rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Chlazení akvária a další vychytávky

chlazení akvária.png
Povedené vestavěné akvárium ve zdi je bezesporu krásným doplňkem interiéru. Hlavně proto, že ničím neruší prostor, veškerá instalace je zakryta a akvárium působí jako výřez z tropické řeky, kde se v klidu plaví hejna rybek mezi zdravými rostlinami.
Jenže má to svá úskalí. Na akvárium potřebujete dostatečný prostor, prostor pro instalaci, filtry, odvětrání, osvětlení a v neposlední řadě je nutné nepodcenit místo na úpravu, čištění a úpravy přímo v akváriu. Tohle už může být docela problém a sen o krásném vestavěném akváriu s rozumnou možností údržby se může lehce rozplynout.

Důležité tedy, je to nevzdat a ještě před pořízením akvária, například do výklenku ve zdi popřemýšlet, jak a kudy povedete instalaci, kolik místa budete potřebovat (kvůli údržbě, sázení rostlin, vyjmutí vnitřního filtru, nebo i vložení štěrku, dekorací případně dolévání vody). Nepodceňte zároveň, že dost místa zabere i osvětlení, které v případě zářivek má docela vysokou teplotu a můžete se o něj popálit.
Chlazení akvária.jpg
Chlazení akvária

Protože v mém případě jsem měl otvor již připraven, musel jsem přizpůsobit vše, včetně výroby akvária na míru. Kvůli pořekadlu "dvakrát měř, jednou řež" jsem si nechal vůli me zdi a budoucím akváriem, kdyby náhodou byla zeď nerovná (a taky byla, bylo to těsné i tak). Což mi pomohlo i v tom, že vepředu na levé i pravé straně mi zbyla asi 4 mm mezera na budoucí odvětrání.

Akvárium jsem zařizoval v říjnu, to jsem ještě nečekal, jak moc nutné bude chlazení akvária.
(Další možnosti chlazení akvárií najdete v článku: Jak chladit akvárium).

V červnu jsem již začal hledat řešení, jak akvárium chladit. Nějaké rozumné a cenově dostupné chlazení akvárií není. Bylo tedy nutné využít počítačové větráky na 12V a 12V adaptér do zásuvky pro jejich napájení (adaptér má 1A). Větráky jsem zvolil jeden 0,18 A (ten je tichý, ale má slabší výkon), druhý má 0,35 A (což je slušnej vítr, ale zároveň jde docela slyšet).
Vestavěné akvárium - jak chladit.jpg
Hlavní problém u vestavěných akvárií, nebo i akvárií s uzavřeným krytem na osvětlení, je vysoká teplota zářivek. Teplota akvarijního světla dosahuje klidně přes 50°C a zahřívá vodu, která by měla mít teplotu cca 22 až 26°C pro většinu akvarijních ryb, které se u nás chovají. U mě ale nastal v červenci problém, že voda dosahovala až 33°C, což je pro mnohé ryby smrtelné, především, když jde o delší časový interval. Nezbývalo mi, než vyměňovat každý den vodu za chladnější. Nakonec jsem tedy využil dvou větráků a začal osvětlení chladit "průvanem" z mezer (jedna je přívodní, druhá slouží jako odvod vzduchu - u odvodu je z průhledného plexi vytvořen větrný tunel). Další výhodou je, že chlazením zářivkových trubic dojde pravděpodobně k prodloužení jejich životnosti.

Teplota začala klesat a dostal jsem se na krásných 28°C, což už bylo docela přijatelné, ale níž to nebylo možné stlačit, neboť v bytě bylo 27°C. Tím pádem nějaké klimatizace pro akvária za desítky tisíc postrádají smysl, větší smysl má pak domácí klimatizace a proudění klimatizovaného vzduchu přes větráky přes zářivkové trubice. Pokud klimatizaci nemáte a v létě, třeba jako letos, byly dlouhodobě tropické teploty, je nutné v noci větrat místnost a snažit se snížit teplotu vzduchu v místnosti co nejníže (i když to je problém, u nás bylo v noci 23 až 26°C).

Dodatek: Protože jsem musel sledovat teplotu vody v akváriu (chladnou vodu hlídá ohřívač s termostatem a teplou větráky na vypínač), abych při zchlazení vody vypnul a při zahřátí zapnul větráky, pořídil jsem si za cca 300 kč termostat s rozmezím teplot od 7 do 77°C (nepoužívat měděný), který se o vypínání a zapínání větráků stará sám. další věc z krku.

Další možnosti chlazení

Snížit teplota vody v akváriu se dá výměnou části vody za chladnější, nebo zamrazením PET lahví s vodou a ty pak vložíte do akvária (tohle má trochu smysl u malých akvárií, u velkých se teplota ani nehne). Určitě neměňte teplotu vody v akváriu prudce, aby nedošlo k teplotnímu šoku pro živočichy i rostliny. Ve zdi se dá snižovat teplota již uvedenými větráky, které snižují teplotu osvětlení chladnějším vzduchem z místnosti. Nejsnadnější (ale nejdražší) způsob je pak chlazení místnosti klimatizací a pak použití větráků nad akváriem. Takto pak nedojde k přehřátí akvária. Další možnosti chlazení akvária: jak chladit akvárium.
Chlazení akvária větráky.jpg
Krmení ve vestavěném akváriu ve zdi

Protože instalaci mám nad akváriem, kvůli nedostatku místa a tu pak kryji sololitovými deskami (aby nenavlhly, jsou obaleny z vnitřní strany alobalem - má i schopnost odrážet víc světla do akvária), které jsou upevněny pomocí nábytkových magnetů ke zdi (viz fotografie výš - vedle větráku), musel jsem řešit i rozumné každodenní krmení rybek, aniž bych musel neustále sundávat sololitové krytí.

Jako jednoduché řešení mi přišlo automatické krmítko Juwel (recenze na automatické krmítko Juwel), které udělá všechnu práci za mě a umí krmit i dvakrát denně.
Akvárium ve zdi a chlazení.jpg
Hnojení ve vestavěném akváriu

Další problém k řešení bylo hnojení. "Automatická hnojítka" sice už také existují, ale já už na něj neměl vůbec místo. Protože jsem začal na hnojení používat tekuté CO2 a hnojivo PMDD (jak a čím hnojit akvarijní rostliny), vyřešil jsem každodenní hnojení bez sundávání krytu, injekční stříkačkou a hadičkou v mezeře mezi zdí a akváriem, která vede do akvária tak, aby se nemohlo stát, že se dostane voda naopak ven.
Větrání akvária ve zdi.jpg
Takže pokud máte dost odhodlání a nápadů, rozhodně mohu vestavěné akváriu doporučit. Pokaždé, když máme nějakou návštěvu, hlavně když už je večer tma, nemohou od akvária odtrhnout zrak. A to pak každého akvaristu opravdu potěší, hlavně když to stojí hodně úsilí a znalostí, než zvládnete pěkné rostlinné akvárium.
Jak vypadá akvárium po roce od založení přímo z pohledu ryby, tedy z akvária pomocí vodotěsné kamery SJCAM SJ4000 WIFI můžete vidět ve videu:
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
15.11.2015 17:59:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one