rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST
Akvárium o dovolené.png
I akvárium je potřeba připravit na dobu, kdy budete na dovolené. Nejde i nic složitého a mnohdy je lepší provést pár drobných úprav, než akvárium svěřit naprostému laikovi, který řeší problémy jinak, než zkušený akvarista a může místo řešení přinést naprostou zkázu.
Viděl jsem snad desítky fotografií akvárek, která nadšení majitele svěřili babičkám, dědečkům, kamarádovi nebo šikovnému sousedovi. Nikdy to nebyl pěkný pohled. Osobní zkušenost z dětství je podobná a mám ji v živé paměti i po asi 16 letech. V té době jsem mohl "akvaristit" sotva rok, o automatickém krmítku jsem nikdy neslyšel a asi ani v té době nebylo. Přišla čtrnácti denní dovolená s rodiči mimo domov. Krmení jsem tedy svěřil staršímu sousedovi s tím, že se krmí jen velmi málo. V akvárku byla moje první mláďata černé molly, která se u mě narodila. Vše fungovalo tak, jak mělo, vodu jsem již v té době pouze filtroval, neprovzdušňoval.
akvárium o dovolené.png
"Všude dobře, doma nejlíp." Po dovolené jsme se vrátili a já byl v šoku. Voda byla naprosto brčálově kalná, mláďata nikde, půlka osádky chyběla a filtr ležel vedle akvária. Takový normální katastrofický scénář snad každého akvaristy. Problém neakvaristů totiž je, jak jsem již poznamenal, že nestandartní situace řeší jinak. Téměř s jistotou se dá říct, že naprosto "blbě". Nedá se jim to vyčítat, každý si projde chybami a akvaristika prostě není jednoduchá.

Problém nastal kvůli překrmování. Je třeba si uvědomit, že neakvarista nemusí mít cit ani po tom, co mu ukážete množství, kterým má krmit. V dobré vůli, aby se rybky měly skvěle, jim přidal krmení. A to mnohonásobně. Do týdne přestal samozřejmě fungovat filtr, protože se ucpal obrovským množství krmení. Bohužel si ještě všiml, že filtr nejede a tak jej vytáhl ven z akvária. Živorodky stále krmil jako kapry. Samozřejmě jej nenapadlo nic lepšího, než jít za dalším sousedem elektrikářem i s filtrem, že nejde a toho elektrokoumáka nenapadlo nic lepšího, než filtr rozebrat a dostat se dovnitř i přes několik vodotěsných vrstev k imaginárnímu jádru problému. Celý problém byl totiž jen v zanešeném molitanu, který stačilo propláchnout. Naštěstí po takto provedené opravě pochopil, že to do vody již nepatří a já nemusel krom znovuzaložení akvária, řešit vypálenou siluetu lidského těla na parketách před akvárkem.
Průměrné akvárium, které funguje, máte v něm živé rostliny a není přerybněné, přežije většinou bez nějaké velké přípravy cca 14 dní. Mnohdy je lepší naordinovat rybkám krátkou dietu, než překrmování experty, kteří jim chtějí buď dopřát, nebo na krmení zapomněli a pak to chtějí dohnat těsně před vaším příjezdem (pokud nutně chcete krmiče, nachystejte mu jednu až dvě dávky krmiva třeba do uzavíratelných sáčků - není třeba krmit denně). Řešením také nejsou nalepovací tablety na sklo, které by měly vydržet po celou dobu dovolené. Běžné rybky v dobré kondici zvládnou asi 5 až 7 dní bez krmiva (záleží na druhu ryb), v akváriu si něco najdou na sezobnutí, například nějakou tu řasu. Tuto dietu bych ale neaplikoval moc často, maximálně jednou, dvakrát do roka. Pokud ale rybkám dietu dopřát nechcete (nebo musíte krmit pravidelně mláďata), je dobrý nápad si pořídit automatické krmítko, já mám třeba od Juwelu: krmítko Juwel.
Jak připravit běžné akvárium (LOW-TECH) na dovolenou

Asi tři dny před odjezdem vyměňte vodu 1/3 vody, odkalte dno (osobně odkaluji jen povrchově), zkontrolujte filtr, že je v pořádku a neucpe se během dovolené (není dobré ale čistit filtr zároveň s výměnou vody). Sestříhejte rostliny, ať nepřerostou, případně pokud máte rychle rostoucí rostliny, které by během 14 dní vylezly z akvária, případně i zkraťte dobu svícení o 1 až 2 hodiny (určitě bych svítil alespoň 8 hodin). Samozřejmě ryby nepřekrmujte před odjezdem, dejte běžnou dávku krmení.
LowTech rostlinné akvárium.JPG
Jak připravit náročnější akvárium (HI-TECH) na dovolenou

U HiTech akvárií je příprava trošku náročnější, protože o akvárium se staráte každý týden. Kvůli hnojení, přidávání CO2 a silnému osvětlení rostliny rostou mnohem rychleji a střih je tedy mnohdy nutný každý týden. Asi tři dny před odjezdem vyměňte vodu 1/4 vody, odkalte dno (osobně odkaluji pouze povrchově), zkontrolujte filtr, že je v pořádku a neucpe se během dovolené (není dobré ale čistit filtr zároveň s výměnou vody). Sestříhejte rostliny, ať nepřerostou, případně pokud máte rychle rostoucí rostliny, které by během 14 dní vylezly z akvária, zkraťte dobu svícení o 1 až 3 hodiny (nechte dobu svícení alespoň 8 hodin). Samozřejmě ryby nepřekrmujte před odjezdem, dejte běžnou dávku krmení. Kvůli zpomalení růstu rostlin, aby se z akvária nestala během vašeho volna pro ryby neprostupná džungle, je lepší snížit dávkování CO2 a nepřidávat hnojiva. Také není od věci snížit sílu osvětlení, třeba pokud máte 4 zářivky, jednu bych vypnul.
Večerní AQ3.JPG
S dávkováním živin, nejen v době dovolené, pomohou automatická hnojítka:
Davkovaci-cerpadlo-WiFi-Jebao-Jecod-Auto-DOSER-3.4.jpg
Chcete mít přehled o nádrži o dovolené a máte rádi technologie? IP kamera tuto funkci zastane:
Solight-otocna-IP-kamera-1D74S-1.jpg
Samozřejmě je potřeba si určit podle délky dovolené, zdali jsou některé úpravy potřeba. Pokud budete pryč jen týden, některé přípravy nebudou nutné, to si musíte určit sami podle potřeb vašeho akvária. Nezbývá než popřát krásnou a odpočinkovou dovolenou a po návratu radost z pěkného akvária.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
31.08.2016 07:45:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one