rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

CO2 do akvária pomocí sody a kyseliny citronové

CO2 - jedlá soda bicarbona a kyselina citronová.png
Další způsob dodávání CO2 akvarijním rostlinám je pomocí sody a kyseliny citronové. Oproti kvasnicovému způsobu by mělo jít o stabilnější dávkování, které zároveň déle vydrží a při srovnání pořizovací ceny s CO2 lahví, vyjde tento způsob mnohem levněji.
Upozorňuji, že jde o relativně nebezpečné řešení, neboť v lahvích je vysoký tlak (měl by ale fungovat přetlakový ventil). Lahve musí být mimo dosah dětí i domácích mazlíčků. Návod je podle výrobce. Nenesu jako autor tohoto článku žádnou zodpovědnost za zranění nebo za škodu na majetku. Pokud si tento systém vyrobíte, jde o vlastní výrobu na vlastní zodpovědnost.
Připomene si možnosti dávkování CO2 a jejich výhody a nevýhody:

CO2 z kvasnic
 
Dávkování CO2 burčákem (návod na CO2 z kvasnic) má hlavní problém nestabilní dávkování. Příprava je snadná, když se spoje dobře utěsní. Ale výdrž je cca 7 dní a pak zase nová náplň. Pořizovací cena je ale nízká, řekněme v rámci 50 kč za příslušenství. Každý týden pořídíte čerstvé droždí a cukr, cca 10 kč/týden, to je 520 Kč/rok.

CO2 ze sody a kyseliny citronové

Tento CO2 systém jsem si pořídil za 300 kč z Aliexpressu včetně poštovného. Plus lipové dřívko a zpětný ventil, mě celý systém vyšel na 350 Kč. Náplní je kyselina citronová a jedlá soda, což dohromady vyšlo na 40 Kč. Vydržet by měl tento systém cca 2 měsíce, což je tedy 240 Kč/rok. Celý systém má mít konstantní dávkování CO2 do akvária, a výměna co 2 měsíce už je docela dobrá (podle velikosti akvária). Příprava je trošku složitější a každý si ji bude muset trochu vychytat, což chce čas. Tlak je v lahvích mnohem vyšší než u kvasnicového systému.

CO2 lahev v setu

Do 120 litrového rostlinného akvária jsem si pořídil CO2 set. Když pominu počáteční strach z tlakové lahve, tak jde o jednoduchý systém, kdy si můžete zvolit i noční vypínání. Pořizovací cena celého setu (se 4litrovou CO2 lahví), včetně difuzoru, byla asi 4500 Kč. Nakonec bublám nonstop a oddělal jsem elektromagnetický ventil. Cena by tedy mohlo být ještě o 1000 kč nižší. Samozřejmě se dá pořídit i levněji, pokud si někdo sežene díly zvlášť a levněji. Náplň mi vydrží 5 měsíců a pak musím dojet do nejbližší plnírny (seznam CO2 plníren) kde mi lahev naplní za průměrných 100 kč. Náklady na náplň tedy jsou cca 240 Kč/rok.
Návod na CO2 do akvária - jedlá soda a kyselina citronová.JPG
Co budeme potřebovat na CO2 ze sody a kyseliny citronové potřebovat?
 
Nákres zapojení a popis dílů
CO2 systém D-201 D-501 D-301.png
 1. tlakoměr
 2. jednoduchý přetlakový ventil - bužírka
 3. víčko lahve A
 4. víčko lahve B
 5. třícestný ventil
 6. smyčka
 7. jehlový ventil
A. směs s kyselinou citronovou
B. směs s jedlou sodou Bicarbona

Na obrázku je ještě difuzor, určitě mezi difuzor a jehlový ventil 7 vložte počítadlo bublin a zpětný ventil.

