Akvárium
Akvárko má 121 litrů, rozměry jsou podle stávajícího otvoru ve zdi tak, abych byl schopen aspoň trochu rozumně provádět úpravu. Rozměr je tedy d119xš29xv35.
Použitá technika
Na ohřev vody používám 150W ohřívač Eheim na teplotu 25°C. K filtraci vody využívám filtr AquaEl, kde jsem nahradil malý molitan za větší, kvůli lepší práci nitrifikačních bakterií. Na průzračnou hladinu využívám sběrač hladiny Eheim skim 350, který se tak stará o zbytky potravy, zelenou nebo mastnou hladinu, která pak odráží světlo, které pak rostlinám pochybí. Jeho mínusem je malý molitan, který se ucpe docela brzy, stačí pár menších lístků. Dále využívám
automatické krmítko Juwel EasyFeed, abych se o krmení nemusel každý den starat a abych nemusel stále sundávat sololitový kryt osvětlení, který jsem připevnil nábytkovými magnety. Také využívám
automatické chlazení, které jsem si udělal z počítačových větráků 12x12 cm a z adaptéru na 12V. Nakonec jsem s pomocí přidělal termostat, který sepne vždy, když teplota vody stoupne nad 26°C. Dvěma škvírami mezi zdí a akváriem pak pomocí větráků přivádím vzduch o pokojové teplotě, který proleze kolem horkého osvětlení a pak jej druhým otvorem vyháním zpět do místnosti. Pokles teplot především v létě je u zabudovaných akvárií velmi důležitý. Teploměr používám úplně běžný. Co je pro mě ale hrozně důležité a plno lidí to moc neřeší, je zakrytí techniky. Mnozí mají krásná akvária, ale viditelné filtry, ohřívače, difuzory, dropcheckery nebo i teploměry. Prostě podle mě špatně, když je akvárium krásné, relaxační, ale všude čouhá technika, vedle akvária stojí viditelně CO2 lahev a prostě okolo je docela čurbes. To pak není ten správný relax. Techniku ukrývám hlavně za kořeny, které nechám obrůst třeba anubiasy, difuzor a dropchecker jsou vedle filtru a jdou vidět jen menší "dírou" z jednoho úhlu mezi anubiasy, teploměr jsem zapíchl přímo do velkého trsu anubiase a opět jde vidět jen část stupnice od 20 do 30°C jen z jednoho úhlu. Takže mohu vše jednoduše kontrolovat, ale nic nejde běžně vidět.
Osvětlení
Osvětlení je řešeno třemi zářivkami T5 21W 6400K. Také využívám, kde to šlo, reflexní folie, které odráží světlo a zase se dostane k rostlinám o něco víc. A rostliny jsou spokojené.
Hnojení
Dlouhodobě využívám pouze hnojivo PMDD. Každé ráno dávám do akvária 8 ml (4 ml MACRO prvků, 4ml MICRO prvků, 2 ml KH2PO4). S PMDD naprostá spokojenost. Je potřeba si pohlídat množství, aby jej nebylo u rostlinných akvárií málo, nebo naopak, abyste nepřiživovali řasy. Ale pomocí návodu s dávkováním to prostě zvládne každý. Jednou za čas je dobré provést větší výměnu vody (50% vody), aby některé prvky, které se mohou ve vodě nahromadit, neblokovaly příjem jiných prvků. Více:
Akvarijní hnojiva
CO2
Protože jsem potřeboval snížit pH, začal jsem do AQ přidávat plynné CO2 (tekutý uhlík ne). Začal jsem na
kvasnicovém systému - CO2 burčák. To mě přestalo brzy bavit, tak jsem pořídil
CO2 set s nočním vypínáním. A mám klid, půl roku budu bublat bez nějakých starostí s výměnou směsi pro kvasnice. Také je dobré vědět, že některé difúzory s keramickou vložkou, jsou pro kvasnicový systém nepoužitelné a CO2 přes ně projde jen při větším tlaku, tedy při použití CO2 setu. Tam se mi difuzor opravdu vyplatil. Těm, kteří máte externí filtraci, bych doporučil napojit na hadici do akvária atomizér nebo nejlépe reaktor. Úspěšnost rozpuštění CO2 je pak ještě vyšší. Jinak časem uvažuju nad pH kontrolerem, který si hlídá pH a při změně hodnoty, než si určíte, vypíná, nebo naopak zapíná CO2 set přes elektromagnetický ventil a tím se udržují stálé hodnoty pH v akváriu. Ale to až časem, pokud na něj vymyslím vůbec místo. Momentálně na zjišťování obsahu pH ve vodě využívám pH metr z Aliexpressu za pár stovek. Nově využívám CO2 set bez nočního vypínání zcela bez problémů, záleží ale na podmínkách.
Ryby
Nyní mám v podstatě jen 30x
Paracheirodon innesi (tetra neonová), 3x
Otocinclus affinis (krunýřovec jednopruhý).
Rostliny
V mém akváriu je vcelku hodně rostlin. Jsou to:
1.
Cryptocoryne parva (kryptokoryna nízká)
2.
Cryptocoryne willisii (kryptokoryna Willisova)
3.
Sagittaria subulata (šípatka šídlatá)
4.
Limnophila aromatica (bahnatka vonná)