Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
SURPANshop.cz.png
banner aqua rebell čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner MasterLine čtverec.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "7118"
Dobrý den všichni- zkusím to i tady. Máte svoje výsledky s layouty akvárií?Chtěl bych vytunit současnou nádrž o jiné dno lepší filtraci a využil bych současné rostlinky, kořen a snad kameny- pokud mně někdo napíše do mailu pošlu mu obrázky akvária i s povídáním, zkusím i dát seznam rostlin. vcelku se mně daří rostliny i rybky přežívají ale co se estetiky týká, mám si myslím menší představivost a zkušenosti a asi by se dalo to vyšperkovat lépe. p.foligno@seznam.cz
Dobrý den pane Fojtík.Rád bych vás požádal,zda-li by jste se nepodíval na tento filtr a řekl mi na něj svůj názor.
(odkaz smazán)

Děkuji za odpověď,zdraví Pavel.
Do toho bych nešel. Nemám nic proti AquaElu, několik jich používám, ale vždy jsem na filtrační hlavu přidělal co největší biomolitan. Kryty biomolitanu mi nevyhovují.
Dobrý den,pane Fojtík.
Rád bych vás požádal o radu.Myslíte si,že bude vadit plovoucím rostlinám proud vody z roztřikovací rampy?
Děkuji za odpověď,zdraví Pavel.
Dobrý den, pohyb hladiny většině plovoucích rostlin nevyhovuje. Ale záleží, jak moc silný pohyb je.
Dobrý den,pane Fojtík.
Mám dotaz ohledně chování rybiček.Na noc,když zhasnu,jdou na dno a drží se tam.Dělají to hlavně Blackmolly,Mečovky a Pancéřníčci se pohybují po celém akváriu.Mám si dělat nějaké starosti nebo je to jen noční chování? Ráno,když jdu do práce a svítá,tak plavou normálně,jsou zvyklé dostávat krmení.Vypadá to jen na noční chování,já jen že to dřív nedělaly.Děkuji za odpověď,zdraví Pavel
Dobrý den, tohle chování je u ryb běžné, v noci mají útlum a mohou odpočívat i na dně.
Dobrý den pane Fojtík.
Rád bych se zeptal,jestli se dá pěstovat Hygroryza aristata jako rostlina plně pod hladinou,tedy zasazená ve dnu akvária.Je úžasná,ta rychlost růstu je skvělá,chtěl bych ji třeba jako Vallisnerii do zadní části akvária,aby rostla nahoru a následně pokryla hladinu.
Děkuji za odpověď,zdraví Pavel
Dobrý den,
zasazenou do dna jsem ji nezkoušel, jednou se mi v nízkém akvárku přichytla sama, ale výška vodního sloupce byla jen cca 15 cm, tak netuším, jak by hygroryza vypadala a hlavně jestli by se nějak pěkně přizpůsobila pro růst přímo pod vodou.
Dobrý den,pane Fojtík.
Rád bych znal váš názor ohledně vzduchování.Mám akvárium 75 l a právě se potýkám se zákalem,který tedy úspěšně mizí,ovšem za cenu toho,že nekrmím rybičky.Asi bylo hodně dusičnanů,jak mi bylo řečeno od jednoho akvaristy.Jako začátečník jsem udělal samozřejmě chybu,co se týká velikosti filtru a na toto akvárium už jsem dal dva závěsné filtry SUNSUN HBL 701,aby to utáhly a zákal zmizel rychleji.U nich je problém v tom,že sice mají každý dvě filtrační komory,ale vejde se tam max.biomolitan a filtrační vata.Na nějaké keramické kroužky nebo něco podobného už tam není místo.Otázka je tato - mám používat vzduchování i když mám tyto filtry? A druhá - mohu oželet keramické kroužky a jiná pórézní média nebo je všechno od začátku špatně? Děkuji za odpověď,zdraví Pavel
Dobrý den, pokud máte v akváriu dostatek rostlin a rozumné množství ryb, není třeba vzduchovat, neboť se o výrobu kyslíku postarají rostliny, které zároveň mají "čistící" schopnost vody. Vzduchuje se hlavně v odchovnách, kde mají v akvárkách hodně ryb a žádné rostliny, nebo jen třeba jednu. Hodně dusičnanů být mohlo, ty ale přímo nemají vliv na zákal vody. V tomto případě šlo pravděpodobně o nálevníka, neboť vynechání krmení často proti nálevníkovi pomůže.
Ve svých akváriích do cca 200 litrů používám pouze filtry s biomolitanem a s rostlinami to bohatě stačí.
Moc děkuji pane Fojtík.
Dobrý den . Založili jsme aq a jako dno jsme použili tento písek . Zdá se nám ho málo . Po celé ploše 4 cm . Špatně v tom drží některé rostliny . Můžeme na to přidat třeba substrát , který je lehčí ? Děkuji . https://www.profiplants.cz/produkt/profiplants-pisek-akvarijni-tmave-hnedy-2-4-mm
https://www.profiplants.cz/produkt/jbl-manado-dark-10-litru
Dobrý den,
vaše články jsou velmi užitečné. Jsem úplný začátečník a teprve se snažím získat potřebné informace. Mám na vás jednu otázku. Píšete, že na dno dáváte křemičitý štěrk s frakcí 2-4 mm o určité vrstvě. Pod tento štěrk nedáváte žádné výživové substráty nebo něco podobného? Rostlinám stačí živiny, které jsou obsaženy ve vodě a přihnojování jak se píše o kousek dál v článku.
Děkuji za vaše rady.
Dobrý den, díky. Submerzní akvarijní rostliny pro příjem živin využívají celý svůj povrch, na rozdíl od rostlin rostoucích na "souši", které využívají živiny přes kořenový systém. Tím pádem jsou pro ně vhodná především kapalná hnojiva. Ovšem pokud budete pěstovat rostliny rodu cryptocoryne, echinodorus, případně kobercovky, pod ty bych doporučil použít osmocote, který se většinou pro akvaristiku prodává v kapslích. Více info mám pak v článku o hnojivech. Pěkný den
Zdravím,
moc hezký článek. Jeden z mála opravdu kvalitních. Akorát bych pro začínajícího akvaristu možná zdůraznil, že podstatnou část hnojení obstaráváme krmením i výměnami vody.

