rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "1051"
Dobrý den.Rád bych i tady poprosil o radu.
Řeší se osvětlení...mi se na listech rostlin ale také na skle objevily sinice.Akvárium má rozměry 100*40*40 jede filtrace, bez CO 2, osvětlení je Sinkor 35W 6000K.
Snažil jsem se mít akva hustě osázené. Přestaly mi růst kryptokoryny a dokonce i anubias barteri nana. Nyní chřadnou i ostatní rostliny.Asi před dvěmi měsíci jsem dal do dna asi 4 tablety PMDD.Ještě takto. Akvárium je umístěno bokem k oknu na jih tzn že asi od 14hodiny do 17 řekněme na jeho čelní stěnu svítí slunce- i když ne uplně přímo.chci říct, že nádrž není úplně ve tmě.A teď jak se vyznat nebo uchopit to se svícením?Zkoušel jsem dlouhodobě svítit od 8 rána do 8 večera. Pak když přišly řasy jsem dobu svícení omezil a přišly sinice. dnes jsem přenastavil svícení na 8-10:30 a 16:30-20h.Jenže to světlo má regulátor intenzity a je sakra rozdíl jestli to dám tlumeně nebo na plno.A opravdu tápu v tom, co vlastně zvolit. Dokonce ani nevím, jak zjistím to krokování regulátoru, kolik jednotlivé zmáčknutí tlačítka přidá.Já vím, že tady je každá rada drahá ale aspoň zkuste.
Dobrý den, zkuste změřit hodnotu NO3 ve vašem akváriu. Tím, že nerostou ani anubiasy, ani cryptocoryne, které jsou sice pomalu rostoucí, ale rostou snad úplně všude, je možné, že se NO3 vyčerpalo, což je zároveň častým důvodem objevení se sinice.Tímto bych asi začal. Pokud tomu tak bude, začal bych bych sinici odstraňovat mechanicky, přidával bych NO3 a světlo nastavil pro anubiasy a cryptocoryne na nižší intenzitu. Přeji pěkný den, Jiří Fojtík, Surpan
Děkuji za informaci.Škoda že nevím jak tady přidat fotografii.V otázce jsem neuvedl že mám v akváriu 12 kardinálek pancéřníčků panda a pár akar hnědých.PMDD nemám ale NPK tablety jsem aplikoval . Vodu měním 1x za týden až 1x za 14 dnů třetinu vodního sloupce.
Zkusím tedy ponechat nově nastavenou dobu svícení a o krok ubrat na intenzitě. NO3 jsem míval v papírkovém testu vyšší zhruba 50-100. Papírky mi loni došly takže neměřil jsem dlouho.
Zdravím. Stačí toto akvárium na sumce? Syn chce sumce, tak přemýšlím nad koupí akvária, ale někde jsem četl, že je výhodnější vyrobit akvárko na míru. Je to pravda nebo to cenově vyjde nastejno?
Videl jsem krasne grafy jak je prirozene denni svetlo teplotne rozdelene a jedine a spravne osvetleni do AQ musi byt x % studene bile, y % teple bile + modra a cervena. Vy to neresite. Pouzivate LED reflektor a jak se divam na vas blog, vse vam skvele roste.
Jsou to jen marketingove reci a nema cenu resit modre, cervene a teple bile LED ?
Dobrý den, neřeším to už přes 20 let, co rostliny dělám. Zkusil jsem plnospektrální osvětlení a pro běžná akvária mi bohatě stačí buď zářivky TL5 865 nebo LED reflektory okolo 6000K. Teď zkouším ještě relativně levné světlo JK-LED, které má výhodu, že vypadá lépe než reflektory, pokud není možnost zakrytí. Nyní mám přes 160 druhů rostlin a všem se slušně daří, vyzkoušel jsem jich mnoho stovek a nikdy nebyl problém kvůli spektru. Pak je ale druhá varianta, pokud chcete dosáhnout opravdu parádního vybarvení rostlin u holandských akvárií a aquascapingu, tak sáhnete po vytuněných světlech, která jsou pro dané účely vyvíjena. Ale není to jen o světlech, naopak podstatnou část zbarvení zajistí přesné dávkování živin rostlinám. Pro běžného akvaristického smrtelníka stačí i běžné osvětlení. Lepší světla mají smysl, ale ne pro každého. Pak je na každé, jestli investice do drahého osvětlení má pro něj smysl.
Dobrý den.

