GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Typy problémových zákazníků

typy problémových zákazníků.png
Když pracujete s lidmi, je nutné zvyknout si na to, že ne vždy jde vše jak po másle. Lidi jsou různí, většinou bezproblémoví a milí, když vedete rozumnou komunikaci. Občas ale narazíte na podivíny, kteří chtějí víc, než je kdokoliv schopen zařídit.
A protože se vždy snažíte zákazníkům vyhovět, mnohdy se musíte rozkrájet. A ani to nemusí stačit. A nebo se rozhodne nezaplatit. Což v některých oborech může být po provedení práce opravdu problém.

Proto jsem se rozhodl sepsat typy problémových zákazníků napříč obory, o nichž jsem slyšel z vyprávění svých známých.
Zákazník co nechápe
Většinou je to člověk, který potřebuje něco odborného jako je oprava vozu, výroba nábytku, projekt topení. Nemá vůbec ponětí, co vše je nutné udělat a většinou je potřeba pracovat rychle, aby se splnil termín, který si určil nejlépe na poslední chvíli. Jenže protože je zvědavý, pořád se ptá, jak to bude, kdy to bude, už to máte, proč je to takto, proč to není takto. Pak když se rozhodnete mu vše vysvětlit, proč to děláte takto, nemá vůbec ponětí, o čem mluvíte.
 
Jednou na brigádě na stavbě jsem pracoval se zedníkem, který pokládal zámkovou dlažbu okolo bazénu. Když jej postarší majitelka pořád otravovala dotazy, upomínala jej, že ta opřená lopata o strom je špatně, protože to strom bolí a nakonec mu vytáhla ven i dlaždici již položenou na vyrovnaný povrch a vše mu tímto rozvrtala, lopatu stále opřenou o strom hodil jejím směrem a staveniště opustil.
 
Deset minut vysvětlování, kde najde web
Řekněme, že máte, jako moje známá, zahradnictví a nabízíte širokou paletu služeb. Od úpravy dřevin, návrhy zahrad a parků, po nespočet vypěstovaných rostlin. Dozví se o vás zákazník, který se dověděl, že jste v oboru dobří a že dostal na vás telefonický kontakt. A že má zájem o kvítka, které by si rád objednal přes eshop. Zatím vše klape jak má. Ale jen do doby, kdy se mu přes telefon snažíte vysvětlit, jak se na vaše stránky dostane. Řekněme, že váš web je pod doménou www.zahrada-sveta.cz. Pět minut se již snažíte zákazníkovi vysvětlit, kam má v prohlížeči napsat váš odkaz a on neustále odkaz píše do vyhledávače a kliká na vše, co se mu zobrazí a ptá se, jestli to je už ono.
Když mu pak po deseti minutách vyskočila někde z reklamy stránka AAA auto, sdělila mu má známá, že mu děkuje za telefonát, ale že bude lepší, když si zajede koupit rostliny do kamenného obchodu. Dalším problémem můžou být i zákazníci, kterým se stránka nechce zobrazit, i když tvrdí, že vše napsali zcela správně. Těžko pak něco dodat, když zadají: www.zahrada-svjeta.cz.
 
Volají ve dne v noci
Ať jste prodejce nebo řemeslník, setkáte se se zákazníky, kteří v sobě nemají špetku slušnosti nebo postrádají rozum. Volat v noci, brzy ráno, nejlépe ještě v noci o víkendu může opravdu jen ignorant. Především, když máte stanovenou pracovní dobu, nemáte chuť řešit zákazníka ve 23 hodin v sobotu, který mnohdy neumí ani slušně pozdravit. Pravděpodobně nemají dostatek intelektu na to, aby pochopili, že nejste nonstop. Takové zkušenosti mi vyprávěl můj známý, který je zahradním architektem.
 
Potřeba překladatele
"Ne každý je nadaný češtinář", takto si kamarád vysvětlil mail, který mu přišel od potencionálního zákazníka. Nazývá to českou maďarštinou. Bohužel mnohdy ani dotaz nedokáže přeložit. Ukázka, na co je nutné se připravit, pokud chcete pracovat s velkým množstvím různých lidí:
"doblej den mam tu k prodeji skodu oktavyju po pšipadně domluzvje mužem provest opchot"
Tak co, máte chuť se takovému zákazníkovi ozvat, nebo jde mail přímo do koše?
 
Hned, nejlepší a nejlépe zadarmo
S tímto jsem se potkal především ve stavařině, stejně jako každý projektant. Zákazník si uvědomí, že musí za měsíc začít stavět, řekněme rodinný dům. Jeho představa je taková, že za pětku uděláte studii, celý projekt od stavebního povolení (nebo na ohlášku) až po realizační projekt, vše projde stavebním úřadem a za dva týdny nemá co řešit. Omyl! Krom toho, že projekt chce cca měsíc, musí se udělat komplet profese, zanést změny do stavební části, které jsou nutné od statika, topenáře atd, tak stavební úřad má 30 dní na rozhodnutí, kde může rozhodnou, že chce nějaké změny, které musíte zapracovat a vrátit úředníkům ke schválení a zkuste hádat, kolik mají na to další schválení času? Jistě, 30 dní. Takže ano, zadarmo nebo velmi levně tohle nikdo dělat nebude a už vůbec není reálné tohle udělat hned nebo rychle.
 
V projekci platí jedno pravidlo, které zná každý: "Včera bylo pozdě!" Řídí se jím skoro každý zákazník. Ale problém je hlavně ten, že většinou nemá ani představu, co chce, jak chce mít uspořádanou koupelnu, nebo po měsíci práce se rozhodne, že to chce celé překopat, že chce posunout zdi, změnit nosné zdi, zmenšit domek na jedné straně, zvednout střechu. Krom toho, že tedy začnete skoro od začátku, musíte podklady poslat profesím a ti zase vše musí celé přepracovat. To jsou další desítky hodin navíc a říká se jim vícepráce. Tedy prodražení, které vzniklo kvůli zákazníkovi. Ten pak ale mnohdy nechápe, proč je projekt dražší a není za týden hotov.
 
Neplatiči dobírky
Asi každý, kdo má eshop se s nimi setkal. Objednávají si zboží na dobírku, na které nemají peníze. Pak si zboží samozřejmě nevyzvednou. Akorát mnozí z nich neví, že objednáním zboží souhlasí s obchodními podmínkami a jedná se o "kupní" smlouvu. Při porušení podmínek má pak prodávající zákonnou možnost vymáhat náklady (poštovné, balné, další náklady) soudně. Jenže to bohužel není reálné, čas a další náklady nahrávají těmto podvodníkům.
22.11.2015 22:54:21
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one