rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "9683"
Pěstuji Lomariopsis už několik let. Podle mých zkušeností je to velice vděčná kytka do přistíněných nádrží bez silného proudu vody. Ideální k malým rybkám a krevetkám. Když jsem ji získal, pátral jsem po původu a dozvěděl se, že nejde o játrovku (přes značnou podobnost s játrovkou Monosolenium tenerum), ale o vývojové stádium kapradiny, tzv. gametofyt, česky prokel. Udělal jsem malý pokus a nechal Lomariopsis téměř 1/2 roku sice ve vlhkém prostředí malého skleníčku, ale mimo vodu. Nepovedlo se mi ho ale převést do dalšího vývojového stadia kapradin - sporofytu. Tedy tvaru s listy a kořeny. Moje představa, že jde o kapradinu tak dostala povážlivou trhlinu. Ale jen do chvíle, kdy jsem se od oslovených botaniků dozvěděl, že je možné, aby kapradina zůstávala stále ve fázi gametofytu. Tato vlastnost kapradin je sice velice vzácná, ale přece jen známá. Dokonce i u jedné naší domácí kapradiny. Takže dokud mě jiný důvěryhodý zdroje nepřesvědčí, že Lomariopsis není kapradina, budu tomu věřit. V jedné monografii o kapradinách jsem totiž pod tímto stejným rodovým jménem našel obrázek "klasické" kapradiny. Navíc, navzdory mému amatérskému pokusu, impulsem pro "nastartování" přeměny gametofytu ve sporofyt může být složitější kombinace faktorů, než jen pouhé vyplavení na souš. Mimochodem, rostlině se u mě daří tak, že ji docela pravidelně dodávám do brněnské prodejny Sklorex navázaný na malých tabulkách břidlice.
Děkuji za velmi zajímavé informace. Zkoušel jsem lomariopsis pěstovat v různých podmínkách a rostla mi snad všude. Pod silnějším světlem byla akorát hustější, ale zajímavé mi přišlo to, že podle mého pozorování není tak proměnlivá pod světlem jako monosolenium. Jinak si dovolím lomariopsis lineata nechat v kategorii játrovek s tím že připíšu, že jde o kapradinu. Pokud by se vám povedlo převést do dalšího stádia, poprosím pak o fotografii, rád bych to viděl. Díky a přeji pěkný den
Kde se dá koupit? A kolik stojí?
Nejde o úplně běžně prodávanou rostlinu, ale občas se na některých eshopech objevuje. Občas se dá domluvit s akvaristy, co mají přebytky, už jsem ji v pár AQ viděl, osobně mám nyní ale jen kousek.
já toho mám plné akvárko,roste to jako blázen ale je to nádhera,porostli mě všechny lávové kameny
02.09.2018 20:43:20
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one