Při nákupu ryb dbejte nejen na srovnání teplot, ale do sáčku postupně přilévejte i vodu z akvária, aby si ryby zvykly na rozdílné chemické složení vody. Poté ryby přelovte ze sáčku do nádrže. Voda ze sáčku by se neměla vylévat do akvária!

Díky za článek :-) Ať to všem hezky plave. :-)
Ano, z Vaších článků je to opravdu poznat, že se nesnažíte nikomu vnutit žádný "zázračný" samospásný recept v podobě čehokoli. A velmi si toho vážím.

K tomu hnojení rostlin s Vámi souhlasím. Chtěl jsem tím jen napsat, že spousta začátečníků začne hnojit hlava nehlava aniž by věděla co jejich rostlinkám chybí. A zanedbávají faktor vstupní vody a faktor odpadních látek produkovaných rybami.

Ať se Vám daří :-)
Přesně tak. Mám v plánu se pokusit zase začínajícím akvaristům "vnutit" tradiční akvaristiku v podobě rostlinných LowTech akvárií, bez zbytečných komerčních ptákovin. Občas se mi stává, že zájemce o akvaristiku ještě ani nemá akvárium, naprosto netuší jaké rostliny chce, ale už se ptá, který CO2 set si má vybrat. Nebude to úplně snadné, ale už pracuji na dvou LowTech akváriích, které doufám dostatečně zaujmou, aby to pár lidí přesvědčilo, že tudy cesta opravdu vede.

Díky za pozitivní slova, moc si jich vážím. Přeji krásný víkend :-)
Dobrý den, po letech opět zakládám akvárium a přímo "hltám" všechny Vaše poznatky, všechny články jsou skvělé. Mohu Vás prosím kontaktovat mailem, mám ještě pár otázek na které jsem odpověď nenašel. Děkuji s pozdravem Vladimír Mužák.
Dobrý den, časově bohužel nestíhám, ale zkusím na to mrknout. V levém sloupci je v kategorii rubriky "kontaktujte nás". Sem prosím hoďte dotaz a já se pokusím odpovědět. A jsem rád, že vám web pomohl. Pěkný den Jiří Fojtík - surpan
13.10.2019 12:55:23
surpan
1
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one