rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "3391"
Díky za skvělý článek.
Mě připadá zvláštní jak tady autor z kraje odsuzuje sůl jako léčivo, jako jeden z důvoduů uvádí, že je to zastaralé a kde si cosi. A pak začne lobovat za konkrétní přípravek na léčení, opíše v podstatě to, co uvádí výrobce, ale sám nedokáže argumentovat co přesně je v daném léčivu a jak to působí na rybky lépe než zastaralé metody se solí. Proč? Protože sám tomu léčivu vůbec nerozumí. Pro mě je to je PR článek, nad kterým se nemá smysl zamýšlet, protože zde chybí objektivita. Ani zde neuvádí žádný relevantní zdroj, který by škodlivost soli na léčení rybek potvrdil. Ne, on sem napsal jen nějaké své dojmy, které se opírají o to, že už nejezdí lokomotivy na páru. Autor za článek dostal zaplaceno. Nejspíš by napsal obdobný článek o čem koliv, kdyby mu za to někdo zaplatil. Třeba o soli, kdyby mu zaplatila společnost vlastnící solné doly.
Přijde mi vtipné, jak argumentuješ tím, že jde o dojmy autora a chybí objektivita, přitom jediné, cos sepsala, jsou tvoje dohady bez argumentů. Ze své praxe vím, že přidávání soli škodí rostlinám, což jsem vyzkoušel mnohokrát. Další tvůj argument je, že autor dostal za článek zaplaceno. To je velmi zajímavý argument vycucaný z prstu, když vaříš z vody. Článek byl sepsán autorem Peterem Šmičkem počátkem roku 2017 pro facebookové skupiny, kvůli častému zasolování nádrží. V té době byl požádán, neboť s jeho názorem na sůl v akváriu souhlasím, zda-li by jej poskytl pro nekomerční blog surpanblog.cz. Což zdarma udělal. Odkazy nevedly nikam jinam, než na heureku, ne na konkrétního prodejce. V nynější době, cca rok zpět (3 roky po vydání článku), byly odkazy přesměrovány na eshop.
Protože já osobně se zabývám především akvarijními rostlinami a chtěl jsem mít jistotu, kontaktoval jsem dva ichtyology. Jeden je zároveň akvarista, druhá ichtyoložka v dané době prováděla výzkum na Mendelově univerzitě v Brně. Na otázku, jestli přidávat sůl do sladkovodního akvária jako prevenci nebo k léčbě, se mě zeptala: "proč proboha?". Nejsem chemik ani ichtyolog, tak to popíšu vlastními slovy, jak mi to před 4 roky popsala: "Mimo to, že přidáním soli dojde k podráždění pokožky ryby, tak dochází ke změně osmotického tlaku, což samozřejmě také škodí."
Pokud mě přesvědčíš o tom, že sůl je správná a že neškodí rostlinám ani rybám, že zabíjí kožovce bez vedlejších účinků, klidně článek stáhnu. Ale očekávám argumenty na úrovni, odkazy na výzkumy či odborné články. V komentáři jsi nepodala jediné vysvětlení, krom velmi chabého napadání článku a jeho autora. V podstatě tedy jediné tvé vysvětlení je, že sůl se používá odjakživa a proto je to správná cesta.
Pokud máš ale zájem se pobavit na dané téma na inteligentní úrovni, ne ten výkřik do tmy bez argumentů, přivítám to.

Zároveň chci dodat, jak již píši níže v komentáři, nemám nic proti použití soli ve specifických biotopních nebo brakických nádrží, nebo jako akutní řešení při otravě dusitany, jak na svém webu popsal Horác. Stejně tak respektuji použití soli u živorodek, což stále i jako prevenci, používají někteří starší profi chovatelé. Nesouhlasím ale s preventivním používáním soli napříč akvaristikou, nebo na léčbu krupičky.

Akvaristiku dělám cca 21 let a za tu dobu jsem měl v nádržích desítky druhů ryb a přes 400 druhů rostlin. A ono to šlo bez problémů kupodivu i bez preventivního používání soli.
Většina starších akvaristů s tímto tvrzením nesouhlasí
Ano, to je sice pravda, protože na to byli zvyklí, protože se to tak prostě dělalo. Osobně dělám akvaristiku 18 let a nikdy jsem solit nemusel a žádné problémy nenastaly. Tak proč tedy valit sůl do akvária? Osobně beru jako zásadní argumenty ichtyologů, kteří byli zatím vždy zásadně proti solení, než argument: "Solím, protože to tak dělal i můj otec".
Ovšem pokud někdo solí celý život a vidí v tom něco pozitivního, brát mu to nebudu. Osobně sdílím názor s oslovenými ichtyology a mám stejné zkušenosti jako autor článku Peter. Jsem proti preventivnímu solení v akváriích.
Zároveň pokud akvarista opravdu ví co dělá, sůl používá v brakických nebo specifických biotopních akváriích, nebo v případě akutní otravy dusičnany, což pěkně podrobně popsal Horác, nedá se namítnout ani půl slova.
23.02.2022 17:41:08
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one