Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "5241"
Dobrý den,
vaše články jsou velmi užitečné. Jsem úplný začátečník a teprve se snažím získat potřebné informace. Mám na vás jednu otázku. Píšete, že na dno dáváte křemičitý štěrk s frakcí 2-4 mm o určité vrstvě. Pod tento štěrk nedáváte žádné výživové substráty nebo něco podobného? Rostlinám stačí živiny, které jsou obsaženy ve vodě a přihnojování jak se píše o kousek dál v článku.
Děkuji za vaše rady.
Dobrý den, díky. Submerzní akvarijní rostliny pro příjem živin využívají celý svůj povrch, na rozdíl od rostlin rostoucích na "souši", které využívají živiny přes kořenový systém. Tím pádem jsou pro ně vhodná především kapalná hnojiva. Ovšem pokud budete pěstovat rostliny rodu cryptocoryne, echinodorus, případně kobercovky, pod ty bych doporučil použít osmocote, který se většinou pro akvaristiku prodává v kapslích. Více info mám pak v článku o hnojivech. Pěkný den
Zdravím,
moc hezký článek. Jeden z mála opravdu kvalitních. Akorát bych pro začínajícího akvaristu možná zdůraznil, že podstatnou část hnojení obstaráváme krmením i výměnami vody.

Při nákupu ryb dbejte nejen na srovnání teplot, ale do sáčku postupně přilévejte i vodu z akvária, aby si ryby zvykly na rozdílné chemické složení vody. Poté ryby přelovte ze sáčku do nádrže. Voda ze sáčku by se neměla vylévat do akvária!

Díky za článek :-) Ať to všem hezky plave. :-)
Ano, z Vaších článků je to opravdu poznat, že se nesnažíte nikomu vnutit žádný "zázračný" samospásný recept v podobě čehokoli. A velmi si toho vážím.

K tomu hnojení rostlin s Vámi souhlasím. Chtěl jsem tím jen napsat, že spousta začátečníků začne hnojit hlava nehlava aniž by věděla co jejich rostlinkám chybí. A zanedbávají faktor vstupní vody a faktor odpadních látek produkovaných rybami.

Ať se Vám daří :-)
Přesně tak. Mám v plánu se pokusit zase začínajícím akvaristům "vnutit" tradiční akvaristiku v podobě rostlinných LowTech akvárií, bez zbytečných komerčních ptákovin. Občas se mi stává, že zájemce o akvaristiku ještě ani nemá akvárium, naprosto netuší jaké rostliny chce, ale už se ptá, který CO2 set si má vybrat. Nebude to úplně snadné, ale už pracuji na dvou LowTech akváriích, které doufám dostatečně zaujmou, aby to pár lidí přesvědčilo, že tudy cesta opravdu vede.

Díky za pozitivní slova, moc si jich vážím. Přeji krásný víkend :-)
Dobrý den, po letech opět zakládám akvárium a přímo "hltám" všechny Vaše poznatky, všechny články jsou skvělé. Mohu Vás prosím kontaktovat mailem, mám ještě pár otázek na které jsem odpověď nenašel. Děkuji s pozdravem Vladimír Mužák.
Dobrý den, časově bohužel nestíhám, ale zkusím na to mrknout. V levém sloupci je v kategorii rubriky "kontaktujte nás". Sem prosím hoďte dotaz a já se pokusím odpovědět. A jsem rád, že vám web pomohl. Pěkný den Jiří Fojtík - surpan
Ahoj Surpane,

Již asi před dvěma lety jsem s tebou komunikoval ohledně výroby Twinstaru a výskytu ruduchy.Akvárium mám už od patnácti let s přetržkou vojny asi 35let.V Twinstaru nevidím žádný zázrak a tak jsem jej odstranil.Ruduchy jsem se zbavil důkladnějším čištění vnitřního filtru a hlavně důkladným odkalováním dna.Taky jak píšeš jinde,ruducha se objevuje hlavně v letních měsících , s tím se s tebou shoduji a proto přes den zatahuji žaluzie.Ale hlavní důvod proč píši je že se chci zeptat kde kupuješ tak levný písek,protože ve Sklorexu je říční křemičitý písek 2-4mm za cenu 189,-kč/10kg.

