rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Moje rostlinné akvárium 120 litrů

Rostlinné akvárium 120 litrů - Jiří Fojtík - Surpan.png
Moje rostlinné stodvaceti litrové akvárium mám jako svou jedničku. Je umístěné v obvodové zdi, která je ale zároveň napojená na sousedův dům (řadovka), takže v zimě nehrozí promrznutí. Začátek byl takový běžný, postupně jsem se ale rozhodl pro akvárium rostlinné.
Samotné fotky jsou sice fajn, ale určitě se hodí napsat pár informací, třeba jaké jsou rostliny v akváriu, něco o technice, osvětlení a čím hnojím. Co se vody týče, tu používám ve všech akváriích stejnou: Brněnská vodovodní, jde o vodu tvrdou s vysokým obsahem NO3 (40 mg/l), s pH 7,6.

Všechny texty, které jsou napsány tučnou kurzívou, jsou odkazy (prokliky) na další informaci o dané technice nebo rostlině na tomto blogu. Pokud tedy chcete vědět víc, stačí kliknout.
Rostlinné akvárium 120 litrů

Akvárium jsem si musel nechat udělat na míru (119x29x35, kde 35cm je výška), protože v obýváku byl stávající otvor ve zdi, který jsem chtěl využít. Samozřejmě jsem nechal na každé straně kousek místa, aby nedošlo k prasknutí akvária při drobném pohybu konstrukce vlivem změn teplot. Časem plánuji rekonstrukci a nahrazení tohoto akvária podstatně větším, samozřejmě rostlinným. Opět ve zdi, jen bude potřeba trochu větší zásah do nosné konstrukce, vytvoření překladu a tentokrát už i přívod vody a odpad. Ale zpět ke 120 litrovce.

Co se techniky týká, nemohl jsem si kvůli místu vůbec vymýšlet. O filtraci vody se mi stará filtr AquaEl PAT mini, kde jsem si přidal akorát větší biomolitan, o ohřev vody v zimním období se postará topítko Eheim 50W, o sběr hladiny a zároveň o vylepšení proudění vody v akváriu se stará skimmer Eheim skim 350. Osvětlení jsem pořídil v hornbachu. Jde o obyčejné kuchyňské zářivkové osvětlení s IP65 na zářivky T5. Zářivky používám 3x 21W barva 865. Svítím 12 hodin. Teploměr jsem zamaskoval do trsu anubiasu. V létě chladím větráky z počítače, které odvádí teplý vzduch ze zářivek. Přidávám CO2 pomocí CO2 lahve přes skleněný difuzor. CO2 jede nonstop, ale v menším množství (pH se upraví z 7,6 vodovodní na 7,2 až 7,3). V akváriu se nachází 5 kořenů, které mají především funkci zakrytí techniky. Kořeny nejdou moc vidět, jsou většinou porostlé rostlinami.

Přidávám živiny ve formě tekutého hnojiva - PMDD, občas přidám trochu železa a fosforu s draslíkem (KH2PO4). Dno je obyčejný křemičitý štěrk frakce 2 až 4 mm, k některým rostlinám jsem přidal kapsle NPK+TE a kapsle Ferox.

V tomto akváriu mám tři druhy ryb - neonky obecné - cca 25 kusů, parmičky schubertovi (šubrtky) - cca 6 kusů, krunýřovce jednopruhé (otíci) - 3 kusy. Pak v něm žijí ještě krevetky Red Cherry - minimálně 50 kusů a dva druhy šneků - okružáci a levatky.
holandské akvárium - rostlinné akvárium - názvy rostlin.jpg
Rostliny jsem očísloval pro lepší orientaci. Stačí na název rostliny kliknout a dozvíte se o ní více informací. 
1. Anubias Barteri nana, 2. Cryptocoryne wendtii brown, 3. Rotala rotundifolia, 4. Blyxa japonica, 5. Eleocharis pusilla, 6. Pogostemon helferi, 7. Phoenix moss, 8. Taiwan moss.

S tímto akvárkem se mi podařilo umístit na 1183. místě v IAPLC 2017 (celosvětová soutěž aquascaperů) z 2056 hodnocených (přihlášených bylo cca 2400), což mi samozřejmě dělá velkou radost, protože se aquascapingem nezabývám, akorát si tvořím rostlinná akvárka pro radost.
Pokud se chcete podívat i na další má akvária, jejich seznam najdete v přehledu mých akvárií.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
15.11.2017 12:16:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one