rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Přehled akvarijních rostlin vhodných pod slabší osvětlení

akvarijní rostliny nenáročné na světlo.png
I se slabším osvětlením můžete mít v akváriu živé rostliny, kterým se bude dařit. Slabší osvětlení má i několik výhod, především jde o úsporu za elektřinu a kvůli pomalejšímu růstu rostlin vystačí jen občasné přidání hnojiva s živinami.
Slabé osvětlení je ve většině akvarijních setech (neplatí ale vždy). Dříve se pro určení množství světla používal přepočet watty na litry (W/l), který platil ale u širokých zářivek T8 (například T8 15W má světelný tok 900lm) a pro rostliny nenáročné na světlo byl cca od 0,3 až 0,4W/l (roli ale hraje i výška akvária). Zářivky T5 (14W má světelný tok 1140lm) svítí lépe a méně hřejí. LED reflektory mají pak výhodu, že mají podobný světelný tok jako zářivky T5 (v přepočtu lm/W, jen svítí jedním směrem oproti zářivce), jsou úspornější než T8, nehřejí tolik a jejich světlo na mě působí "živěji" než u T5. Osobně je pro mě zatím TOP právě zářivka T5 nebo LED reflektor.
akvarijní rostliny nenáročné na množství světla.png
Také je potřeba si uvědomit, že rostliny potřebují víc, než jen světlo. Některé středně náročné na světlo mohou růst i při slabém světle, ve většině případů to ale jde na rostlině poznat na první pohled, že se táhne za světlem. Proto je lepší nasázet do akvárka se slabým světlem rostliny, kterým slabší osvětlení nevadí.

Přehled akvarijních rostlin rostoucích pod slabším osvětlením
Anubiasy (afzelli, barteri, barteri var. nana, barteri Coffefolia, barteri var. Petite, barteri Tetraploid, barteri var. Bonsai) jsou všeobecně rostliny nenáročné na osvětlení. Pro jejich růst bude stačit 30W/100l, tedy 0,3W/l zářivky T8. Rostou sice celkem pomalu, ale jde o odolné rostliny, které do slabě osvětleného akvária určitě patří.
anubias nana
Kryptokoryny většinou také patří mezi nenáročné rostliny. Na změny reagují mnohdy rozpadem listů, většinou ale za pár týdnů vyrostou listy nové. Většině rostlinám Cryptocoryne se nejlépe daří při středně silném osvětlení, při slabším se vytahují. Slabé světelné podmínky ale bez problémů zvládá Cryptocoryne (affinis, willisii).
Hnědovka křídlatá (Microsorum pteropus) popravdě nikdy nepatřila mezi  rostliny, které bych chtěl mít v akváriu. Prostě se mi nelíbila. Názor na hnědovky jsem změnil až v době, kdy jsem si všiml Microsorum Windelow a Trident, které patří mezi velmi dekorativní rostliny. Jejich velkou výhodou je i nenáročnost na světlo (pro plnou krásu rostlin bych ale lepší světlo, přidávání živin a CO2 doporučil). Do akvária se slabším osvětlením bych klidně dal Microsorum (pteropus, pteropus Narrow, pteropus Windelow, pteropus Trident).
Z šípatkovců jsem vybral dva zároveň asi nejznámější druhy vyskytující se v akváriu. Nejsou náročné, potřebují hlavně živiny do dna a prostor. Je třeba si uvědomit, že pokud chcete echinodorus grisebachii amazonicus do akvárka o malém objemu (nedával bych je vůbec pod 150 litrů), tak je za rok budete vytahovat, protože přerostou natolik, že zastíní všechno ostatní. Krom toho jejich kořeny během roku se rozrostou klidně po celé dně a takovou rostlinu pak dostat z akvárka je prostě náročné. V malém akváriu vytáhnete s kořeny i skoro všechen štěrk. Takže ke slabšímu světlu ano (cca 0,4W/l zářivky T8), ale do větších objemů.
echinodorus amazonicus
Většina běžně prodávaných mechů patří mezi nenáročné akvarijní rostliny. Mají široký rozptyl teploty vody, ve které rostou (většinou mají raději ale chladnější) a nejsou náročné na světlo (porostou ale i při lepším osvětlení). Pokud máte tedy v akváriu málo světla a teplota vody není moc vysoká (nejlépe do 25°C), zvolil bych do akvária mechy Taxiphyllum (barbieri Java moss, Flame moss, alternans Taiwan moss).
java moss
Jak jsem již psal, světlo není všechno. Rostliny potřebují pro svůj zdárný růst v akváriu splnění několika podmínek. Více informací naleznete v článku: Proč mi nerostou akvarijní rostliny. Přehled článků o akvaristice seřazených podle kategorií naleznete: Články o akvaristice podle kategorií. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin s vyhledávačem podle vlastností a potřeb rostlin.
 
Pro pravidelný přehled o nových článcích je možné se stát našim fanouškem na facebooku: surpanblog na facebooku.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
03.12.2016 21:12:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one