rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Časové spínače nejen pro osvětlení akvária

časové spínače k osvětlení nad akvárium.png
Díky časovým spínačům si jednoduše nastavíte, kdy má vaše akvárium svítit. Pravidelné osvětlení je důležité pro dobrý růst rostlin. Zároveň se spolu s elektromagetickým ventilem dají časové hodiny použít na dávkování CO2 přes den s tím, že v na noc se dávkování vypne. Který ale vybrat?
Než si ukážeme, co jaký časový spínač umí a který bude pro vás vhodnější, tak ještě prozradím, že se díky časovým spínačům, pokud máte více světel v řadě (LED pásky, zářivky apod.) dá pro zajímavý efekt, vytvořit postupné rozsvícení a případně zhasnutí. Stačí mít více časových spínačů, světla napojit zvlášť a takto jednoduše a celkem levně se dá vytvořit efekt východu a západu slunce. to jen takový jednoduchý detail pro hračičky.
časové spínače - hodiny k akváriu.jpg
Zleva: malý časový spínač z Ikea (cca 50 kč, ale už jej asi neprodávají), mechanický časový spínač (cca 110 kč), digitální časový spínač (cca 230kč)
Mechanický časový spínač

Tento běžně prodávaný typ časového spínače se vám bude hodit v případě, že sháníte spínač co nejlevnější. Svůj účel splní a jeho nastavení je snadné. Setkal jsem se s dvěma druhy, jeden byl malý (prodával se v Ikei, byl malý. levný a zabíral minimum místa, bohužel polovina z nich přestala po nějaké době fungovat). Druhý, větší, se dá pořídit běžně, například v hobby marketech nebo i na našem eshopu: mechanický časový spínač a to v ceně okolo 110 kč.
Jeho nastavení je snadné, časování se dá nastavit po 15ti minutových cyklech s tím, že každý den, se bude zapínat a vypínat ve stejnou dobu. Jeho nevýhodou je, že v případě výpadku elektrického proudu, se zastaví a vy musíte znova nastavit čas. Jak snadno nastavit mechanický časový spínač najdete ve videu:
Digitální časový spínač

Digitální časový spínač je můj oblíbenec. Dříve jsem používal pouze mechanické spínače, ale časem mě přestalo bavit nastavování času po každém výpadku proudu a to u všech časových spínačů v domě. Protože digitální časové hodiny mají v sobě baterku, která drží nastavení a čas i při výpadku proudu. Zároveň cena je stále dobrá, dají se pořídit kolem 230 kč, i u nás na eshopu: digitální časový spínač.
Také si oproti mechanickým můžete nastavit spínání každý den jinak, pokud je to potřeba (u osvětlení akvária bych ale svítil pravidelně každý den stejně). Podle výrobce mají různé množství režimů, to znamená, že si můžete nastavit denně až 10 sepnutí a vypnutí, která mohou trvat pouze 1 minutu, nebo klidně celý den. Jak si nastavit tento časovač najdete ve videu:
Pokud chcete klid, zvolte si digitální časový spínač, pokud potřebujete nejlevnější možné řešení, mechanický by měl stačit.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
02.08.2018 14:06:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one