Náhradní CO2 vršky můžete zakoupit na: SURPANshop.cz
Postup na výrobu CO2 s DIY CO2 systémem D201
 
 1. Do PET láhve A od Coca Coly namíchejte směs 200 g kyseliny citronové a 600 ml vody
 2. Do PET láhve B od Coca Coly namíchejte směs 200 g jedlé sody a 200 ml vody
 3. Velmi dobře zašroubujte víčka 3 a 4 na lahvích
 4. Systém dejte hned na místo, kde CO2 systém bude umístěn
 5. Uzavřete ventil 7. 
 6. Mírně zmáčkněte láhev A, čímž se přečerpá trocha roztoku s kys. citronovou do lahve B
 7. Povolujte a zavírejte ventil 7 tak dlouho (cca po 5 vteřinách), dokud ručička na tlakoměru nebude ukazovat v zeleném poli 1kg/cm2 (při uvolnění ventilu se vždy přelije trocha roztoku z lahve A, jak se začne vracet, v tu chvíli ventil 7 zavřete. Takto opakujte, dokud nebude na tlakoměru tlak 1 kg/cm2).
 8. Nepřesahujte tlak 2 kg/cm2, používejte výhradně kvalitní lahve od Coca Coly
 9. Se systémem netřepejte
 10. Připojte k ventilu 7 hadičku, zpětný ventil a počítadlo bublin a difuzor
 11. Nastavte na ventilu 7 požadované dávkování dle tabulky viz. níže
 12. Pravidelně kontrolujte pH (pH nesmí moc klesnout)
 
Důležité upozornění: CO2 systém po založení hlídejte, než si budete s jeho přípravou jistí. Pokud tlak přesáhne 2 kg/cm2 znamená to, že jste si připravili příliš silný tlak při založení. Počátečním přečerpáním si totiž určujete tlak, který by pak po celou dobu měl být konstantní. Doporučuji pak založení znovu. Systém D201 má "přetlakový ventil", který by někdy mezi 3 až 4 kg/cm2 upustit. Jde o nařízlou hadičku pod tlakoměrem, na které je další hadička jako objímka. Ověřeno ale nemám.

Pokud potřebujete nutně snížit tlak v lahvi, stačí pomocí přiloženého magnetu vytáhnout v lahvi A kuličku nad roztok a otevřít ventil 7 a CO2 odpustit. Pokud ovšem došlo u založení k většímu přečerpání z A do B, občasné upuštění nemusí nic vyřešit a je lepší založit znovu. Kuličkou v lahvi A se dá regulovat množství, takže ji dávám těsně pod hladinu, aby se tekutina hned nevyčerpala a postupně ji dávám níž. Může se stát, že pokud kuličku necháte dole, přečerpá se tekutina z A do B během jednoho dne a systém brzy přestane fungovat. Zároveň je třeba hodně dbát na těsnost.

Vydrží-li fungovat systém jen krátce, může jít buď o netěsnost systému nebo se tekutina z lahve A příliš rychle přečerpala, což lze řešit pomocí magnetu a kuličky na konci hadičky v lahvi A. Magnetem posouváme kuličku těsně pod hladinu a jak se tekutina odčerpá, posuneme ji zase pod hladinu. Klidně můžeme nechat kuličku i den nad hladinou, nic se nestane. Pak zase dáme pod hladinu. Tím zabráníme rychlému přečerpání.
Videonávod na CO2 ze sody a kyseliny citronové
(pusťte si to se zvukem, poznáte pak, kdy ventil otvírám, nebo zavírám)
Dávkování CO2 uvádí výrobce D201 následovně (podle bublin ale dávkování nedoporučuji):
 
Velikost akvária (šíře) Dávkování Náplň vydrží
akvárium do 30 cm 1 bublinka za 4 vteřiny 75 dní
akvárium 40 - 60 cm 1 bublinka za 2 vteřiny 60 dní
akvárium 70 - 90 cm 1 bublinka za 1 vteřinu 30 dní
akvárium větší než 100 cm 2 bublinky za 1 vteřinu 20 dní

Počet bublin podle velikosti akvária je velmi nepřesný. Velmi záleží na vlastnostech vody a na tom, jaký máte difuzor, tedy jak dokážete CO2 "rozmělnit". Určitě lepší je měření pH a UT a s pomocí Tillmanovy tabulky si můžete hlídat obsah rozpuštěného CO2 ve vodě. Rychlejší variantou je použití dropcheckeru (permanentní test), který pomocí tří barev zobrazuje množství CO2 ve vodě (málo, akorát, mnoho).
Pokud máte nějakou další vychytávku k tomuto systému, dejte vědět do komentářů pod článek. Komu se návod libí, nebo by chtěl ocenit mou snahu, budu rád, když se stanete fanoušky surpanblogu na facebooku: Surpanblog na fb.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
12.09.2016 11:49:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one