rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Test: Souhrn testů - změny a vlivy v akváriu

testy v akvaristice.png
Ať chceme nebo ne, akvaristika je o chemii a i drobné změny mohou velmi ovlivnit kvalitu, tedy chemii vody. Což může vést k rozvoji řas, problémům s rybami nebo naopak můžete podpořit růst rostlin a tím prostředí ustálit.
A tak, ať kvůli mé zvídavosti, nebo kvůli zájmu čtenářů o určitou informaci, postupně vznikne takový malý přehled testíků z praxe, kde se zaměřím na různé vlivy v akvaristice, které se pokusím změřit nebo jiným způsobem kontrolovat. Samozřejmě jde o testy v domácím prostředí běžně dostupnými možnostmi, ne v laboratorních podmínkách, tak nejde zaručit, že vše funguje stoprocentně takto (v akvaristice není nic stoprocentní), neboť při jiných vlivech může dojít k rozdílným výsledkům. Přesto se budu snažit co nejvíce se přiblížit k nejreálnějšímu výsledku při nejběžnějších podmínkách.

Test 1: Má Twinstar vliv na pH vody?

Můj osobní názor byl, že ne. Tak jsem to zkusil v praxi. Vzal jsem 10 litrovou nádobu a do ní dal domácí twinstar, který se zapínal 10 krát denně po minutě po dobu 10 dní. Krom pH jsem měřil ale i vodivost. Když už, tak už. A výsledky?

Čerstvá vodovodní voda v nádobě měla pH 7,63 a vodivost 251 ppm. Po deseti dnech se pH trošinku zvýšilo na 7,87 a vodivost se snížila na 220 ppm. Snížení vodivosti jsem očekával. Jenže může za tohle drobné zvýšení pH vliv elektrolýza vody?

Stejný test jsem udělal ve stejné nádobě na deset dní i bez Twinstaru. Čerstvá vodovodní voda měla pH 7,78 a vodivost 240 ppm. Po uplynutí stanoveného doby na test (10 dní) se pH opět zvedlo, tentokrát na 8,22 a vodivost také a to na 255 ppm.

V obou případech tedy došlo ke zvýšení pH, bez použití Twinstaru dokonce více. S tím rozdílem, že Twinstar snížil vodivost, bez něj se naopak vodivost nepatrně zvýšila.
Tyto testy jsou prováděny buď na dotaz, nebo ze zajímavosti. Pokud by tu byl nějaký znalec problematiky, který ví, proč se tak stalo, poprosím o informaci do diskuze pod článkem. Testů bude časem víc a budu je přidávat do tohoto jednoho článku. Chcete-li mít přehled o nových článcích a testech, staňte se fanouškem surpanblogu na facebooku nebo odběratelem videonávodů na youtube.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
18.04.2017 18:45:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one