GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
 
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Z čeho stavět dům?

Stavba domu svépomocí.jpg
Jako každý člověk, který by někdy chtěl stavět svůj domek, jsem velmi dlouze uvažoval nad materiálem, ze kterého stavět.
Protože se částečně pohybuji ve stavebnictví, ale hlavně mám kolem sebe dost lidí, kteří jsou stavbyvedoucími, projektanty apod, tak mám hodně informací. Samozřejmě se říká, že čím víc lidí, tív víc názorů, což se mi potvrdilo, ale i tak jsem si pomalu názor zúžil a došel k závěru.

Jako hlavní produkty jsem bral 4 typy kontrukcí a to zděné z keramických tvárnic (třeba Heluz, Porotherm), betonové bloky jako ztracené bednění, porobetonové tvárnice (Ytong, Porfix) a dřevěná rámová konstrukce mylně nazývaná dřevostavbou.
Z čeho stavět dům.jpg
Klady dřevěných rámových kontrukcí jsou především v rychlosti výstavby a v levnější ceně za konstrukci. Bohužel hlavní nevýhodou oproti ostatním je ale živnotnost a nově jsem se dostal k informaci, kdy stavební firma udělala jednu malou chybku u ostění oken a nedostatečně zaizolovala vzniklý malý prostor mezi OSB deskami. Do roka došlo k invazi mravenců a dřevomorky včetně plísní. Vše kvůli zatékání jednou malou škvírou. Takových detailů je ale na stavbě více a je bohužel velmi velké riziko chyb i u zkušených firem. Také jsem již slyšel o případu, kdy v kontrukci si udělaly myši hnízda. Samozřejmě pokud se vše dotáhne do konce a dodrží se přesné postupy, je dřevěná rámová konstrukce vcelku kvalitní, pro mě ale jen náhražkou, rodinného domu. Samozřejmě každý má jiný názor.
 
Na stavbě jsem se osobně setkal s problémy s cihelnými tvárnicemi a stropními vložkami Miako od Porothermu. Tyto dílce měly již od výroby velké množství prasklin, další tento křehký materiál získal převozem na stavbu a pohybem po stavbě. Tento materiál tím pak ztrácí své nosné vlastnosti a především vlastnosti tepelně izolační. Jedná se ovšem o materiál tradiční a předimenzovaný, takže jsem ještě neviděl, že by dům z takto poškozených cihel či tvárnic měl problémy se statikou.
 
Porobetonové tvárnice mi přišly jako dobré řešení pro stavbu domu svépomocí. Nejsou až tak křehké, mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, spotřeba malty je minimální, i omítky jsou tenkovrstvé. Také si je můžeme sami nařezat podle potřeby obyčejnou ruční pilkou. Nevýhody má ale také a to především nasákavost. Pokud Vám porobetonové tvárnice nasají vodu a to jak při skladování nebo při stavbě, trvá velmi dlouho než vyschnou. Je tedy nutné je uchovávat v suchu a na stavbě je zakrývat plachtou. I přesto mi přijdou jako nejrozumnější varianta. Protože Ytong je zbytečně drahý, zvolil bych nejspíš šedé porobetony od Porfixu, které vyjdou levněji a zároveň mají stejné tepelně izolační vlastnosti.
 
Jako zajímavá varianta mi přijde i vyzdít dům z betonových tvárnic, do kterých se umístí armatura a zaleje betonem. Stavba je pak velmi pevná, ale má velmi špatné tepelně izolační vlastnosti. Zde je pak potřeba zateplit polystyrenem řádné tloušťky. Další výhodou je dobrá akumulace tepla, tudíž v zimě po vyhřátí bude teplo držet, v létě zase bude trvat déle, než se dům zahřeje. Ale musí být velmi dobře zateplené.
 
Toto jsou moje poznatky jako stavaře začátečníka, které jsem získal z okolí. Rád bych probral Vaše názory na věc, především vlastní poznatky ze stavby.
22.11.2015 23:18:09
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one