RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "8431"
V HN z 8.8.2017 je dvojstrana o základním nepodmíněném příjmu. Je to vypsáno z dizertační práce vysokoškoláka z VŠE Praha. 10.8. 2017 je v HN noticka podepsaná Janem Třískou prof. na téže škole ( mimo jiné byl autorem kuponové privatizace ) kde zmiňuje, že může jít o zajímavý návrh, který by umožnil zrušit všechny sociální příspěvky státu a ušetřit administrativu. Citace podobných "vědátorů" jsou varovné do budoucna. Ve zmíněné dvojstraně je odhadován ZNP na 10000.-Kč v současné době.
V HNovinách z 20.4. je článek "Uberisté všech zemí, spojte se. Celkem přehledně rozebírá "sdílenou ekonomiku" a její následky. Už jsou miliony lidí - "podnikatelů", kteří mají "zaměstnání", ale bez pracovní smlouvy, bez minimální mzdy, dovolené a daňového zatížení. Státy kde se tento způsob šíří bijí na poplach, úřední zákazy a protesty odborů to zvýrazňují. Zdroje na sociální politiku státu vázané na odvody z mezd slábnou a řešení zatím nikde.

Poslední odstavec zmíněného článku ocituji doslovně:
V souvislosti se sdílenou ekonomikou se objevují také například myšlenky na zavedení nepodmíněného příjmu pro všechny. Řešení zatím nikdo nevymyslel. Bylo by dobré na ně přijít dřív, než všem dojde, že dosavadní model sociálního státu zkolaboval a náhrada za něj neexistuje.
Bill Gates nejbohatší člověk planety navrhuje: nebraňte se automatizaci ani globalizaci. Je potřebí nově ustavit sociální přístup k lidem, kteří přijdou v budoucnu o práci nahrazenou automatem. Vždy když dojde k nahrazení člověka strojem je třeba trvat na trvání zdanění takto zajištěné práce. Jen tak vzniknou zdroje na řešení trvalé nezaměstnanosti a výplaty základního příjmu, pro potřebné. Nelze nadále trpět nedaněnou strojní ( robotickou ) práci bez sociálních následků. Toto považuji za správný a humanitní přístup místo žvanění o vykořisťování, třídách a znárodňování, jak bylo donedávna slyšet i v sociální demokracii.
To zní docela zajímavě. akorát strojní práce zlevňuje výrobu, víc se pak prodá...víc lidí si může dovolit dříve nedosažitelné zboží. Otázkou, jestli je to nutné a jestli je to dobře. Takové obrovská změna ekonomického systému je podle mě nutná, ale bude mít obrovský vliv na všechno ostatní. Bude to velký zásah do chování lidí, do jejich myšlení. Ať chceme, nebo ne, kvůli mechanizaci bude asi nutné ekonomických reforem kvůli zachování "míru". Jen si nedovedu představit dopad v tom, že někteří lidé bez práce budou mít hromadu času na to, aby (jak říkám já) nevymýšleli ptákoviny. Protože když mají někteří moc volného času, nebude to dělat dobrotu :-)
Poslední věta myslím hovoří za všechno... V přírodě není nic zadarmo, jen člověk neustále vymýšlí, jak si ulehčit život nebo jak nakrmit neustále se zvyšující počet hladových krků. V tomhle jsem velice skeptický, protože solidarita má své meze a rozhodně není "normální" makat jako pako na to, abych nakrmil i svého nemakajícího souseda, válejícího se u vody... Ale třeba vám progresívním dá budoucnost za pravdu... :-)
Základní příjem opět na scéně. Francouzský levicový kandidát na prezidenta už hauzíruje se základním příjmem pro mladé nezaměstnané a pro starší, které automatizace připraví o místo. měli by pobírat 750eur ( dnes zdejších 20000.-Kč) jako zaváděcí projekt zkoušený pro budoucnost. Uvidíme brzy jak se to vyvrbí.
U nás jsem četl názor ekonoma, který spočítal, že základní příjem, který zvládne stát utáhnout je myslím cca 6500 kč na hlavu. V takovém případě by to ale bylo naopak na škodu. Všechno jsou to ale odhady, nikdo netuší, jak se bude svět po zavedení vyvíjet. Jisté ale je, že v budoucnu bude muset nějaká změna nastat.