Díky za odpověď
Ahoj Vojto, také jsem došel docela rychle k závěru, že twinstar není žádnej zázrak a opět si jedu svou starou zajetou klasiku, teda krom CO2 v některých AQ. Jinak štěrk, který kupuju najdeš zde: http://surpanblog.cz/rubriky/akvarium-rady-a-tipy/kde-sehnat-levne-akvaristicke Měj se
Dobrý den, dnes ráno jsem narazila na Váš blog a ještě pořád studuji, je skvělý, děkuji mnohokrát. Akva 120l mám rok a stále narážím na různé překážky, je to alchymie. Miluji rostlinné akvárium, ale zatím se mým rostlinám moc nedaří. Přesto se nevzdávám. Teď jsem ve fázi přemýšlení, zda pořídit vnější výkonnější filtr nebo bombu s CO2. Doposud jsem kupovala každý měsíc od Dennerle, ale 200,- měsíčně se mi fakt už nechce dávat jen za CO2......Co se týká hnojiva, kupuji jen jílové kuličky s hnojivem ke kořenům a čtu, že je to také málo. Takže musím zabrat. Vaše akvárium je mým snem :-).
Děkuji moc za informace, zkusím jít do toho bez přidávání CO2, pořídím méně náročné rostliny. To by bylo, aby to jednou nevyšlo ;-). Díky moc za znovu nakopnutí, někdy mám chuť to už vzdát. A ještě jednou děkuji za cenné rady na Vašich stránkách a příspěvcích....
Nevzdávejte to. Akvaristika je docela náročná a jen zkušenostmi se člověk posouvá. Kdybych měl skončit při nějakém problému s akvaristikou u 7 akvárií, co mám...tak jsem asi ani nezačal :-D. To zvládnete. Je to boj, ale jde to. A pokud budete mít nenáročné rostliny, tak po zajetí akvária to může být pohoda, pokud budete dodržovat údržbu atd.
Dobrý den, také jsem asi před rokem zakládala akvárko. Veškeré potřeby jsem našla na stránce (odkaz smazán), všem mohu jen doporučit.
Jako začátečník bych měl bych takový tip na akvárium, které se mi libí. Zde přikládám adresu: (odkaz smazán). Chtěl bych se zeptat, jestli je tento komplet vhodný svou velikostí a hlavně dodávaným příslušenstvím a nebo je vhodné si celý komplet sestavit sám?

Moc děkuji za informace
Ač diversa patří mezi levná akvária, tohle by pro začátečníky být mohlo. Světlo je tam na běžné rostliny akorát, na náročné nebude. Filtr, který přidávají je takový standard, který svůj účel pravděpodobně splní, ale samozřejmě je mnohem lepší filtr externí. Lepší je si vše postavit sám a i když sety moc v oblibě nemám, tohle vypadá použitelně.
Jen tedy na kraje dát nenáročné rostliny na světlo. Bude tak tmavší kout.
Dobrý den,

děti už delší dobu touží po akvárku. Protože samotnému se mi to líbí, tak ještě cjvíli budu studovat materiály o akvaristice a pak to asi zkusíme. Právě rekonstruujeme domek a je tam v obýváku jeden takový pěkný výklenek, který je na akvárko snad stvořený. A protože zatím nejsem v akvaristice ptraktik, tak se možná zeptám hloupě. Mám takový nápad. udělat do výklenku jakoby šupík s vysokou nosností - jak pojezdů, tak šuplíku (to by mělo jít udělat) a při údržbě vysunout akvárko z výklenku ven? Možná je to naprosto zcestná úvaha, třeba z nějakého důvod, který já teď nevidím, proto bych se Vás rád zeptal na názor?
Dobrý den, posuvné akvárium jsem doposun nikdy neviděl, nedovedu si to ani představit. Nosnost by musela být neskutečná, takové 100 litrové akvárium může vážit 150 až 180 kg, zároveň pohyb by musel být pomalý a hlavně by sklo mohlo pružit a mohlo by podle mého hrozit prasknutí. Raději bych do něčeho takového nešel.
Jinak se mi líbí, že si hodláte dopředu nastudovat plno informací, mnoho lidí si pořídí akvárko, nic si nezjistí a nebo si nechají poradit ve zverimexu, kde toho bohužel mnohdy moc neví a pak do dopadá špatně a zbytečně tak na akvaristiku zanevřou. Takže držím palce, ať se daří.
zdarvím,
právě se chystám též zabudovat akvarium do výklenku (výklenek je již hotov z doby hrubé stavby), kolik máte mezeru mezi stropem výklenku a horní hranou akvária? Chci minimální mezeru ale obsluhovat budu taky z čelní strany tak bych rád měl akvarium maximálně vysoké ale i pokud možno obsluhovatelné.
Ahoj, mám tam cca 15 cm, ale dost místa mi tam zabírá ještě osvětlení a nějaké zásuvky. Hlavně nepodceňuj chlazení, v létě je to vyloženě nutnost. Mám výšku akvária 35 cm ale u vyššího je potřeba dát vyšší manipulační prostor. S 15 cm nad akváriem se fungovat dá, ale budeš si pokaždé nadávat...hlavně už nevyndám žádný větší kořen, nebo jej tam ani nedám. Na to je potřeba pamatovat. Ať se daří.
Před pár dny jsem na tento návod pro začátečníky narazil na facebooku a i když jsem Neměl v plánu vůbec rozjíždět nové "projekty". Rozhodl jsem se ale, po přečtení pár článků o akvaristice a výsledku, který se mi zdá velmi zdárný, že také obohatím svůj poněkud chladný interiér obývacího pokoje výřezem podvodního světa.
27.01.2019 12:00:22
surpan
1
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one