Nějak z toho mám hlavu v pejru
Dobrý den, výběr světla není jednoduchý při tolika proměnných, proto jsem zpracoval několik funkčních akvárií o různých osvětleních, s různou výškou akvária a také podle náročnosti rostlin na osvětlení. Mimo jiné pak záleží na použitém zdroji, neboť každý druh, například zářivky T8, T5, obyč čipy LED a kvalitní čipy LED svítí úplně jinak (rozdílná svítivost), třeba i při stejném příkonu.
DOBRY DEN MAME ZALOŽENE AKVARIUM 160D 60V.60Š.A MAME NAD NIM LED CELOSPEKTRALNI OSVĚTLENI AKVARIUM JE ZALOŽENO OD 28LISTOPADU.JE VE VYŠCE 17 CM NAD HLADINOU .RYCHLEROSTOUCI ROSTLINKY ROSTOU PĚKNE .OSTATNI NE .PARAMETRY SVĚTLA JSOU 5-75W.BUDE TOHLE SVĚTLO STAČIT NEBO NE DIKY ZA ODPOVĚD LIBOR
Vážení čtenáři a především akvaristé, bohužel není v mých silách odpovědět na všechny dotazy. Díky za pochopení
Dobrý den, zatím jsem u vás našel spoustu zajímavých rad a tipů, ale přesto poprosím o radu. Mám akvárium o rozměrech 125x40 výška hladiny bude 50cm bez substrátu a těď řeším čím ho osvětlit, zvažuji zakoupení třech 20W LED reflektorů barva 6500K + jednu 18W LED trubici s modrým světlem. Bude toto osvětlení stačit i pro náročnější rostliny a kobercovky, nebo už to s intenzitou přeháním??

Předem vám děkuji za odpověď.
Zdravím všechny akvaristy. Chci se zeptat zda-li má někdo osobní zkušenost. Popíšu situaci. Mám Juwel Trigon 190 se setovým osvětlením...tj. dvě T8 zářivky 2*18W barva světla 10000 K- sky white - je to samozřejmě málo i vzhledem k tomu, že rohové akvárium s takto napříč uloženými zářivkami má tmavé kouty, tam mi jednoznačně nic neroste. Nechal jsem tedy místo krytu udělat sklo a chystám se použít čínská LED světla SUNSUN ADP-400C, mohu s nimi po skle hýbat mohu přidat ubrat atd... Má někdo s těmito světly zkušenost? 7500 K 13W lumeny nevím, ale svítí to hodně :) Děkuji všem za názor.
Zdravím. Osobně s tímto světlem zkušenost nemám, ačkoliv SunSun se dost vyšvihl a znám několik akvaristů, kteří mají od nich externí filtry a jsou spokojení, předpokládám tedy, že značka špatná nebude. Chcete tam mít ale jen jedno 13W světlo? jaký je objem akvárka? Co v něm je za rostliny?
No takže. Světla jsou tam dvě...13 W. Právě jsem to dodělal. Z rostlin... Valisneria Torta (chtěl jsem spiralis, ale nějak to ujelo :D ) Na fotkách jasně vidět jak jde jen pod původními zářivkami. Sagitaria Subulata...nečekaně dobře jede po dně bez dlouhých listů a za chvilku bude mít daný prostor plný..., kryptokoryna vendetova odešla ale rozroste se, microsorium bylo nejblíž ubohému světlu a tak se mu dařilo hodně, anubias na dvě...málo světla a tím pádem řasa a nevím..takové nic. A právě jsem si vzpomněl z hrůzou, že mám ještě červenou Ludwigii místo Egerie a je stále v pytlíku...jdu na to. A na pozadí je krásně vidět kudy šel původní kužel světla...podle zelené řasy. Posuďte dle fotek co sem to vymyslel a jak mi to funguje... http://leteckaposta.cz/702126678
Diky za vaše stránky. Jsem začínající akvarista. Mám před 14 dny založené akvarium 75x35x40 cm, na dně říční štěrk 2-4mm (vpředu 5cm vzadu 10cm)osázené nenáročnými rostlinami. Jako filtr mám Bio akvarijní filtr FV13 (10x10x15cm) se vzduchovacím motorkem UniStar AIR 2000 – 1 a topítko Atman 100W. Obsah vody cca 75l. Vodní sloupec 30cm.
Jako osvětlení a kryt jsem zakoupil z druhé ruky AQUAEL akvarijní kryt LEDDY 75 s led osvětlením Leddy tube retro fit 16W-sunny o svítivosti 1650 lm. Po týdnu jsem do akvaria dal 5 červených neonek, které se mají k světu. Rostliny prozatím moc nerostou a řasy namám. Myslíte si, že toto osvětlení bude stačit, anebo mám do krytu instalovat ještě led pásek navíc Děkuji za odpověď.Dobrý den,

