rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
chlazení akvária.png
V letním období se občas stává, že potřebujeme snížit teplotu vody v akváriu. Drobné zvýšení teploty nemusí být problém, ale pokud máte akvárium zabudované ve zdi, osvětlení hodně hřeje, nebo je v bytě nesnesitelné horko, ochlazení akvária se může stát nutností.
Ne každý musí akvárium v létě chladit. Ve starším vlhkém, nebo naopak velmi dobře zatepleném domku na severu území, panují jiné podmínky, než na Jižní Moravě. Pak stačí slabší zateplení domu, či podkrovního bytu, případně typ osvětlení, které hodně hřeje a problém je na světě. Pokud je v místnosti i 32°C, v akváriu se zářivkovým osvětlením může být klidně 34°C, což byl před lety i můj případ. A takovou teplotu nezvládají ani některé ryby (občas stačí vodu prokysličovat a ryby zvládnou i vyšší teplotu), ani krevety a ani rostliny. Pak je chlazení akvarijní vody nutností, samozřejmě včas a určitě ne prudkou změnou, abyste nepřihodili rybám šok.
Výměna vody
Poměrně efektivní je částečná výměna vody za chladnější. Nevyměňujte ale víc než 1/3 vody a samozřejmě to nepřehánějte, teplotu snižujte postupně. Velká teplotní změna neprospívá zdraví živočichů v akváriu.

PET lahve se zmrzlou vodou
U menších akvárií se dá využít i metoda PETek, které do 3/4 naplníte vodou a dáte zamrazit. Po zamrazení je vložíte do akvária a teplota vody se postupně začne snižovat. U velkých akvárií je tato metoda neefektivní. Osobně mi nepřijde chlazení PETkama jako rozumné řešení.
Větrák do krytu osvětlení - ochlazování osvětlení
Nejvíc tepla vzniká od osvětlení. To znamená, že se nám i díky obyčejným větrákům z počítače, které napojíme na 12V adaptér, může podařit snížit teplotu vody v akváriu až o 4°C. Stačí odvětrávat kryt s osvětlením. Na realizaci budete potřebovat několik 12V větráků z počítače a 12V adaptér. Standardní větrák z PC má rozměr 12x12 cm, pořídit se dají i menší. Pokud seženete 12V adaptér, který má 1A, napojit na něj můžete několik větráků. Většina z nich má 0,16A, silnější 0,32A. Tím pádem na 1A adaptér půjde napojit až 6 kusů větráků 0,16A nebo 3 kusy 0,32A (ty jsou ale mnohdy dost hlučné, rozdíl ve výkonu je ale podstatný). Pak stačí některými větráky zajistit přívod vzduchu z místnosti a dalšími odvod do místnosti z krytu osvětlení. Použití větráku výrazně zvyšuje odpar vody z akvária. Pokud by větráky v krytu mohly částečně zastínit osvětlení, podívejte se na větráky z průhledného plastu (ty bez LED osvětlení).
ventilátor z počítače.png
Větrák směřující na hladinu
Pokud hledáme efektivní ochlazení vody v akvárku, které zároveň není drahé, osvědčilo se mi použití větráku z počítače, který fouká na hladinu. Možná si řeknete, že nemá smysl v místnosti, kde vzduch má teplotu 30°C, foukat tento vzduch na vodu o teplotě 30°C, protože se voda ochladit nemůže. Jenže může, vodu se mi podařilo zchladit o 3 až 5 °C. Voda v akvárku měla tedy cca 26°C. Okolní vzduch se trošku ohřál, výrazně se zvýšila vlhkost v místnosti a v akvárku se zvýšil o dost odpar. Ale byl jsem schopen udržet i v těch největších parnech teplotu v akvárku na 26°C pomocí jednoho větráku z počítače, který jsem napojil na 12V adaptér. Vysvětlení, jak to funguje, buď znáte z fyziky, nebo si můžete přečíst na wikipedii. Držáky na větráky si pak můžete pořídit na našem eshopu: držáky na větráky.
Malý amatérský návod, jak si připojit adaptér k větráku z počítače:
Jak snadno připevnit větrák na hladinu akvária:
Kryt akvária + jeho úprava
O několik stupňů snížit teplotu vody v akváriu můžete mnohdy naprosto jednoduše. Stačí otevřít kryt a umožnit tak teplému vzduchu opustit prostor nad akváriem. Otevřený kryt ale není mnohdy estetický. Variantou tedy může být jeho úprava, která zajistí odvod teplého vzduchu bez větráků, které mohou být kvůli svému zvuku rušivé. Samozřejmě nemá takový efekt jako s použitím větráků. Ale může být ve vašem případě dostačující. Jde o to, že nahradíte horní část osvětlení mřížkou, nejlépe pevnou kovovou. Zde je ale potřeba dbát na bezpečnost, aby mřížka pak neprobíjela. Mřížku můžete natřít barvou, aby vypadala, že k osvětlení patří. Samozřejmě nemusíte odstranit celou horní část osvětlení, může stačit jen částečná výměna za mřížku.

Klimatizace a chlazení interiéru
Protože profesionální chlazení akvárií je drahé, může se stát řešením domácí klimatizace nebo i mobilní domácí klimatizace. Nejsou sice také nejlevnější, ale krom ochlazení akvária, se postarají o příjemnější prostředí v domácnosti v letních parnech. Protože pokud budete mít v místnosti 32°C, těžko dosáhnete výrazněji nižší teploty v akváriu. Ve spojení s větráky v krytu akvária, které dotáhnou studený vzduch z interiéru, jde o efektivní řešení. Sám tyto dvě možnosti využívám.
Zaizolování akvária
Pokud máte akvárium zabudované ve zdi a víte, že v létě je u vás pořádný hic, určitě popřemýšlejte o zaizolování akvária tepelným izolantem. Tato varianta pak pomůže i v zimním období s úsporou za ohřev vody, především pokud chováte terčovce. Zaizolování bych udělal ze tří stran pomocí extrudovaného polystyrenu.

Chlazení hadic z externího filtru
Zajímavým řešením může být i chlazení hadic externího filtru. Přívodní i odvodní hadice vnější filtrace jsou vloženy do nádoby (větší kbelík), do kterého je pak potřeba vložit minimálně každý horký den hromadu ledu. Hadice se pak ochlazují a tím se ochladí i voda v akváriu. Jak moc velký efekt to má, jsem ale nezkoušel. Díky této metodě se ale vyhnete vkládání PET lahví s ledem do akvária.

Chlazení pomocí Peltierova článku
Pro kutily a hračičky by mohlo být zajímavou variantou použití Peltierova článku, který dokáže akvárium ochladit. Vlastní zkušenosti nemám, takže tu o tom nebudu psát nějaké pohádky, ale vím, že tato metoda určitě může být použitelnou variantou. Samozřejmě má i nevýhody. Těmi jsou vysoká spotřeba elektrické energie, složitější řešení instalace do akvária a vůči spotřebě relativně nízká účinnost.
Další nápady, návody a informace nejen o rostlinné akvaristice, najdete v přehledu článků, rozdělených do kategorií: Články, návody a atlasy rostlin.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
02.07.2017 15:54:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one