Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
PC BAZAR
PC bazar.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Benediktinské opatství Rajhrad.png
Pár kilometrů jižně od Brna, přesněji v Rajhradě, se nachází jeden z nejstarších a nejznámějších klášterů na Moravě. Můžete zde navštívit jak Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou, tak opatský chrám sv. Petra a Pavla, který také rozhodně stojí za prohlídku.
Opatský chrám sv. Petra a Pavla

Opatský klášter Benediktinů, který patří mezi kulturní památky České republiky, byl pravděpodobně založen v roce 1045, první věrohodná dochovaná zmínka ovšem pochází až z roku 1136. Nynější areál byl navržen architektem Janem Blažejem Santini - Aichlem a postaven byl v letech 1721 až 1746, projekt však nestihl dokončit.

Mezi léty 1813 až 1950 v Rajhradě fungovalo samostatné opatství, posléze byl areál využíván k vojenským účelům. V roce 1990 byl klášter ve špatném stavu navrácen Benediktinům, kteří se snaží pomocí sbírek, klášter zrekonstruovat.
Benediktinské opatství Rajhrad.JPG
Památník písemnictví na Moravě

Samotný památník písemnictví na Moravě byl v prostorách kláštera otevřen veřejnosti od 1.července 2005. Nabízí stálou expozici nejvýznamnějších osobností literatury na Moravě od 9. do 20. století. Celkem je v knihovně přes 18.000 knih, celý fond obsahuje přes 65.000 svazků.

Menší ochutnávku z Rajhradského kláštera, hlavně venkovních částí a krásného interiéru kláštera, si můžete přehrát ve videu.
Shrnutí a vlastní názor

Klášter se mi líbil, celý areál je pěkně udržovaný, park je velmi pěkný. Některé části objektu jsou v rekonstrukci, některé objekty opravu zatím velmi potřebují. Prohlídka opatského chrámu byla přínosem, celý jeho interiér je opravdu krásně a honosně zdobený.

Otevíračka (může se časem měnit)

květen až září – pondělí zavřeno, úterý až neděle od 9 do 17 hod.
říjen až duben – pondělí zavřeno, úterý až neděle od 9 do 16 hod.

Vstupné (může se časem měnit)

dospělí: 70 Kč, senioři 53 Kč, děti, studenti 35 Kč
parkovné před areálem: zdarma
02.12.2015 17:27:57
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one