Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "8403"
Moc děkuji za odpovědi,pane Fojtík a omlouvám se,že vás tolik zaměstnávám.Ale jako začátečník mám hodně otázek a napadají mě většinou když koukám do akvária a přemýšlím,co by se ještě dalo zlepšit.Ale jak se říká - méně je někdy více - tak si myslím,že to platí i u přemýšlení. Přesto bych se ještě vrátil k otázce rostlin.Pořizoval jsem si hlavně Echinodory a na pozadí Limnophila sessiliflora.Echinodory mi připadají trochu bledé,tak proto jsem se ptal na to hnojení ke kořenům,ale přišly mi teprve před pár dny,tak je potřeba možná trochu aklimatizace.Ta Limnophila asi přijímá živiny hlavně svými listy,tak by podávání pouze tekutého hnojiva asi nevadilo.Jinak používám tekuté hnojivo PROFLOR,od firmy Dajana.Je to taková cenově "lidová" značka,tak doufám,že bude fungovat.
Děkuji za vaše odpovědi,zdraví Pavel
Ještě jednou dobrý den,přeji.
Omlouvám se,že zase otravuju,ale rád bych věděl co dělat,když se mi stále tvoří na dřevěnných dekoracích taková šedá plíseň? Mám koupené dřevo z mangrovu,takže je určeno do vody.Vyvařoval jsem ho třeba čtyři hodiny,pak několik dní máčel a měnil vodu,přesto pokaždé,když jsem ho vrátil do akvária,plíseň se objevila znovu.A kořen nebarví,po tom vaření už vůbec.Takže kořeny už vůbec nedávám,jen kameny.Je to škoda,líbíl by se mi v akváriu.Když se dívám na fotografie jiných akvaristů,včetně vás,všude jsou kořeny a opravdu to hezky vypadá.
Děkuji za další vaše rady,zdraví Pavel.
Dřevo je většinou zbytečné vyvařovat. Sice se na začátku objevují různé šedé a bílé "plísně", ale nikdy jsem si nevšiml,že by byly na škodu, krom toho, že to blbě vypadá. Během pár týdnů bylo dřevo čisté. Někdy plíseň zmizela sama, někdy tomu pomohli živočichové v akvárku (šneci, ancistrusi). Není se čeho bát.
Dobrý den,pane Fojtík.
Ještě bych se vrátil k problematice tekutého uhlíku a jeho přidávání do akvária.Jako správný začátečník jsem si ho samozřejmě koupil a jak jsem se dočetl u vás,není nutné ho přidávat a jedná se spíš o marketingový tah? Nabízejí ho vlastně všechny akvaristické firmy.Já jsem si to postupem času také začal myslet,protože jsem neviděl na rostlinách nějaký přínos,co se týká růstu.Ale pravda je,že jsem jako naprostý diletant v akvaristice hnojil pouze kapalnými hnojivy v domění,že je to dostačující.Dnes,po zničení několika rostlin,jsem se už poučil a hnojím i ke kořenům.Díky vašim stránkám jsem také přišel na to,které rostliny jsou pro mě nejvhodnější.Za úplný zázrak považuji plovoucí Hygroryza aristata,která,jak jsem se dočetl,potřebuje ke zdárnému růstu hodně dusíku a díky ní se mi nádherně vyčistilo během chvíle akvárium.Jak jsem psal o tom zákalu,tak nevím totiž jistě,že to byl nálevník,jak jste psal,protože když jsem si dal vzorek vody do skleničky a ve tmě do ní posvítil,žádný pohyb jsem tam neviděl a nálevník je vidět i pouhým okem.Ale to je vedlejší,důležité je,že je voda opět čistá a já můžu zase začít dělat chyby,hi hi.
Děkuji ještě jednou za vaše rady,zdraví Pavel
Dobrý den, Pavle,
tekutý uhlík, spíš bych ho nazýval správně, tedy glutaraldehyd, je dezinfekce. Má trochu vliv na růst rostlin a má vliv na řasy, které jako dezinfekce potlačuje. Ještě před cca 10 lety nikdo nic podobného nepoužíval, což samozřejmě nemusí znamenat, že je k ničemu. Ale co si budeme povídat, v posledních 10 letech se objevují spíš pomůcky usnadňující práci kolem akvárka (twinstar, glutaradehyd) , které jsou pro mě především komerčními výrobky, které především pomohou k vytažení peněz z akvaristů. Mají vliv, ale správná péče a údržba dokáže vlastně to samé, tedy krásné čisté akvárium bez řas, nebo jen s minimem řasy. Jinak jedna firma, JBL se prodeji glutaraldehydu vyhýbá.