máte báječné stránky, je za tím vidět pořádný kus práce. Můžete mi prosím poradit? Mám před 2 měs. založené akvárium 100x40x40 cm, s krytem s 2x 30 W (T8). Nenáročné rostliny (anubias, kryptokoryny, hnědovka, mechy) rostou, ale další (např. egerie, růžkatec, liliovníček) nejdou... Hledám řešení ideálně takové, aby akvárium mělo kryt (minimalizace přidávání vlhkosti do místnosti), nechci LED (pokud dobře chápu, pak už to chce CO2) a samozřejmě ty ceny... Našla jsem hliníkové reflektory, nebo přídavné zářivky do krytu, nebo vyměnit světla T8 za T5 (včetně předřadníků atd.)... Co z toho (nebo jaká kombinace) by mi pomohla...?

Budu velmi vděčná za každou radu, chtěla bych, aby mé rostliny prosperovaly, a zatím...

Děkuji.
Dobrý den,

jsem tu zase :). Vybírám zářivky a trochu tápu - kolik W mají mít dohromady? Mně to bohužel moc neříká.
Vybírám z:
Philips zářivka TL5 HO 39W/865 2900lm denní světlo = 4 x 39 W = 156 W (asi dost, ale zase se 1 zářivka nechá vyjmout)
Philps zářivka TL5 He 21W/865 1900lm denní světlo = 4 x 21 W = 84 W (což se blíží akváriu stejných rozměrů z Vaší prezentace o osvětlení různých uživatelů)
Philips zářivka TL5 He 14W/865 1350lm denní světlo = 4 x 14 W = 56 W (ale to je asi málo, když teď mám dohr. 60 W?)
Nebo mě nemají zajímat W, ale spíš lumeny?
Ad předřadník - který můžete doporučit?

Pokud si najdete čas na odpověď, budu velmi ráda.

Děkuji, Angrešt.
Dobrý den, sama jste si odpověděla :-D. Používám přímo Philips master TL5 barva 865 21W...tyto budou optimální. Někomu se zdá barva trošku moc do bíla, ale osobně nemám rád vodu žlutou. A hlavně pokud máte v AQ nějaký kořen, tak ten barvu vody ovlivňuje do hnědožluté, tak se zářivkou 865 bude barva optimální. Zkoušel jsem i kombinace s 840, ale nakonec jsem došel na jedinou možnou variantu pro mě a to je 865. Takže zkuste 4x 21W s tím, že jedna nemusí být zapojená, prostě podle potřeby, ale pro jistotu, když už to děláte. Na předřadník a zapojení by to chtělo elektrikáře, v tomto bohužel neporadím. A doporučuji nad zářivky dát odrazové pásky (reflektory), případně celý kryt polepit samolepící zrcadlovou folií.
Pěkný den
25.03.2022 22:26:03
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one