Obsah CO2 a O2 sice není na sobě ve vodě závislý, což se dlouho tvrdilo a já to ani netvrdím, i když mi to podsouváte, ale silným vzduchováním, stejně jako silným čeřením hladiny pomocí rozstřikovacích ramp se CO2 z vody při vyšších koncentracích v HighTech akváriích vyhání, dochází k vyrovnání množství plynů (dochází k tomu ale způsobeným pohybem vody). A budete se divit, ale tento test jsem si již prováděl, ale bude to chtít udělat více měření při různém obsahu CO2 ve vodě a při použití různých fltrů. A to je ten rozdíl, o kterém mluvíme. Já mluvím o silném vzduchování nebo čeření, které podporuje vyrovnání množství plynů ve vodě, tedy ve vyšších koncentracích CO2 je jeho obsah snižován zmíněným pohybem vody. Vy mluvíte o všeobecném vzduchování, především v lowtech akváriích, kde hladina CO2 není uměle navyšována na vyšší hodnoty jako u Hightech akvárií.
Nevím, jak to děláte, aby se vám v akvárku s čerpací hlavou nebo externím filtrem nehýbala hladina, ale v tom případě nemáte správně nastavené proudění vody. Pak problém s mastnou hladinou mít nebudete.
Z 15 rostlinných akvárií, které mám, je 12 lowtech, na čerpacích hlavách bez vzduchování a ani po mnoha letech od založení vámi popisované problémy, jako zahnívající dno, vláknitou řasu v písku, nebo mrtvou hladinu nemám, CO2 do nich samozřejmě nepřidávám a je ho dostatek pro nenáročné rostliny, které v nich pěstuji. Zní to skoro jako zázrak, po tom, co jste sepsal, že mi to vůbec funguje ;-). Můžete posoudit sám: https://surpanblog.cz/rubriky/akvarium-rady-a-tipy/ma-rostlinna-akvaria