisíce milionářů a stovky miliardářů ) a buď si zaměstnanci vymohou ( před odbory ) masivnější zvedání mezd nebo stát přijme jinou závaznou politiku ČNB abychom nebyli nadále okrádáni umělým snižováním hodnoty koruny. Je do nebe volající, že Slovensko (pod německou kuratelou s eurem), vykazuje lepší předpoklady vývoje národního bohatství než ČR.
Nedávno byl v ČT pořad ekonomů ( v noci ), kteří rozebírali budoucnost. Automatizace a robotizace dosáhne takového stupně, že zaniknou mnohé pracovní profese a ty co vzniknou, je už plnohodnotně nenahradí. I když je zde soukromá populační "brzda" ( jedno - 2 děti ) v rodinách, stejně nastane doba, kdy bude nutno přijmout nepodmíněný základní příjem, jako sociální fenomén a také udržení rezervoáru lidí ochotných se vzniklé situaci přizpůsobit. Staré stereotypy, odbory, stávky za mzdu a stabilitu pracovních míst, tak budou překonány. Sociální hlediska a zejména brzdy a opatření proti zneužívání sociálního zajištění celých rodin si vyžádá úplně nové postupy a řešení. Ovšem nic konkrétního zase neprobírali. Zřejmě to budou podávat jako hořké pilulky pomalu a hodně zapíjet.
12.01.2018 12:29:04
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one