rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Rostlinné akvárium po 9 měsících od založení

Rostlinné akvárium.jpg
O tom, jak založit akvárium jsem psal hodně dlouhý článek, aby to mělo nějaký smysl a ten, kdo to nemyslel vážně, aby akvárko nezaložil. Také jsem radil, jak a čím hnojit, neboť bez toho by to prostě nešlo.
Protože jsem akvárko zakládal někdy v říjnu, rostlinám se daří a každý týden je musím zkracovat, bylo nutné obnovit fotky. Ono zkracování rostlin je vcelku příjemná práce, protože víte, že narozdíl od většiny akvaristů Vám rostou. Mít krásně zarostlé akvárko není zrovna jednoduché a vyžaduje péči. Není to jak vysadit jahody na zahradě a občas, když si vzpomenete, zabořit vedle motyčku a táhnout.
Krásné akvárium.jpg
Popravdě ani focení akvária není jednoduché, různé odrazy světla, nedostatečné osvětlení a focení do mobilů není to, co bych preferoval, ale protože jsem se foťáku zbavil jako přítěže moderní doby, když vše mám v mobilu, musím teď trpět.
Takže pro jistotu ještě jedna akvaselfie, aby bylo poznat, že to není jen nalepený plakát akvárka na zdi. A jak lze vidět, nemám tam žádný keramický hrad, vrak lodi, umělého potápěče nebo hromady mořských mušlí ve sladkovodním akváriu. Ale pokud to tam chcete, bude vám stačit zavařovačka od okurek s vodou a uměla rybička (tam můžete nechat i ty okurky). Samozřejmě všechny rostliny v mém akvárku jsou živé, tedy když je budete chtít recyklovat, bude z nich kompost, ne nová konvička na zahrádku.
 
Takové akvárium přináší pár drobných starostí, ale hromadu radostí. Je to pro mě lepší než televize. Často je tam akce - rvačky, páření ryb, rasová nesnášenlivost mezi druhy, pak se zase milujou a plavou za jeden provaz. No prostě jak z amerického filmu a vždycky happy end. Co víc si přát.
 
Akvarijní rostliny
Vybral jsem pár rostlinek, které by neměly ani ve Vašem akváriu chybět. Základním kamenem zadních partií každého akvária vidím rostliny vyššího vzrůstu, třeba Hygrophila polysperma (Mokřanka mnohosemenná) a Limnophila sessiliflora (Bahnatka bezstopečná).
Akvarijní rostlina limnophilla a hygrophilla.jpg
Obě tyto rostliny maji rády dostatek světla a živin. Odvděčí se pak širokým růstem a krásným zbarvením.
 
Do přednějších částí akvária se pak hodí rostliny rodu Cryptocoryne (Kryptokoryny). Je potřeba vybírat pečlivě, některé druhy mohou být i dost vysoké, do popředí se tedy nehodí. Jejich výhodou je nenáročnost na světelné podmínky. Samozřejmě mají rády dostatek živin.
Akvarijní rostlina cryptocoryne.jpg
Tyto trsy rostlin Cryptocoryne mám pouze chvíli, nejsou tedy ještě dostatečně rozrostlé a adaptované. Časem vytvoří jednotný koberec a zakryjí dno akvária. Listy budou tmavší a budou tvořit kontrast se světlými akvarijními rostlinami jako je zmíněná Bahnatka.
 
Nakonec jsem vybral krásnou rostlinu miniaturního vzrůstu, kterou jsme pěstoval již několikrát a vždy bez úspěchu. Tentokrát už vím jak na ní a rozrůstá se opravdu rychle. Jedná se o kobercovou rostlinu Hemianthus micranthemoides (Malokvětka drobnokvětá). Tahle krásná zástupkyně rostlin potahující dno je ale dost náročná. Potřebuje hodně světla a zároveň dostatek živin a přihnojování oxidem uhličitým CO2. A dobré je nemít v akváriu ryby, které se baví škubáním rostlin ze dna. Takové Parmičky mi dávají opravdu zabrat. Než se Malokvětka dostatečně zakořenila, zasazoval jsem ji opakovaně minimálně dvacetkrát. Je nutné nevzdát boj, když rybky jsou zásadně proti zelenému koberci v jejich interiéru.
Koberec v akváriu.jpg
Ovšem tady budu spokojen, až se pokryje celá část dna. Jen to chce víc času. Pokud tedy zvažujete stát se akvaristou, budujte hned od začátku kousek přírody na Vaší polici nebo ve zdi, nenechte se odradit počátečními nezdary, které prostě přijdou, ať chcete nebo ne. Každý akvaristka čas od času řeší nějaký problém a ti dobří vydrží a zvládnou jej vyřešit.
 
Jak vypadá akvárko "zevnitř" jsem vyzkoušel novou vodotěsnou kamerou.
Akvaristika je prostě vědní obor, který občas dá zabrat. Ale když vydržíte a nenakoupíte rostliny z recyklovaných pet lahví, protože ty Vaše živé po týdnu vypadají jako špenátový protlak, celý tento ekosystém se může tvrdou prací stát něčím, od čeho nikdo neodtrhne oči.
22.11.2015 20:01:41
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one