rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
akvárium v číslech.png
Nejen fotografiemi a videi se dá popsat akvárium. Nebudu sice zacházet do nějakým dalekých detailů, ale základní chemické vlastnosti vody, jak vstupní, tak upravené akvarijní určitě zmíním. Prostě vytvořím takový menší profil mého rostlinného akvária i kvůli porovnání do budoucna.
Moje akvárium je k dnešnímu dni založené něco přes rok a půl (počátek byl někdy v říjnu 2014). Začátek byl složitější, využil jsem stávajícího otvoru ve zdi, který nebyl úplně vyhovující, co se jeho výšky týče. Nechal jsem si udělat akvárium na míru, šoupl pod něj podložku, za něj nalepovací pozadí a vše mohlo začít. Hlavní překážky jsou stále stejné, minimum místa na techniku (tady vyloučení vnějšího filtru) a jakákoliv úprava v akváriu, kdy si nad ním pravidelně griluju ruce o zářivky, je poněkud náročná a nakonec nutné chlazení v letním horku. Přesto jsem z výsledku spokojen a občas nějaké vychytávky vylepšuju a především zmenšuju, abych mohl přidat něco dalšího.
Akvárko 20.png
Akvárium

Akvárko má 121 litrů, rozměry jsou podle stávajícího otvoru ve zdi tak, abych byl schopen aspoň trochu rozumně provádět úpravu. Rozměr je tedy d119xš29xv35.

Použitá technika

Na ohřev vody používám 150W ohřívač Eheim na teplotu 25°C. K filtraci vody využívám filtr AquaEl, kde jsem nahradil malý molitan za větší, kvůli lepší práci nitrifikačních bakterií. Na průzračnou hladinu využívám sběrač hladiny Eheim skim 350, který se tak stará o zbytky potravy, zelenou nebo mastnou hladinu, která pak odráží světlo, které pak rostlinám pochybí. Jeho mínusem je malý molitan, který se ucpe docela brzy, stačí pár menších lístků. Dále využívám automatické krmítko Juwel EasyFeed, abych se o krmení nemusel každý den starat a abych nemusel stále sundávat sololitový kryt osvětlení, který jsem připevnil nábytkovými magnety. Také využívám automatické chlazení, které jsem si udělal z počítačových větráků 12x12 cm a z adaptéru na 12V. Nakonec jsem s pomocí přidělal termostat, který sepne vždy, když teplota vody stoupne nad 26°C. Dvěma škvírami mezi zdí a akváriem pak pomocí větráků přivádím vzduch o pokojové teplotě, který proleze kolem horkého osvětlení a pak jej druhým otvorem vyháním zpět do místnosti. Pokles teplot především v létě je u zabudovaných akvárií velmi důležitý. Teploměr používám úplně běžný. Co je pro mě ale hrozně důležité a plno lidí to moc neřeší, je zakrytí techniky. Mnozí mají krásná akvária, ale viditelné filtry, ohřívače, difuzory, dropcheckery nebo i teploměry. Prostě podle mě špatně, když je akvárium krásné, relaxační, ale všude čouhá technika, vedle akvária stojí viditelně CO2 lahev a prostě okolo je docela čurbes. To pak není ten správný relax. Techniku ukrývám hlavně za kořeny, které nechám obrůst třeba anubiasy, difuzor a dropchecker jsou vedle filtru a jdou vidět jen menší "dírou" z jednoho úhlu mezi anubiasy, teploměr jsem zapíchl přímo do velkého trsu anubiase a opět jde vidět jen část stupnice od 20 do 30°C jen z jednoho úhlu. Takže mohu vše jednoduše kontrolovat, ale nic nejde běžně vidět.

Osvětlení

Osvětlení je řešeno třemi zářivkami T5 21W 6400K. Také využívám, kde to šlo, reflexní folie, které odráží světlo a zase se dostane k rostlinám o něco víc. A rostliny jsou spokojené.

Hnojení

Dlouhodobě využívám pouze hnojivo PMDD. Každé ráno dávám do akvária 8 ml (4 ml MACRO prvků, 4ml MICRO prvků, 2 ml KH2PO4). S PMDD naprostá spokojenost. Je potřeba si pohlídat množství, aby jej nebylo u rostlinných akvárií málo, nebo naopak, abyste nepřiživovali řasy. Ale pomocí návodu s dávkováním to prostě zvládne každý. Jednou za čas je dobré provést větší výměnu vody (50% vody), aby některé prvky, které se mohou ve vodě nahromadit, neblokovaly příjem jiných prvků. Více: Akvarijní hnojiva

