Roslinna-akvaristika-surpanatlas-akvarijnich-rostlin-s-vyhledavacem
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
DOPORUČUJEME
banner_surpan.png
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Ruducha - černá štětičková řasa - černá vousatá řasa

jak se zbavit ruduchy - černé řasy.png
Velmi neoblíbenou a přitom bohužel hojně rozšířenou řasou v akváriu je černá řasa - ruducha. Nejde o jeden druh řasy, ale v kategorii černých řas se schovává druhů nespočet. Podmínky pro jejich růst jsou ale podobné, proto se dají takto kategorizovat.
Asi jste si všimli, že do dnešního článku toho o řasách na tomto blogu nebylo, krom prevence, tedy jak se jim vyhnout a vlastně ještě jak na řasy použít peroxid vodíku. Důvodů bylo několik. Řasy dokážu zlikvidovat v podstatě všechny, ale dělám to naprosto automaticky, bez rozborů vody, bez nějakého bližšího sledování. Prostě automatika. Hlavně je ale řeším hned, jak si všimnu problému, abych si nepřidával práci. Takže jsem před dvěma lety vytvořil nadpis článku: "Jak na řasy" s tím, že je začnu podrobně sledovat, některé budu muset zkusit vypěstovat. A nyní po dvou letech pomalinku začnu své postřehy sepisovat do článků, zároveň jsem se snažil udělat nějaké fotky, ať si řasu poznáte.
řasy - ruducha - ukázková černá řasa.png
Původní plán tedy byl udělat jeden přehled, kde budou všechny řasy s krátkým popisem. Jenže po sepsání úvodu a prvního textu o ruduše, jsem se dostal na článek téměř nekonečný. Takže malá změna. Nejprve pomalinku postupně udělám poznatky o řasách zvlášť po kategoriích a až nakonec udělám přehledný kompletní souhrn řas s proklikem na detail.
Ruducha - černá štětičková řasa - černá vousatá řasa

Kde se nejčastěji objevuje?
Černá řasa se nejčastěji objevuje v blízkosti filtru, kde je silnější proudění vody. Také se objevuje na pomalu rostoucích rostlinách, jako jsou anubiasy. Objevuje se samozřejmě i na dalších rostlinách, většinou pak roste na starších listech. Velmi často se objevuje na kořenech, občas jsem se s ní setkal i přímo na štěrku.
černá řasa v akváriu - ruducha.JPG
černá štětičková a vousatá řasa BBA.JPG
Proč pravděpodobně vzniká?
Nejčastěji se mi černá řasa vytvoří v letních měsících a to přesně v době, kdy trochu zanedbám vyčištění filtrace. Kvůli částečně ucpanému molitanu ve filtru se sníží proudění vody v akváriu a zároveň nedochází k dostatečnému "roznesení" živin a uhlíku k rostlinám. Což bude jedna část problému. Zároveň podle pozorování ruduchy, tedy černé řasy, v delším časovém horizontu předpokládám, že její bujnější růst podpoří vyšší teplota vody v letních měsících, případně horší růst rostlin, způsobený právě vyšší teplotou vody. Neboť zdravé, dobře rostoucí rostliny potlačují růst řas. Může jít také o kolísání hladiny CO2 ve vodě, nebo nepoměr mezi světlem a CO2. Také se mi ruducha objevila v akváriích, kde jsem měl přehnojeno železem a fosforem.
ruducha - štětičková řasa - BBA.jpg
řasy v akváriu - ruducha.JPG
Jak bojovat s černými řasami?
U zajetého akvária, které dlouhodobě fungovalo bez řas, zkontrolujte a vyčistěte filtr. U akvárek, která jsou založená v rámci pár měsíců, pokud je filtrace nezanešená a filtr vytváří viditelný proud, může být částečně problém v příliš silném proudění vody (jen silný proud ale ruduchu nezpůsobí). Také zkontrolujte, zdali voda dostatečně proudí po celém akváriu, aby se dostaly živiny a případně CO2, ke všem rostlinám, především ke kobercovkám. Případně si zkuste pohrát s poměrem světla a CO2 (pokud přidáváte, pokud ne, zkontrolujte, jestli není světlo příliš silné), také mi párkrát pomohlo zkrátit délku osvětlení na 8 hodin denně. Pak přichází na řadu mechanické odstraňování řasy. Odstraňte co nejvíc ruduchy ze skla, z dekorací a z listů. Protože přirůstá docela pevně, hodně napadané listy bude pravděpodobně nutné odstranit. Rostlinám samozřejmě nechte co nejvíc zdravých listů, aby se mohly rozrůstat. Pak je dobré z akvária odsát všechny části odpadlých řas a vyměnit část vody. Na nedostupná místa lze použít tekutý uhlík nebo peroxid vodíku. Samozřejmě s rozumem a podle návodu. Ruduchy se nezbavíte hned, ale nevzdávejte to. Samozřejmě v případě nutnosti se dá procedura několikrát opakovat (mechanická likvidace, použití uhlíku nebo peroxidu, výměna vody) a nezanedbávat pravidelnou údržbu. Při používání hnojiv s vyšším obsahem železa zkuste snížit dávku a častěji měnit vodu.
Podařilo se vám porazit ruduchu? Co pomohlo vám? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, které můžete napsat do komentářů pod článkem. A pokud se vám tento blog nejen o akvaristice líbí, staňte se jeho fanoušky na facebooku: surpanblog na facebooku.
autor: Surpan - Jiří Fojtík © www.surpanblog.cz
18.08.2017 23:33:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one