rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jak si udělat vlastní dávkovač CO2 z kvasnic?

Biokvas, burčák, CO2 kvasnice.png
Oxid uhličitý, tedy CO2, je nepostradatelným pomocníkem moderní akvaristiky. Podporuje růst rostlin, čímž potlačuje růst řas. A když se daří rostlinám, rybičky se mají určitě taky lépe. Takové funkční prostředí pak dělá radost každému akvaristovi. Proto si vysvětlíme, jak CO2 do akvária dostat.
A možností je v dnešní době povícero. Pokud je přidávání CO2 do akvária nutností (máte náročné rostliny vyžadující vyšší hodnoty rozpuštěného CO2 ve vodě - je plno rostlin, které přidávání CO2 nevyžadují a porostou i tak velmi dobře), pak jsou tu možnosti jako kvasnicový CO2 systém (viz. níže), nebo lepší systém CO2 systém pomocí sody a kyseliny citronové, anebo nejlépe CO2 set bez nebo s nočním vypínáním (nejstabilnější ale nejdražší na pořízení). Také se často prodává "tekutý uhlík" (neobsahuje plynné CO2), který je slabý roztok dezinfekce pomáhající s případnou řasou, ale uhlíku dodá rostlinám naprosté minimum (krom toho je potřeba přijít na to, proč se řasa tvoří, ne ji jen likvidovat).
Varianta 1: CO2 burčák s počítadlem a s ručním "nočním vypínáním"
dávkování CO2 burčákem.png
Varianta 2: jednodušší CO2 burčák nonstop - jde o tradiční varintu "burčáku". Moc ji ale nedoporučuji, může se stát (při bouřlivější reakci), že se kvas dostane do akvária.
CO2 burčák do akvária.png
Podrobné vysvětlivky k obrázku:
 
  1. hlavní PET 2 litry s kvasným roztokem, odvod hadičkou musí být nad roztokem
  2. filtrační PET 0,5 litru vodou, přívod z hlavní PET lahve pod vodou, odvod nad vodou
  3. T-kus k rozvětvení hadičky kvůli ručnímu vypínání na noc (v noci CO2 nepřidávat)
  4. škrtítko, večer otevřete, CO2 pak nepůjde do akvária, ráno zavřete a CO2 půjde do akvárka
  5. zpětný ventil, který zabrání zpětnému toku vody z akvária, musí jít jen CO2 do akvária
  6. vzduchovací kamínek nebo lipové dřívko na rozptýlení plynného CO2 ve vodě

Jak vytvořit samotný roztok (recept upraven pro stabilnější a delší průběh):
 
  • 1,5 litry vody o pokojové teplotě
  • 300 gramů cukru (nejlépe krystal)
  • 1 kávová lžíce suchého droždí (7g - sáček) nebo nejlépe kvalitní kostka droždí, cca 10g
 
Nejprve se smíchá voda pokojové teploty s cukrem, řádně se cukr ve vodě rozmíchá. Nechte půl hodiny odstát. Poté přidejte droždí. Během půl hodiny by měl burčák začít pomalinku fungovat. Podle výsledků testů mi přijde lepší běžné droždí, než granulované. Bublalo mi mnohem déle, některé granulované jen pár dní. CO2 z kvasnic, podle tohoto receptu, by mělo vydržet cca 7 až 14 dní.

Upozornění: Nikdy nesmí dojít k zaškrcení odvodní hadičky, CO2 musí neustále někde unikat, mohlo by dojít k prudkému roztržení PET lahve. Udržujte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Kvas se nikdy nesmí dostat do akvária. Při předávkování CO2 do vody může dojít k úhynu ryb, proto si alespoň z počátku hlídejte dávkování. CO2 má vliv na tvrdost KH a pH, obojí snižuje.

Dá se množství rozpuštěného CO2 z kvasnic nějak "regulovat"?


Ano, dá se to částečně ovlivnit. Určitě nedoporučuji nějaké zaškrcení hadičky vedoucí ke kamínku nebo difuzoru. CO2 vzniká stále a musí tedy unikat. Zaškrcení pomůže možná na chvíli, ale CO2 si najde nejjednodušší cestu, tedy škvírou v hadičce, nebo si najde nějaké místo, kde začne unikat. Vše si ověřujte měřením. Rozumné řešení, jak si ubrat, nebo přidat množství rozpuštěného CO2 ve vodě, je několik. Pokud jde z kamínku moc CO2, vytáhněte jej výš v akváriu (viz obrázek pod tímto odstavcem). CO2 se nestačí tolik rozpouštět. Pokud jej máté málo, místo kamínku bych dal difuzer z lipového dřívka.

