rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "2079"
Mám jeden dotaz, dlouhodobě mám v akva NO2 0,25mg/l a NO3 18-25mg/l. Ryby sice prospívají, ale objevila se mi zelená řasa. Taková jako heboučký mech. Dělá se mi na úzkolistých listech kytek a na dekoraci - kameny, kořen apod. Objevila se mi cca měsíc po vložení nového kořenu. Ve stejné době se zvýšila i koncentrace NO2, která je stejná at měním vodu jak chci. Měním běžně 30 procent cody týdně, zkoušel jsem i 50 procent,ale je to furt stejný. Nemůže být příčinou jako zvýšeného NO2 i počátku růstu řas právě kořen? Od založení hnojím pomocí PPMD bez KNO3, zkoušel jsem přidávat i fosfor abych posílil kytky, ale je to stejné. Mám tedy zkusit kořen z nádrže na nějakou dobu vyhodit? Klidně ho obětuji, pokud to bude příčina problému s NO2, případně řasami. Díky za případné rady.

Honza
Zmíním mírně odlehlé téma. Čpavek - amoniak se kdysi používal na hnojení pozemků pod náročnější kultury. Dělalo se to traktorovým radličkovým rámem, do něhož se přiváděl tekutý čpavek v určité dávce na 1ha ( zpravidla 60 -- 100kg) a radličkami se zapravil cca 15cm do vlhké půdy. Načpavkované pozemky se nechaly 10dní v klidu, aby se čpavek vázal v půdě na sorbční komplex ( humus + půdní bakterie ) a došlo k přeměně čpavku na dusičnano-amonný soubor, který rostlinám dodává rychlý i zásobní dusík. Nesmělo se to dělat v půdách pod 4% trvalého humusu ( což jsou dnes skoro všechny orné půdy) proto se už 20let nečpavkuje.
Díky za upřesnění. Zajímalo mě to zejména kvůli otázce významu rostlin při záběhu akvária, kdy samozřejmě dochází ke zvýšení hladiny NH3 a NO2.
Není zač. On už i pan Rataj starší doporučoval ve starší literatuře na zajetí rychlerostoucí nenáročné rostliny. Předpokládám, že myslel právě především egeria densa nebo ceratophyllum demersum, ale to jsou moje domněnky. Dost se toho dá i v rozjezdu zachránit použitím zaběhlého filtru z jiného akvária a určitě i častou výměnou části vody. Pokud se mi někdy naskytne nějaký kvalitní tester za dobrý peníz na NH3 a NO2, mohl bych zkusit změřit vliv uvedených rostlin, případně i plovoucích, jako je pistia a lemna. Ale nebude to zrovna brzo.
Ještě bych se rozepsal o denitrifikaci, že koloběh pokračuje dál v anaerobním prostředí až na plynný dusík. Samotného by mě to zajímalo, při jakých podmínkách se tak děje. Dle teorie by se to mělo dít v prostředí prostého kyslíku ve dně akvária. Zajímalo by mě, jak vysoké dno je potřeba a jestli by toreticky šel systém nastavit bez rostlin. V mořské akvaristice je to DSB (deep sand bed). Dále také jsem přesvědčen, že rostliny umí příjimat amoniak a jeho sloučeniny, dokonce mu dávají přednost před NO3.
No pokud chceš vědět více tak musíš zabrousit do Biologie ale vodní rostlinka má úplně jiný system příjmání stravy než emerzní. To dno by mělo stačit od 5 cm do 10 cm kde úplně dole již jsou potřebné podmínky pro přeměnu. Denitrifikace je už úplný konec konec přeměny NO3 na atmosferický dusík co prchá do ovzduší. Jsou úplně jiné baktérie než ty ve dně. Je tam prostě koloběh a když něco vyřadíš tak to prostě nefunguje. Jen nesmíš zapomínat na to že všechno chce žrat i ty bakterie a pokud nemají žrádlo tak prostě chcípnou tak je musíš krmit. Stačí ti flaška močovina a baktérie a už máš krásný chov. Rostlina aby nechcípla udělá ledascos ale vodní rostlina má rada NO3 vždyt to vidíš na všech hnojivech že je v nich NO3 a ne NH4 + a použít třeba Amoniak na orchidej je sní amen nato šup. Takže není rostlinka jako rostlinka. Nedá se jednoznačně říct že všechny rostliny žerou stejnou věc už proto že je jich spoustu třeba masožravých.
V akváriu mám nepravidelnú výšku substrátu v rozmedzí 5-15cm. Po tom, čo som začal pridávať CO2, vymenil T8(2x30W, 4500lm) za DIY LED (90W, 8100lm) a pridávať hnojivá, začali rastlinky viditeľne "bublinkovať" no na moje prekvapenie, občas vyjde nejaká bublinka aj zo substrátu, no len z častí kde je výška substrátu cca 10-15cm. Z toho usudzujem, že v koreňovej sústave a dolných vrstvách substrátu sa buď zhromažďuje dusík alebo iný plyn, ktorý sa počas nitrifikácie v dne zhromažďuje.
24.10.2019 16:04:17
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one