CO2

Protože jsem potřeboval snížit pH, začal jsem do AQ přidávat plynné CO2 (tekutý uhlík ne). Začal jsem na kvasnicovém systému - CO2 burčák. To mě přestalo brzy bavit, tak jsem pořídil CO2 set s nočním vypínáním. A mám klid, půl roku budu bublat bez nějakých starostí s výměnou směsi pro kvasnice. Také je dobré vědět, že některé difúzory s keramickou vložkou, jsou pro kvasnicový systém nepoužitelné a CO2 přes ně projde jen při větším tlaku, tedy při použití CO2 setu. Tam se mi difuzor opravdu vyplatil. Těm, kteří máte externí filtraci, bych doporučil napojit na hadici do akvária atomizér nebo nejlépe reaktor. Úspěšnost rozpuštění CO2 je pak ještě vyšší. Jinak časem uvažuju nad pH kontrolerem, který si hlídá pH a při změně hodnoty, než si určíte, vypíná, nebo naopak zapíná CO2 set přes elektromagnetický ventil a tím se udržují stálé hodnoty pH v akváriu. Ale to až časem, pokud na něj vymyslím vůbec místo. Momentálně na zjišťování obsahu pH ve vodě využívám pH metr z Aliexpressu za pár stovek. Nově využívám CO2 set bez nočního vypínání zcela bez problémů, záleží ale na podmínkách.

Ryby

Nyní mám v podstatě jen 30x Paracheirodon innesi (tetra neonová), 3x Otocinclus affinis (krunýřovec jednopruhý).

Rostliny

V mém akváriu je vcelku hodně rostlin. Jsou to: 
1. Cryptocoryne parva (kryptokoryna nízká)
2. Cryptocoryne willisii (kryptokoryna Willisova)
3. Sagittaria subulata (šípatka šídlatá)
4. Limnophila aromatica (bahnatka vonná)
rostlinné akvárium.png
Některé rostliny jsem v akváriu vyměnil, soupis rostlin ale odpovídá fotografii. Výběr rostlin podle jejich vzhledu můžete provést díky našemu atlasu akvarijních rostlin.
Vlastnosti vody v akváriu

Podle jednoduchého, leč ne zcela přesného testu Tetra Test 6v1, mi vychází množství NO3 ve vodě na 35 mg/litr. NO2 pak 0,06 mg/litr, celková tvrdost vody GH 12°d, uhličitanová (přechodná) tvrdost KH je 14°d, obsah chloru Cl je 0 mg/litr a pH jsem naměřil na 7,4, obsah CO2 je 11 mg/litr vody.
Údržba

O akvárium se starám většinou o víkendu, tedy jednou týdně cca 1 až 2 hodiny, podle potřeby. Vyměním cca 40 litrů vody, odkalím detrit válející se kolem rostlin, sestřihnu rostliny, zbavím se některých starších listů, pokud je potřeba. Také magnetem vyčistím skla. Jednou za 7 až 14 dní musím vyčistit již ucpaný Eheim Skim 350. Průměrně jednou za 2 až 3 měsíce musím vyčistit vnitřní filtr. Občas očistím krycí skla, aby propouštěly dostatek světla. Více: Jak dělám pravidelnou údržbu akvária

Dno, dekorace a pozadí

Dno je běžné, bez vápence, barva hnědá, přírodní. Žádná speciálka, frakce 2 až 4 mm. Jako dekorace využívám dřevěné kořeny, které nechávám obrůst Anubiasy. Pozadí nikdy moc neřeším, stejně nikdy nejde skoro vidět přes rostliny.
Cena mého akvária s vybavením

Akvaristika není úplně nejlevnější koníček, pokud chcete akvárium krásné. Akvárium 120 litrů na míru mě vyšlo ve Sklorexu včetně podložky 2200 kč, ohřívač 550 kč, filtr vnitřní cca 300 kč, ten jsem využil, co jsem měl, jen jsem přidal větší molitan. Tady ale doporučuji přidat, pokud je místo (já na něj místo nemám) filtr externí, cena je pak cca 2000 až 5000 kč. Štěrk obyčejný, přírodní barvy, bez obsahu vápence 30 litrů za 300 kč, kořeny 500 kč, časové spínače cca 200 kč, černé pozadí za akvárium cca 150 kč, osvětlení jsem trochu lepil po částech, protože jsem stále přidával, bo bylo málo, tam to vyšlo na cca 2000 kč, rybky asi 800 kč, rostlinky jsem částečně měl, něco jsem si sehnal, ale řekněme, že při objednávce z eshopu by vyšly na cca 1000 kč. Automatické krmítko Juwel 700 kč, Eheim skim 350 vyšel na 590 kč, kryt akvária ze sololitu cca 100 kč, nábytkové magnety a lepidlo mamut cca 250 kč. Dále jsem pořídil reflexní zrcadlovou folii za cca 200 kč, CO2 set s nočním vypínáním pomocí elektromagnetického ventilu, včetně dropcheckeru a difuzoru za cca 4500 kč. Hnojivo PMDD a jílové kuličky na rok asi 800 kč. A chlazení akvária pomocí tří větráků z počítače, adaptéru a termostatu vyšlo na cca 350 kč. Celkem s postupným dokupováním (na počátku jsem nekupoval vše, ale dospěl jsem k tomu - je lepší hned na začátku vše, v konečném součtu ušetříte) mě celé akvárium vyšlo na 15490 kč.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
31.01.2016 20:59:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one