Umístěním lipového dřívka nebo kamínku (pro rozpouštění CO2) co nejhlouběji v akvárku (viz. poloha 1.) se rozpustí mnohem víc CO2, než při poloze 3. Tím pádem při bouřlivé reakci na začátku lze rozpouštět méně CO2 vytažením do polohy 3. a postupně snižovat. Tímto způsobem se dá množství rozpuštěného CO2 v akváriu redukovat.
jak regulovat CO2 z burčáku.png
Mám v akvárku "akorát" CO2?

Asi nejsnazší způsob, jak zjistit, že je CO2 ve vodě akorát, je pomocí dropcheckeru. Zjistit se to ale dá i měřením pH a KH a pomocí Tillmanovy tabulky.
Videonávod na kvasničák (burčák CO2)

Při výrobě CO2 burčáku jsem postup natočil, aby bylo vidět, jak a čím se dá CO2 sytič vyrobit. Výroba, včetně přípravy, zabrala asi 30 minut, kvasnicový burčák začal produkovat CO2 asi během půl hodiny. V případě, že ani do dvou hodin nedojde k probublávání CO2 přes vzduchovací kámen, pravděpodobně vám někde v systému utíká tlak.
Poznámka autora k fotce: Na fotografii pod tímto textem je znázorněno, co se děje v akváriu přes den a v noci. Je tedy nutné si pohlídat množství CO2, které do akvária pouštíte, aby nedošlo k otravě ryb především v nočních hodinách. Fungují ale obě varianty a to jak dávkování CO2 přes den pomocí elektromagnetického ventilu, kdy v noci CO2 nepřidáváme, přes den je ale možné CO2 přidávat více. A nebo druhá varianta, kdy dávkujeme CO2 nonstop s tím, že se do akvária dodává menší množství CO2, aby nedošlo k noční otravě ryb. Osobně mi víc vyhovuje dávkování nonstop. Vždy ale v rozumném množství. Třetí varinatou je pořízení pH kontroleru, který pomocí elektromagnetického ventilu reguluje přidávání CO2 podle pH sondy.
CO2 v akváriu přes den a v noci.png
Komponenty potřebné k vytvoření bezpečného dávkovače CO2 z kvasnic do akvária:
výroba dávkovače na CO2 do akvária.JPG
CO2 burčák mi nefunguje, jak to?

Nejtěžší na celém domácím dávkovači je zajistit, aby vše těsnilo, jak má. Nikde nesmí nic ucházet. A mně to samozřejmě někde ucházelo. Zkusil jsem všechno a nakonec jsem objevil, kde je problém. Ten nejdražší a "nejkvalitnější" ventil propouští (viz foto níže, ten tedy nekupujte, netěsnil více lidem). Po výměně za jiný jsem již uspěl. Ověřit těsnost si můžete v napuštěné vaně. Celý systém ponořte pod vodu a vyčkejte. Někdy začne ucházet až při zvýšeném tlaku (může ucházet u vršku, spoje, ale i profiventil). V 99% případů, pokud CO2 do několika hodin nezačne probublávat, někde uchází. Může se ale i stát, že máte špatné droždí. Ale to je opravdu vyjímečné.
problémový ventil na CO2 set - propouští.png
Pokud se vám nedaří vytvořit dostatečně kvalitní spoje víček s hadičkou, které nepropouští, doporučil bych pořídit uzávěr pro CO2 systémy vyrobený. Protože u lahve č.1 je potřeba pouze jeden výstup, druhý je možné opatřit hadičkou se škrtítkem, nebo jej zalepit. Nezaškrcený výstup pak povede do druhé lahve. Tyto víčka pořídíte na: SURPANshop.cz - CO2 uzávěr na PET lahev.
vršek, víčko na CO2 z aliexpress.png
Aktuality ze SURPANu můžete sledovat na facebookových stránkách SURPANblog.cz a také na SURPANshop.cz.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
19.01.2016 20:56:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one