rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Peroxid vodíku a řasy v akváriu

peroxid vodíku v akvaristice - do akvária.png
Boj s řasou může v některých případech působit jako nekonečný. Abyste řasu porazili, je potřeba mnohdy vylučovací metodou zkoušet, co na její likvidaci zabírá a hlavně co podporuje její růst a tomuto se pak vyvarovat. Pak nad ní můžete zvítězit.
Je třeba si uvědomit, že neustálých bojem proti různým řasám si z krásného koníčku, uděláte akorát povinnost. Proto je třeba se zaměřit na prevenci proti vzniku řas - tedy pokud se o akvárium správně staráte, pravidelně provádíte správnou údržbu, pak je třeba přijít na rovnováhu mezi světlem, živinami a CO2. Čím více svítíte, tím více je je potřeba živin a CO2 a naopak. Pak budete řasu řešit jen minimálně. A právě na pomoc s řasou v menším měřítku při občasných problémech, může pomoci peroxid vodíku. Peroxid ani žádná jiná látka nevyřeší příčinu růstu řas, může jen pomoci s její likvidací. Pokud se ale zároveň nevyřeší i důvod vzniku řasy, řasa se vrátí.
Zelená řasa na kořenu v akváriu před aplikací peroxidu vodíku.
peroxid vodíku kysličník H2O2 proti řase v akváriu.JPG
Stejné místo asi hodinu po aplikaci peroxidu vodíku - řasa je postupně likvidována.
peroxid vodíku kysličník H2O2 proti řase v akváriu reakce.JPG
S čím pomůže peroxid vodíku v akváriu?

Peroxid jsem zkusil na několik druhů řas. Pomohl se zelenou vláknitou, částečně měl vliv i na tmavě zelené fleky na anubiasech (tady ale je potřeba přidat i fosfor, například ve formě KH2PO4). Peroxid vodíku mi pomohl také v boji s nálevníkem, kterého po pár dnech pravidelného dávkování a částečné výměny vody porazil. Pomoci by vám měl také se sinicí a s dalšími řasami. Pouze peroxid ale není řešení problémů, je jen pomocníkem, který řešení urychlí.
Dávkování peroxidu do akvária

Důležité je si uvědomit, že každé akvárium je jiné a je tedy lepší začít s menšími dávkami, než uvedu níže. Jde přeci jen o žíravinu a sám jsem si zkusil, že není příjemné, když se 10% peroxid vylije (praskla mi při nasávání injekční stříkačka). Proto jsem se vyhnul používání občas doporučovaného 30% peroxidu. Samozřejmě peroxid uložte mimo dosah dětí a dbejte maximální bezpečnosti.

Filtr při aplikaci peroxidu vodíku nevypínám (na netu se dá dočíst, že se vypnout má) a používám peroxid pouze v dobře fungujících rostlinných akváriích jen na řešení menších problémů s řasou.

Peroxid jsem dávkoval jak přímo do vody v akváriu, tak přímo na řasu na rostlině. Má negativní vliv na játrovky (v dolní části pod odkazem), mechy budu zatím zkoušet, protože u jednoho došlo k lepšímu růstu, u druhého se růst naopak zastavil. Bylo ale možné, že nešlo o vliv peroxidu. Dávkoval jsem peroxid do akvária maximálně 3 dny po sobě, většinou ale naprosto stačí jedna dávka. Použití peroxidu vodíku v akvárku je výhradně na vlastní nebezpečí.
 
  • 3% peroxid vodíku
V tomto případě jsem postupným dávkováním a zkoušením došel ve svém akváriu na dávku až 30 ml/100litrů vody. Větší dávku bych už určitě nedával. Zároveň je potřeba dbát na to, aby se nedostal do blízkosti ryb, krevetek a jiných živočichů.
 
