Především pro snadnější orientaci v článcích o akvaristice na surpanblogu vznikl tento přehled článků, který budu aktualizovat vždy, když něco nového přibude. Je rozdělen do několika kategorií, díky kterým naleznete to, co hledáte, pokud jsem o tom již psal.
Akvárium je investice. Jak finanční, tak časová. Pokud vše vyjde jak má, vytvoříte si nádherný kus vodní zahrady s mnoha rybičkami, která Vás bude bavit, nespustíte z ní oči. Pokud ale podceníte základy akvaristiky, sen o přírodním akváriu se může rychle rozplynout.
Jak co nejsnadněji určit, kterou rostlinu v akvárku mám a zároveň se dovědět víc o jejich potřebách, aby správně rostla? Nebo která akvarijní rostlina se mi prostě líbí a musím ji za každou cenu mít? Stačí si vybrat v tomto foto přehledu rostlin.
Pokud chcete mít krásné akvárium, bez živých rostlin se neobejdete. Tedy pokud nechcete nějakou speciálku, jako je třeba Malawi. Jenže jaké rostliny si do akvárka vybrat, ať pěkně rostou a jsou celkově prostě nenáročné?
Abych mohl efektivněji doplňovat atlas akvarijních rostlin, potřeboval jsem mnohem větší množství akvárií. Nakonec se číslo vyšplhalo až na 16 akvárií s více než 140 druhy akvarijních rostlin, z toho 13 je nyní zde na fotce. Ale co si budeme povídat, nebýt časové náročnosti údržby tolika akvárek, klidně bych i přidal.
Nákup akvarijních ryb přímo od chovatelů je asi nejlepší možnost, kterou můžete pro své akvárium udělat. Za slušnou cenu získáte zdravé ryby, mnohdy seženete i velmi vzácné kousky, které v akvaristikách nejsou k dispozici. Jenže kde takového chovatele najít?
Vybrat nad akvárium vhodné osvětlení není vůbec jednoduché. Každé "světlo" svítí jinak i při stejném příkonu, důležitá je i výška vodního sloupce a jaké rostliny chcete v akváriu pěstovat. Správný výběr osvětlení je tedy pro růst vodní zeleně velmi důležitý.
Akvarijní rostliny "kobercovky" vhodné do popředí akvária tvoří takzvané koberce a jsou velmi vyhledávanými rostlinami. Při jejich použití akvárium vypadá efektivněji, celistvěji a dotváří celkový dojem rostlinného akvária. Jejich pěstování ale není většinou jednoduché.
Pěstování akvarijních rostlin není úplně jednoduché, ale s dobrými informacemi to může být mnohem snazší. Mnohdy se stačí vyvarovat pár chybkám nebo i špatným radám některých prodejců, kteří chtějí hlavně prodat, a rostlinám se začne dařit.
Mnohé otázky, většinou od začínajících akvaristů, se stále opakují a tak jsem se rozhodl na pár velmi častých otázek, které se především v facebookových skupinách stále opakují, odpovědět. Některé zažité informace totiž mohou nadělat víc problémů, než si dovedeme představit.
Má stosedmnáctka je akvárium na mechy a játrovky. Kvůli nedostatku místa jsem do něj sice přidal i pár dalších rostlin, jde ale hlavně o mechárium, kde dorůstají mechy, abych mohl rozšířit atlas akvarijních mechů.
Oxid uhličitý, tedy CO2, je nepostradatelným pomocníkem moderní akvaristiky. Podporuje růst rostlin, čímž potlačuje růst řas. A když se daří rostlinám, rybičky se mají určitě taky lépe. Takové funkční prostředí pak dělá radost každému akvaristovi. Proto si vysvětlíme, jak CO2 do akvária dostat.
Aby každá rostlina dobře rostla, potřebuje živiny. V akváriu tomu není jinak. Na trhu je ale velké množství hnojiv pro akvarijní rostliny, některá kvalitní, některá průměrná, a aby to náhodou nebylo úplně snadné, každý máme jinou vstupní vodu s různými parametry a obsahem potřebných živin.
I při zařizování malých, tedy nano akvárií, se vyplatí předem popřemýšlet nad výběrem rostlin. Nevhodný výběr rostlin se může projevit záhy a to jak nutností velmi častého stříhání, nebo přerůstáním některých druhů, které zaberou místo určené jiné rostlině.