rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Jaké rostliny k terčovcům - rostliny vhodné do vyšších teplot

Akvarijní rostliny vhodné do 30 až 32 stupňů.png
Ne každá akvarijní rostlina zvládá speciální podmínky pro chov terčovců. Krom chemického složení vody, jde i o vysokou teplotu prostředí, kterou většina rostlin nemusí zvládnout. Jenže někdy stačí malá změna a můžete mít i rostlinné akvárium s terčovci.
A protože s terčovci zkušenosti nemám a další prostor na zkoušení k dispozici není, oslovil jsem zkušenou akvaristku Veroniku Vrábelovou, která se chovem terčovců zabývá a zároveň se jí povedlo udělat z akvárka krásné rostlinné. A podle jejích slov, stačí někdy jen drobná změna tvrdosti vody a rostlina, která nechtěla v takto teplé vodě růst (30 až 32°C), najednou vytvořila krásný zdravý trs. A díky ní teď máme seznam rostlin, které se jí podařily u terčovců pěstovat, ale i ty, kterým se nedařilo při tak vysokých teplotách.
rostlinné akvárium s terčovci.jpg
Seznam akvarijních rostlin vhodných do vody o teplotě 30 až 32°C
Akvarijní rostliny vhodné pro terčovce.png
Blyxa japonica: potřebuje CO2 a hlavně hnojit, do dna přidat Fe tablety (stačí jedenkrát), teplota do 32 °C. Bez CO2 jde, ale jen při silném osvětlení a musí se hnojit.

Cabomba aquatica: teplota do 32 °C, potřebuje CO2, hnojiva a silné osvětlení.

Cabomba caroliniana: na teplotě nezáleží. Při dodávání CO2, hnojeni a dobrém světle, jde nádherně v teplotách 30-32 °C, na tvrdosti vody nezáleží. Pomalu roste i v akváriích s klasickou zářivkou T8, bez CO2, s hnojivem, ale při teplotě do 26 °C.

Ceratopteris thalictroides: skoro plevel, když se dodává CO2 a má dostatečné osvětlení. Teploty do 32 °C zvládá skvěle. Bez CO2 a při slabém světle stagnuje a spíše uhnívá. Musí mít alespoň kvalitní osvětlení.

Echinodorus amazonicus: nenáročná rostlina, snáší teploty do 32°C. Nepotřebuje CO2.

Limnophila aromatica: potřebuje CO2, hnojení a silné světlo, teplota do 32 °C. Bez CO2 jde také, ale roste velmi pomalu, podobně jako cabomba.

Ludwigia repens: teplota do 32 °C, nenáročná, roste i bez CO2 velmi krásně.

Myriophyllum tuberculatum: roste jen při silném osvětlení, CO2 a je potřeba hnojit, teplota do 32 °C.

Rotala rotundifolia: teplota do 32°C, lépe přidávat CO2.


Sagittaria subulata: teplota do 32 °C, při přidávání CO2 je plevel, potřebuje tvrdší vodu.

Vallisneria spiralis: roste snad všude za každých podmínek (poznámka surpan: osobně mi nerostla při přidávání tekutého uhlíku).
Rostliny, kterým se při vyšších teplotách nedaří
Akvarijní rostliny, které nezvádají vyšší teploty.png
Anubias barteri var. nana: neroste v měkké vodě a nemá rád teplotu nad 26 °C (poznámka Surpan: dá se pěstovat i při vyšší teplotě, často pak ale dochází k obrůstání řasou), ani s CO2 nejde v takových podmínkách. Daří se mu v tvrdé vode do 26 °C, na světle nezáleží,není třeba hnojit.

Ceratophyllum demersum: plevel, ale potřebuje teplotu jen do 26°C

Cryptocoryne: všeobecně tyto rostliny potřebují tvrdší vodu, teplotu vody do 26°C, jinak jsou nenáročné, není třeba hnojit.

Hygrophila polysperma: roste dobře v tvrdé vodě, bez CO2 s obyčejnou zářivkou T8 při teplotě do 26 °C. Při dodávání CO2 roste velmi rychle, ovšem potřebuje tvrdší vodu a hnojit. Vyšší teplota ji nedělá moc dobře, ale při dostatečné tvrdosti vody roste slušně. Každopádně má raději tvrdou vodu a ne moc kyselou. (poznámka surpan: varianta Hygrophila polysperma variabilis roste i při teplotě 30 °C).
 
Mechy Taxiphyllum: nejdou při teplotě nad 28 °C, zčernají.

Micranthemum (hemianthus): jdou i bez CO2 (poznámka surpan: bez CO2 rostou ale výrazně pomaleji), potřebují lepší světlo, zvládají i 30 °C, ale při výšce akvária 60 cm nestačí jen jedna ledka. V nanu s páskem ledky jde pomalu, ale pěkně, při výšce akvária 30 cm, bez CO2, bez hnojení, stačí jen dobré světlo.
Kvůli rostlinám jsem zvedla tvrdost, při KH 0-3 a GH 7-9 některým z nich děravěly listy. Po zvednutí tvrdosti začaly růst normálně, pH držím 6,2-6,8, teplota 30-32 °C.

V druhém akvárku mám vodu tvrdou, pH neměřím, teplota 26 °C a v něm jsem testovala kytky, které mi nešly u terčů. První jsem myslela, že vadí teplota, ale po zvednutí tvrdosti, kytky začaly růst lépe, jak v tom pokusném akvárku. Takže teplota není až takový problém. Kupuji rostliny, které snesou dle popisu 28 °C a tyhle většinou snáší bez problémů dlouhodobě i 30-32 °C.
Autor: Veronika Vrábelová
Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin s vyhledávačem podle vlastností a potřeb rostlin.
24.10.2016 14:38:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one