Co se hnojení týče, tak použití pouze tekutých hnojiv určitě není chyba. Ani jejich samostatné použití. Akvarijní rostliny v submerzní, tedy podvodní formě, přijímají živiny celým svým povrchem. Proto může většinou tekuté hnojivo stačit. Pak jsou rostliny s listovou růžicí, většinou nenáročné, jako třeba echinodorus, nebo cryptocoryne, které mají velký kořenový systém, rády si vemou i živiny ze dna. Zkoušel jsem několikrát přidat kapsle ke kořenům (jako test příjmu živin), neboť mezi akvaristy putuje informace, že rostliny primárně čerpají živiny z vody povrchem listů, ale po přidání živin do dna došlo u zmíněných druhů k boomu v růstu. A to šlo u rostliny, které rostly v akvárku pár let svým relativně pomalým tempem. Třeba u cryptocoryne affinis došlo k výrazné proměně celé rostliny. Byla silnější, změnila trošku tvar a ze zelené rostliny se stala rostlina červenohnědá. A to vše během cca 2 měsíců od přidání živin do dna. Ale pěkně rostla i před přidáním živin do dna. Ono je i důležité si uvědomit, jestli chcete, aby rostliny rostly tak rychle, neboť nejen že budete muset více protrhávat, ale rostliny nabudou na objemu, což je pak dos
Moc děkuji za odpověď.Díky vaším stránkám jsem odhalil spoustu omylů,kterých jsem se jako začátečník dopustil,včetně nákupu rostlin,které mi byly prodány jako akvarijní,přitom vůbec nebyly.Tady stránky o rostlinách jsou skvělé.Děkuji vám a přeji hodně úspěchů.
Dobrý den, děkuji za pochvalu, potěší. Ať se daří.
Dobrý den přeji.Nevím jestli na tyto stránky ještě někdo chodí,přesto napíšu dotaz.Má se Peroxid dávkovat stále nebo po zmizení řas se má přestat? A je možné,že účinkuje také na likvidaci dusičnanů? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, stránky jsou stále živé, jen nemám již tolik času, jako dříve. Jak v článku píši, používal jsem ho pouze na řasu a to pouze několik dní, viz článek. Je kontraproduktivní lít do akvária cokoliv proti řase, když s ní není problém. Řasa nám dává vědět, že je v akvárku něco špatně a podle druhu řasy se dá rozpoznat, co je třeba zlepšit. Preventivní likvidace řas může způsobit naopak více problémů, neboť díky chemii proti řasám nepoznáme počínající problém, který se pak projeví až může být pozdě. Tudíž peroxid vodíku doporučuji použít jen jako krátkodobou pomocnou sílu při likvidaci řas, samozřejmě zároveň se zlepšením podmínek v akvárku, kvůli kterých řasa vznikla.
Co se vlivu peroxidu vodíku na dusičnany týče, tak jsem nikdy neshledal, že by dusičnany likvidoval. Nejsem ale chemik, takže nemohu vysvětlit ani posoudit. Jde o mé sledování a měření.
Pěkný večer
Dobrý den,
na kořenu kde mam mechy se mi udělala asi spirogyra,mužete mi poradit jak se ji zbavit.
Děkuji za pomoc.
Dobrý den, je po použití peroxidu nutné vyměnit vodu? Děkuji za odpověď
Dobrý den, není potřeba měnit vodu, peroxid, laicky řečeno, "vyprchá".
Zdravím, tak dneska jsem zkusil Váš trik s peroxidem, a to v želváriu, na dlouhodobě a velice intenzivně zanesené dekorace a kameny. Musím říct - FUNGUJE TO STOPROCENTNĚ! Místo toho, abych z kamenů (sloužících jako prostor ke slunění želvy) celé hodiny horkou vodou drhnul silně zarostlou řasu jsem párkrát použil peroxid vodíku (3% roztok) a pak jednoduše "drátěnou stranou" klasické houbičky setřel husté nánosy řasy. Poté jsem důkladně vše omyl vodou. Díky moc, jednoduché, snadno proveditelné, funguje!
Zdravím, kameny se dají ještě jednodušeji při vyjmutí z akvárka ponořit do roztoku sava s vodou, třeba v poměru 1:10. Řasa okamžitě zbělá a umírá. Pak by měla jít i snáz dolů. Peroxid má výhodu, že se dá použít přímo v akvárku ( i když u želvy jsem to nezkoušel). Mimo akvárka bych asi použil spíš i to savo. Pěkný večer přeji
Dotaz: Pomůže peroxid také na tzv. zelenou vodu? Pokud ne, poraďte co s tím!!!
Jsem s toho už zoufalý, filtruji přes "purigen" - částečně pomáhá, ale moc pomalu, zkoušel jsem "Seachem Clarity", výbec to nezabralo, nic se nesráželo, ani ťuk!
Moc prosím o radu co dělat!!!
Na to zabere UV lampa tak týden zaplá a je po problému.
UV lampa je výborný pomocník, leč kvůli zákalu, který se mi objeví jednou za hromadu let, mi přijde neekonomická.
Zdravím, v lékárně mi 10% peroxid namíchat nechtějí, právě proto, že jde o žíravinu. Můžu použít tenhle přípravek proti řasám do jezírek? (odkaz smazán) Je taky na bázi uvolňování kyslíku.
Zdravím, nebylo by snazší, než koupit 10% peroxid, vzít 3%, který je běžně v prodeji? S uvedeným výrobkem zkušenosti nemám, ale pokud není přímo uvedeno, že by bylo možné jej použít pro akvária, nedělal bych to. Přeci jen větší ryby v jezírku, budou odolnější, než malé rybky v akvárku. Také bych určitě zapracoval na zlepšení stavu akvária, aby se řasám nedařilo. Jak píšu v článku, peroxid je pomocník při likvidaci, ale ne řešení problému. Pokud se stav v akváriu nezlepší, řasa se zase objeví.
19.07.2019 19:35:05
surpan
1
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one