Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
REKLAMA
REKLAMA

PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Na čem se dá rozumně ušetřit na stavbě domu

stavební projekt.png
Velmi důležitá informace, která se ke mě nedávno dostala je, že výběr terénu pro dům velmi ovlivňuje cenu domu. A to nejen kvůli náročnějšímu zakládání stavby, ale také kvůli přepravě materiálu na stavbu. Takto se známému stavba prodražila oproti předpokladu o 100 tisíc, což není zrovna málo.
Dále je dobré, aby projektant navrhl rozvržení domu tak, aby rozvody vody, topení a elektriky byly co nejkratší, tedy situovat místnost s kotlem do středu domu. Tím se náklady na TZB mohou výrazně snížit.
Stavební materiál.jpg
Co se týče návrhu oken, je nazváženou, zda-li dávat velká okna či francouzská okna. Co se týče designu, tak tyto okna jsou nyní velmi moderní, ale není rozumné je mít plastová, ale třeba hliníková kvůli kroucení materiálu. Což se velmi prodraží především, pokud má být okno otevíravé a ne pevné. Cena pak roste mnohonásobně. Také okna a prosklené dveře nikdy nemohou splňovat stejné vlastnosti, proti ztrátě tepla, jako zateplená zeď a takto prosklené domy mají obrovské ztráty i přes použití izolačních trojskel.
 
Mnoho se dá ušetřit i na stešních oknech a to jednoduchým principem. Nedělat je. Střešní okna jsou drahá, osazení jakbysmet, a životnost nemusí být podle očekávání. Pokud to je možné, využil bych osvětlení ze štítů domu typickými okny, nebo pomocí umělého osvětlení nízkonákladovými žárovkami LED v prostorech, jako je chodba. Z mé zkušenosti vím, že na přisvětlení prostoru LEDky jsou ledky dostačující a při spotřebě několik málo wattů by jste museli svítit mnoho desítek let, než by jste se dostali na cenu za střešní okna včetně práce. Taktéž prosvětlující tunel, který nabízí např. Velux, je velmi drahá sranda oproti LEDce třeba o výkonu do 3 Wattů, hlavně v noci se musí stejně svítit.
 
Máte nějaké připomínky, poznatky, nápady, jak rozumně šetřit na stavbě, ale přitom mít vše domyšlené do detailu?
stavební projekt.png
26.04.2016 22:04:59
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one