Co je to krupička?
Ichthyophthirius multifiliis má několik stádií, které se odlišují a zkušenější akvarista dokáže jednoduše rozeznat v jakém stádiu se nemoc nachází. Zkusím to rozepsat laicky. Ichthyophthirius multifiliis je parazitní onemocnění, které se nachází pod kůží ryby a žije z její rozrušené buněčné stěny. Když začíná parazit dospívat, přechází do dalšího stadia, kdy začíná rotovat a tím se stále více zvětšuje, až dokud se nedostane na povrch ryby, kde je již viditelný na rybě.
Když už vidíme "krupičku'', je to vlastně pokročilé stadium Ichthyophthirius multifiliis a je nutné problém co nejdřív léčit, protože Ichthyophthirius multifiliis se dokáže velmi rychle rozmnožovat. Uvádí se 48 hodin, ale vše závisí na jedinci a podmínkách v akváriu. Ichthyophthirius multifiliis - krupička, která je již v pokročilém stádiu, odpadává z ryby a nazývá se Trofont. Trofont z ryby odpadne a následně se na dně dokáže rozmnožit na pár stovek, dokonce tisíc jedinců, kteří čekají na svého hostitele. Při pohledu do mikroskopu je Trofont jednoduše identifikovatelný, v jedinci se ukazuje jakási podkovička nebo půlkruh. Další stadium trofonta se nazývá tomont. Je to jedinec, který si vytvoří jakousi schránku a vypadá jako sliz. V daném stadiu probíhá množení formou buněčného dělení. Z trofonta vznikne několik tisíc tomitů a po uvolnění z cysty se nazývají theronti. Theron je něco jako infekční stadium, které není vidět v akváriu pouhým okem a dokáže se pohybovat a najít si aktivního hostitele. Pokud by nedokázal najít svého hostitele, nedokáže se dále reprodukovat a cyklus po pár dnech zanikne, ačkoliv zárodky mohou přežívat určitý čas ve dně akvária, kde opět mohou nabrat na aktivitě.
Ale opět závisí i na teplotě v akváriu. Při teplotě pod 5°C, nebo více než 29°C, někteří jedinci i nad 30°C, se nedokážou nadále reprodukovat. Nejideálnější teplota pro ně je v rozmezí mezi 22 a 26 C a při dané teplotě se dokážou velmi rychle rozrůstat a vývojový cyklus trvá jen několik hodin. Při nízké teplotě může celý vývojový cyklus trvat více než 30 dnů. Takže jako první si na rybce lidé všimnou jakési bílé tečky, když už mají 0.5 mm a "dospělí" dokážou dorůstat až do 1,2 mm.
Příznaky krupičky
Rybka se může stranit ostatním rybám, nechutenství, ztráta barvy, následně úhyn ryb. Další časté příznaky jsou, že se rybka otírá o dno a dekorace a už tady je poměrně velmi častá krupička ve stádiu, kde ji nevidíme, a to na žábrech, kde je pro ryby smrtelná a nedokážeme ji vidět pouhým okem, jen pozorujeme úhyny ryb. V méně častých případech, je možné ji vidět i na žábrech, kde se projevuje zrychleným dýcháním, otírání se o předměty v akváriu a zblednutím žaber. Když uvidíme na rybě "krupičku'" je třeba zvýšit teplotu vody na 29°C, nebo první 2 - 3 dny na 31 až 32°C, respektive na nejvyšší možnou teplotu, kterou ryby snesou. V prvotních stádiích je to velmi efektivní a prvotní zachycení ještě neodpadnutých trofontů, je klíčové k rychlé léčbě. Během celé léčby silně vzduchujeme, protože teplota kolem 30°C rybám na kyslíku ubere. Léčit krupičku solí je nejenže neefektivní, ale dokonce rizikové. Jednak rostliny dostanou pěkně zabrat, a pokud se zvýší obsah soli ve vodě, na což nejsou ryby zvyklé, dojde k osmotickému šoku a následně úhynu ryb.
Také přidáváním soli do akvária neustále dráždíte pokožku ryby a snižujete její imunitní systém, kdy v případě napadení parazity, bude léčba méně účinná. Sůl byla používána jako lidová léčba. Proč to tak kdysi bylo? Po přidání soli do vody začne ryba produkovat více ochranného slizu, čímž se snaží zbavit parazita a následně byla zvýšena šance vyléčení akvária. Ale jak už jsem výše psal, jedinec z ryby odpadne a nadále přežívá a čeká na dalšího hostitele, čili se jednalo o velmi neefektivní řešení, které se bohužel dodnes traduje. Léčba v akváriu je individuální a také závisí v jaké fázi se krupička podchytí.