rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "7117"
Dobrý den. Já jsem své první akva zakládal před 30-ti lety Tenkrát se na nějákě low.a high.nehrálo.prostě se založilo akvarium,základy jsou dodnes platné.křemičitý písek,výměna vody,nepřerybnovat Co se týče rostlin, nechávat pouze takové jaké prosperovaly.To nebyla malá finační položka- pravda,zvlášt pro kluka který měl občas nějáké to kapesné,a do akvaristiky dával všechny své peníze,občas jsem taky koupil podpultové AKVÁRIUM-TERÁRIUM za 5 kaček.Svítil jsem obyčejnou žárovkou.Po čase jsem si pořídil vysněné metrové 160L Akva.Tam už byla moderní technika-zářivka,topení s termostatem.A když mi kančíci vodili po nádrži mladé bylo to taky vynikající.Dnešní trend používání různých aqua soilů a CO 2 mi přijde dosti komerční,jsem asi stará škola,ale zastávám názor-přiblížit se podmínkám jaké mají ryby ve své domovině.Nějaké přisvěcování v noci modrou už mi přijde trochu mimo mísu,a je toho víc.Měl jsem pěstírnu na ryby,i náročnější druhy a obešel jsem sem se bez toho Samo-Chemismus vody je důležitý.Takže za mě- komerční záležitost,na které pár jedinců vydělává.Nikomu to ale rozmlouvat nebudu,Jsem na jižní ameriku.Nyní kupuji 2 velká akvária, skaláry jsem měl celý život,a perletovky jsou taky nádhera ještě UARU.Tak snad.Z techniky snad reverzní osmoza.S pozdravem A at se daří tuto krásnou zálibu udžovat při životě.PS-Kdysi jsme byli velmoc v chovu akva ryb. Zkrátka klíč k úspěchu je udržení biologické rovnováhy.Ato co předvádí Takashi Amano,že když nebudete mít kámen za800 kč.je nesmysl. V amazonce to rybám taky nikdo neupravuje.Po založení akva se voda zakalí,zařasí-běžná věc.V takovém případě neměnit vodu-zhorší se to,pouze filtrovat,chce to čas,ustálí se to.Do začátku co nejvíce rostlin.Čus bus.Marian P.
Dobrý den, Mariane. Tak to máme dost podobné. Začínal jsem před cca 20 lety a protože na nic nebyly peníze, trošku jsem vařil z vody, jak se říká. A jsem za tuto zkušenost moc rád, protože mi dala víc, než si dovedou někteří moderní akvaristi představit. Řešení potíží z řasou jsem mohl řešit pouze vylepšením podmínek a udržováním rovnováhy. Co se týče používání CO2, tak jde o to, že v dnešní době jsou k dispozici stovky druhů akvarijních rostlin, u kterých je nesnadné, nebo i nemožné je pěstovat bez přidávání CO2. Sám mám nyní doma cca 140 druhů akvarijních rostlin a některé bez přidávání CO2 nejdou. Ale je to jen malé množství, většině se daří bez přidávání. Ale tohle je hlavně záležitost pro rostlinkáře, kteří chtějí z akvárka udělat okrasný záhonek. Co se dna týče, tak používám především křemičitý štěrk do dnes. Ze 16 akvárek jej mám v 11, v dalších dvou mám barvený černý křemičitý štěrk, v dalších dvou jsem zkoušel drcené lávové kameny od Rataje a v posledním jsem zkusil platinum soil, který je neskutečně drahý a zatím mě nijak zvlášť nepřesvědčil, ale protože připravuji článek o akvarijních štěrcích a substrátech, tak jsem se rozhodl zkusit i jiné, než jen můj oblíbený křemičitý štěrk.
Ať se daří a akvaristika dělá radost i nadále, Jirka Surpan
Ahoj,

sama mám low-tech rostlinné akvárium a bez ohledu na to, že jsem postupem času přišla o řadu druhů rostlinek, protože nebyly vhodné pro tuto metodu, jsem prozatím s vývojem akvária velmi spokojená.
Nedávno se akvárium potýkalo s hnědou řasou a zákalem, v současnosti je už voda velmi čistá.
Jakou máte zkušenost se substrátem pro lekníny? Jak na něj reagují ryby?
Co se týče růstu rostlin, tak substrát pro lekníny podpořil velmi znatelně růst rostlin Cryptocoryne. Bohužel se v tomto akvárku nelíbilo vůbec ancistrusům. Nemohu přesně říct, jestli to bylo kvůli tomuto substrátu, ale v druhém AQ, kde substrát nebyl, už problémy neměli.
Ahoj, super článěk, díky za něj. Rád bych se zeptal na možnost "zvyšování" dostupného CO2 snížením pH, např. přidáváním dešťové vody do akvária. Máš s tím nějakou zkušenost?
Chemie mi nikdy moc nešla, ale neměla by tady platit Tillmanova tabulka - tedy vztah mezi pH a CO2?
Také nejsem zrovna zdatný chemik. Když si tak prohlížím Tillmanovu tabulku, tak při ph 7,6 a 8 °dKH je ve vodě CO2 6 mg/l. Například stejné množství CO2, tedy 6 mg/l je i při pH 6,7 a 1°dKH. A ředěním vodovodním vody s dešťovou bude klesat jak pH, tak i uhličitanová tvrdost. Nikdy jsem ale nedělal přesná měření, jestli tomu tak je. To by bylo lepší, kdyby nám to vysvětlil nějaký chemik.
Ahoj, děkuji za zajímavý blog. Můžu se zeptat na počet ryb a krevetek v prvním akva ... krevetky, dania galaxy a na dožití dvě poslední tetry krvavé...
Díky TR
Ahoj, asi 15 krevetek, 20 galaxek a dvě tetry.
Ahoj, zajímavý článek.
Poslední dobou dost boujuju s černou řasou a ještě se mi rozjíždějí různé zelené. Hnojím, přidávám CO2 a mám docela slušně svítící led světlo. Vzhledem k tomu, že se budu stěhovat pryč, chci z akvária udělat něco téměř bezúdržbového, jen občas vyměnit vodu.

Přemýšlím o nasazení slabšího světla, odebrání CO2 a jen občasného hnojení.
S rostlinami typu Valisneria mám zkušenost, že rostou skoro kdekoliv a jsou schopné zaplevelit každý volný kout akvária.

Když jsem nepoužíval žádné hnojení, měl jsem problém se stonkovými rostlinami, protože mi pod slabým světlem neudržely listy ve spodních částech. Omlouvám se, pokud je to tu už probrané. Teprve se tím prokousávám. Díky za zajímavý blog.
Vybral bych právě Vallisneria spiralis, sagittaria subulata, některé cryptocoryne, případně microsorum pteropus, pokud máš velké AQ tak echinodory. Pokud na to nebudeš mít tolik čas, tak lodyhovky jsou trochu problém, bo je budeš muset pravidelně stříhat, když ne, tak ti zastíní ostatní rostliny. Pak dáš rostlinám do dna kapsle NPK, které vydrží skoro rok a uber světla a CO2.
Moc pěkně napsáno!Někdy čím jednodušeji,tím lépe..
Další krásný důkaz toho, že akvaristika není jen o tom, že si koupíme drahé vybavení a ono to nějak půjde. Osobně mam 2 high tech a 1 low tech akvárium . Největší radost a nejmenší potíže mám s tím low tech
Moc je mi libi článek je velmi srozumitelný i pro začínající akvaristy.
Děkuji
16.09.2019 08:08:14
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one