Jestliže stát "utáhne" 2,5mil. důchodců s průměrem nad 10000.-Kč/měs., utáhl by při jiném přerozdělení pro všechny dospělé ( cca 7mil) totéž. Přerozdělování bylo nastaveno vadně (proto jsou zde už tisíce milionářů a stovky miliardářů ) a buď si zaměstnanci vymohou ( před odbory ) masivnější zvedání mezd nebo stát přijme jinou závaznou politiku ČNB abychom nebyli nadále okrádáni umělým snižováním hodnoty koruny. Je do nebe volající, že Slovensko (pod německou kuratelou s eurem), vykazuje lepší předpoklady vývoje národního bohatství než ČR.
Nedávno byl v ČT pořad ekonomů ( v noci ), kteří rozebírali budoucnost. Automatizace a robotizace dosáhne takového stupně, že zaniknou mnohé pracovní profese a ty co vzniknou, je už plnohodnotně nenahradí. I když je zde soukromá populační "brzda" ( jedno - 2 děti ) v rodinách, stejně nastane doba, kdy bude nutno přijmout nepodmíněný základní příjem, jako sociální fenomén a také udržení rezervoáru lidí ochotných se vzniklé situaci přizpůsobit. Staré stereotypy, odbory, stávky za mzdu a stabilitu pracovních míst, tak budou překonány. Sociální hlediska a zejména brzdy a opatření proti zneužívání sociálního zajištění celých rodin si vyžádá úplně nové postupy a řešení. Ovšem nic konkrétního zase neprobírali. Zřejmě to budou podávat jako hořké pilulky pomalu a hodně zapíjet.
v dnešních HN je komentář ekonoma Aleše Michla nazvaný "zaručený příjem pro všechny není nesmysl".
Ekonomické úvahy mají racionální jádro. Co bude se zaměstnanými lidmi, až je v práci trvale nahradí roboti? Vyřazení lidí se stane trvalým a slušně placená práce nedosažitelnou! Na tyto skutečnosti se musí společnost s předstihem připravit.
Mnoho ekonomů tohle vidí jako reálné řešení do budoucna. Problém to pak bude prosadit. Mnozí velkopodnikatelé v politice ale budou určitě proti, neboť by to mohlo znamenat, že přijdou o další pracovní síly, které už teď nemohou sehnat. Takže i když to bude pravděpodobně jedno z mála rozumných řešení, jak vyřešit základní potřeby všech obyvatel bez rozdílu, vyšší zájem je někde jinde. Krom toho finančně nezávislí lidé mohou být problém pro naše vůdce, kteří nás mohou penězi "dotvarovávat".
Realističtější pokusy se zaručeným příjmem podnikne Finsko.
https://www.novinky.cz/stalo-se/412911-finsko-otestuje-zaruceny-minimalni-prijem-pro-vsechny.html
Švýcaři to přepískli. Jistá část občanů si prosadila referendum, ale nedohlédla konce. Chtít 2500franků byl nesmysl. Možná 1000 by bylo schůdnější i když ani to by nebylo lehké. Změnit něco zásadně, dá vždycky dost práce.
Taky jsem již viděl, že většina byla proti. Ta částka byla opravdu přehnaná. U nich by oněch 1000 eur bylo asi optimum, aby měl každý na živobytí, ale stále by měl mít chuť něco dělat. Škoda, mohl to být dobrý začátek základního příjmu. Teď budeme muset čekat na jinou zemi, kde se odváží jako první spustit plošně základní příjem.
Ve dnešních HN a str. 7 je článek "tisíce franků každý měsíc a všem"....... Tisk sděluje, že v neděli je ve Švýcarsku referendum, kterým se bude rozhodovat o návrhu na tzv.nepodmíněnou mzdu ve výši 2500 šv.franků (61000.-Kč). S nepodmíněnou mzdou už experimentují i jiné země, Finsko má na dva roky vybráno náhodně 10000 občanů, kterým poskytne 550eur měsíčně. Podobně i Utrecht a dalších 19 nizozemských měst. Je vidět, že vzniká potřeba řešení v případech kdy přijdou o práci a tím i životní zajištění lidé rozšiřováním automatizace a racionalizace hospodářského dění.
Ve zmíněném článku v HN, jsou i údaje z různých pokusů, je vhodné si to přečíst. Navíc jsem objevil http://www.penize.cz/duchody-a-davky/306997-zakladni-prijem-socialni-davka-pro-kazdeho
Oba články stojí rozhodně za přečtení. K té změně jednou dojít musí a věřím, že to nebude trvat až tak dlouho a nový systém může fungovat a jako lidstvo se tak můžeme posunout zase na další úroveň ve vývoji.
11.08.2017 18:29:41
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one