rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Boj se zelenou vodou v akváriu - Test Aquael Uni Filter UV 500

zelená voda v akváriu - řasa.png
Řasa v akváriu je téměř vždy nepříjemnou záležitostí. S některou se bojuje snadno, s jinou hůř. Vždy je ale třeba zlepšit podmínky, abyste se řasy zbavili. To samé platí i u velmi nepříjemné řasy nazývané zelená voda, se kterou jsem bojoval trochu déle.
Zelená voda se mi objevila v malém akváriu, které jsem kompletně překopával včetně zásahu do dna, což je prostě téměř vždy problém. Protože se ale rostlinám v akváriu velmi dařilo i přes zelenou vodu, nechtěl jsem jej zakládat znovu od začátku. Hlavně problém se zelenou vodou mnohdy odezníval ve večerních hodinách, kdy voda byla jako křišťál. A tak jsem se rozhodl zkusit ověřené rady na internetu, co opravdu pomáhá a co je pro řešení mého problému naopak k ničemu.
Zelený zákal - zelená voda v akváriu.png
Zelená voda

Vzniká při nepoměru živin, CO2 a osvětlení, může se také objevit při přítomnosti amoniaku v akváriu. Jde o jednobuněčnou řasu. Voda v akváriu pak vypadá jako naředěná hrachová polévka.
recenze AquaEl UNI filtr UV.png
Co jsem zkusil?

Ani častá výměna vody nepomohla. Samozřejmě po výměně vody byla průzračnější, ale druhý den to bylo totéž. Nepomohla ani výrazná výměna vody, tím si naopak prostředí ještě více rozhodíte. Zkusil jsem i zatemnění na týden a bez krmení. Nepomohla ani aplikace tekutého CO2, ani přidání rozstřikovací rampy na filtrační hlavu kvůli lepší cirkulaci vody. Do akvária byla přidána Pistia stratiotes jako rychlý likvidátor přebytečných živin. Nepomohlo ani přidání nitrifikačních bakterií. Ani přidání makro a mikro živin, nebo naopak snížení hnojení. CO2 jsem také zkusil přidat více, nebo naopak nedodávat. Výsledek se ale stále nedostavoval, nebo jen na chvíli občas večer a ani to nebylo pravidelné.
Nastalo zlepšení

Na zelenou vodu se velmi často doporučuje UV lampa. Jenže moc se mi do toho investovat nechtělo, hlavně když k UV lampě bych musel pořídit i nějaké čerpadlo. Hledal jsem tedy jiná řešení a našel jsem UV filtr od AquaEl UNI filtr UV500 s UV LED za necelých 800 kč. Moc jsem tomu nedůvěřoval, ale o to víc jsem chtěl zkusit, jestli mi malé UV ledky pomůžou se zelenou vodou. První tři dny jen minimální zlepšení. Pak jsem začal opět vyměňovat částečně vodu. Od té chvíle pomalu docházelo ke zlepšení. Po týdnu se postup zastavil. Nic se nezhoršovalo, ani nezlepšovalo. Voda byla výrazně lepší, ale určitě ne podle mých představ.
UNI filter 500UV AquaEl.jpg
Konečně se to povedlo

Bylo potřeba zase pravidelně začít vyměňovat vodu, nechat běžet UV filtr, umírněně hnojit a přidávat CO2. Po dalším týdnu došlo ke zlepšení. Také jsem dal nakonec slabší světlo nad akvárium a voda se zase stala křišťálově čistou a do jejího zeleného vzhledu se již nevrátila. Samotná změna světla ale nepomohla. Musel jsem vodu přefiltrovat přes UV. Schválně jsem pak zkusil opětovné použití silného světla pro náročné rostliny a zelená voda se nevrátila. Pravděpodobně byl tedy problém v nevyváženém množství živin, CO2, silné světlo a rozhozená rovnováha kvůli zásahu do dna.
UV LED filtr AquaEL UNI Filter 500UV Professional

Jde o celkem levnou variantu, jak využít v akváriu při problémech filtraci přes UV. Nejde o žádný zázrak, ale částečně pomůže. Vyrábí se ve třech variantách podle objemu akvária, já použil s průtokem max. 500 litrů za hodinu s tím, že si průtok můžete regulovat. Krom toho se dá UV lampička odebrat a filtr se dá použít k běžné filtraci. Jeho chod je tichý, uváděná spotřeba je jen 6,5W. Co se týče uvedeného objemu, tedy pro akvária o objemu 100 až 200 litrů, bych to neviděl tak růžově. Ano, čerpadlo přefiltruje dostatečné množství vody, ale filtrační hmota svým menším objemem pravděpodobně nebude dostatečná. Tento filtr bych doporučil spíš pro akvária okolo 100 litrů.
UV UNI filter AquaEl 500UV specifikace.jpg
Kvalita provedení je dobrá, AquaEl se podle mého posunul za posledních pár let na vyšší level. Plasty nejsou křehké, působí pevně, tichý chod mě překvapil (pokud nenasává vzduch, ale pouze filtruje). Regulace byla dobrá volba, neboť díky ní tento model vyhrál, mnohé další UV filtry regulaci neměly, a proto byly pro menší akvária nepoužitelné. UV lampa má vlastní napájení přes USB kabel a redukci do zásuvky. Pro chod filtru a UV lampy je třeba mít volné dvě zásuvky. Za mě tedy za tu cenu filtr slušný, UV LED lampa (500mW) pomůže při řešení problému se zelenou vodou (ale problém nevyřeší úplně), takže na vyřešení tohoto problému se nehodí.

Co ale nakonec s problémem pomohlo nejvíc, je peroxid vodíku. Jak jej používat, jak a na co funguje, najdete v článku: Peroxid vodíku - pomocník v akváriu.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
03.02.2019 20:55:52
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one