Hlavní problém u vestavěných akvárií, nebo i akvárií s uzavřeným krytem na osvětlení, je vysoká teplota zářivek. Teplota akvarijního světla dosahuje klidně přes 50°C a zahřívá vodu, která by měla mít teplotu cca 22 až 26°C pro většinu akvarijních ryb, které se u nás chovají. U mě ale nastal v červenci problém, že voda dosahovala až 33°C, což je pro mnohé ryby smrtelné, především, když jde o delší časový interval. Nezbývalo mi, než vyměňovat každý den vodu za chladnější. Nakonec jsem tedy využil dvou větráků a začal osvětlení chladit "průvanem" z mezer (jedna je přívodní, druhá slouží jako odvod vzduchu - u odvodu je z průhledného plexi vytvořen větrný tunel). Další výhodou je, že chlazením zářivkových trubic dojde pravděpodobně k prodloužení jejich životnosti.
Teplota začala klesat a dostal jsem se na krásných 28°C, což už bylo docela přijatelné, ale níž to nebylo možné stlačit, neboť v bytě bylo 27°C. Tím pádem nějaké klimatizace pro akvária za desítky tisíc postrádají smysl, větší smysl má pak
domácí klimatizace a proudění klimatizovaného vzduchu přes větráky přes zářivkové trubice. Pokud klimatizaci nemáte a v létě, třeba jako letos, byly dlouhodobě tropické teploty, je nutné v noci větrat místnost a snažit se snížit teplotu vzduchu v místnosti co nejníže (i když to je problém, u nás bylo v noci 23 až 26°C).
Dodatek: Protože jsem musel sledovat teplotu vody v akváriu (chladnou vodu hlídá ohřívač s termostatem a teplou větráky na vypínač), abych při zchlazení vody vypnul a při zahřátí zapnul větráky, pořídil jsem si za cca 300 kč termostat s rozmezím teplot od 7 do 77°C (nepoužívat měděný), který se o vypínání a zapínání větráků stará sám. další věc z krku.
Další možnosti chlazení
Snížit teplota vody v akváriu se dá výměnou části vody za chladnější, nebo zamrazením PET lahví s vodou a ty pak vložíte do akvária (tohle má trochu smysl u malých akvárií, u velkých se teplota ani nehne). Určitě neměňte teplotu vody v akváriu prudce, aby nedošlo k teplotnímu šoku pro živočichy i rostliny. Ve zdi se dá snižovat teplota již uvedenými větráky, které snižují teplotu osvětlení chladnějším vzduchem z místnosti. Nejsnadnější (ale nejdražší) způsob je pak chlazení místnosti klimatizací a pak použití větráků nad akváriem. Takto pak nedojde k přehřátí akvária. Další možnosti chlazení akvária:
jak chladit akvárium.