  • 10% peroxid vodíku
Při použití 10% peroxidu vodíku, který jsem si nechal namíchat přímo v lékárně na přání (lepší cena, delší výdrž než malé 3% balení) jsem dávkoval maximálně 10ml/100litrů vody. Peroxid jsem také dávkoval přímo na řasu na rostlině pomocí injekční stříkačky, nevšiml jsem si negativního vlivu (krom játrovek), řasu ale zlikvidoval. Je potřeba dbát na to, aby se nedostal do blízkosti ryb, krevetek a jiných živočichů.
 
  • 30% peroxid vodíku
Pro likvidaci řas se používá i 30% peroxid vodíku v malých dávkách. Protože jsem chtěl být opatrnější, tak jsem se jeho použití vyhnul, neboť stejnou službu udělá 10%, jen ve větší dávce. A i ten 10% peroxid je žíravina, která může natropit škody. Od 1.2.2021 je prodej peroxidu vodíku s koncentrací nad 12% omezen pouze na IČO a zvláštní povolení.
Video, jak funguje peroxid vodíku s řasou na rostlinách a dekoracích.
Průběh aplikace peroxidu

Pokud aplikujete peroxid vodíku přímo do vody, tak během chvíle se v akváriu objeví hodně bublinek stoupajících od rostlin, ode dna i dekorací. Řasa postupně dostává zabrat a během pár hodin až cca 3 dní zbělá, případně začne mizet. Pokud ne, aplikujte znova.
 
V případě, že aplikujete peroxid přímo na řasu na dekoracích a rostlinách, bublání začíná okamžitě. Přímá aplikace přímo zaútočí na zasažené místo a likvidace řasy začíná hned. Opět řasa zbělá nebo se začne rozpadat. Většinou opět od 3 až 7 dní řasa zmizela i bez opakované aplikace.

Co se pak stane s peroxidem?

Peroxid H2O2 po určitém čase se rozloží na vodu a kyslík. Po pár dnech bych vyměnil částečně vodu.

Jaký je vliv na ryby a živočichy?

Pokud to s množství peroxidu nepřeženete a nebudete jej aplikovat v blízkosti živočicha, nemělo by nic hrozit. Osobně jsem si nevšiml na rybách ani krevetách žádných negativních změn. Bublající akvárko se jim líbí a víc plavou. Peroxid se používá v akvaristice již docela dlouho a znám několik akvaristů, kteří jej delší dobu používají bez potíží. Krom toho si myslím, že peroxid je dokonce méně nebezpečný než běžně používaný glutaraldehyd, tedy tekutý uhlík. V každém akváriu ale může působit jinak a může způsobit závažné problémy jak živočichům, tak rostlinám (u mě se sice nic neprojevilo, ale opatrnosti není nikdy dost). Proto je jeho použití na vlastním uvážení a následky si nese každý sám.
Na co ještě dávat pozor

Po potřísnění prstů 10% jsem měl mírně poleptané prsty, což se projevilo zběleném kůže. Větší překvapení nastalo, když mi praskla injekční stříkačka a část peroxidu se dostalo na podlahu. Hned jsem jej chtěl utřít textilní hadrou, u které došlo při styku s peroxidem k prudkému zahřátí. Takže i na tohle pozor.

V akváriích, kde máte velmi lehký substrát, může dojít k částečnému vyplavení substrátu, což může zapříčinit značné problémy. V takovém případě bude lepší zkusit vliv peroxidu na substrát mimo akvárium.

Pokud používáte Twinstar, je dobré jej před použitím peroxidu vypnout a nechat jej vypnutý ještě několik hodin.
Jaké jsou Vaše zkušenosti s použitím peroxidu vodíku? Napište je do komentářů pod článkem.

Pokud nechcete přijít o nové články a videa na surpanblogu, staňte se fanouškem surpanblogu na facebooku: fb stránka Surpanblog nebo odebírejte naše videa na youtube: Surpanova videa.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
19.03.2017 19:00:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one