rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Vlastní zkušenosti s Clear Water

vlastní zkušenosti Clear Water SZAT.png
Když jsem se poprvé doslechl o "zázraku" pro akvaristy s názvem Clear Water, moc jsem tomu nevěnoval pozornost. Jenže protože jsem člověk zvídavý, nedalo mi to a jedno balení tak vychvalovaného výrobku jsem si nakonec objednal na testování. Protože co když to opravdu funguje a já bych nemusel již tak často měnit v akvárku vodu?
Objednávka přišla stejně rychle, jak jsem ji bezmyšlenkovitě provedl (koupil jsem Clear Water original místo Clean Water plants pro rostlinná akvária). Takže znova a lépe. Vše nakonec klaplo a pak už zbývalo jen vymyslet, jak provést pár testů, které by mě přesvědčily. Z dobrých zdrojů jsem slyšel slušnou chválu a informace, že budu mile překvapen. Tak jsem se rozhodl "pryskyřici v pytlíku" vyzkoušet ve dvou svých akváriích.
vlastní zkušenosti Clear Water SZAT.png
Co je to SZAT Clear Water professional?
Jde o syntetickou pryskyřici, která funguje na bázi iontové výměny, která zbavuje akvarijní vodu dusičnanů NO3, které vznikají rozkladem detritu, zbytků krmiv a odumřelých částí rostlin. Tyto látky jsou ve vysokém množství nebezpečné pro ryby. Rostliny ale v rozumném míře NO3 potřebují k růstu. Proto je potřeba si vybrat správný druh CW. Pokud máte akvárium bez rostlin nebo jen minimum, zvolte Clear Water original. V případě rostlinného akvária zvolte Clear Water plants, který udržuje obsah NO3 na rozumné hodnotě pro rostliny.

Varianty a rozměry Clear Water
 
typ
objem akvária
B1
0-30l
B2
30-80l
B3
80-150l
K1
150-250l
K2
250-350l
K3
350-600l
Clear Water Original 7x13 cm 11x13 cm 23x13 cm 13x13 cm 16x16 cm 19x19 cm
Clear Water Plants 7x13 cm 11x13 cm 23x13 cm 13x13 cm 16x16 cm 19x19 cm


Měření vody
Rozhodl jsem se zkusit Clear Water ve dvou svých akváriích. Jedno dlouhodobě prosperující 120 litrové rostlinné akvárko a druhé nedávno úplně překopané 30 litrové akvárko, kde jsou trochu rozhozené hodnoty. Clean jsem pořídil ale hlavně kvůli většímu z nich, abych nemusel každý týden vyměňovat vodu, což pevně doufám vyjde. Výsledky se ale projeví až po několika týdnech.

120 litrové akvárko (původní hodnoty bez CW plants) - NO2 0 mg/l, NO3 25 mg/l, Cl 0 mg/l
120 litrové akvárko (hodnoty s využitím CW plants) - NO2 0 mg/l, 10 NO3 mg/l, Cl  0 mg/l
30 litrové akvárko (původní hodnoty bez CW original) - NO2 0 mg/l, NO3 50 mg/l, Cl 0 mg/l
30 litrové akvárko (hodnoty s využitím CW original) - NO2 0 mg/l, NO3 0 mg/l, Cl 0 mg/l

U většího akvária mi krásně průzračnou vodu zajišťuje biologická filtrace (dříve jsem používal i domácí Twinstar, nyní již ne). V malém akvárku jsem připevnil CW original na vnitřní filtraci, kde nejsou ustálené podmínky po založení a voda není úplně podle mých představ. Pak bylo třeba pár dní vydržet a srovnat výsledky. Měřeno základním testerem 6in1 od Tetry.
Clear Water recenze.png
Jak se Clear Water používá?
Před prvním použitím doporučuji CW propláchnout pod tekoucí vodou. Použít se pak dá jak do vnějších filtrů (do jedné z přihrádek na filtrační náplně) tak i do vnitřního filtru (důležitý je průtok přes CW, nejjednodušší asi bude připevnění z boku k molitanu nebo u větších vnitřních filtrů s plastovým krytem filtračních náplní, přímo do krytu). CW má být ale jako poslední filtrační náplň, pravděpodobně kvůli tomu, aby se tolik nezanášel, takže ve vntiřním filtru to budu muset ještě dopilovat.

Jak dlouho vydrží a jak se obnovuje?
Podle výrobce Clear Water vydrží až 300 cyklů obnovy, což je při udávané výdrži bez proprání 3 až 6 měsíců (na facebooku někdo uváděl pouze 1 měsíc), dlouhá životnost. Regenerace pak probíhá tak, že se "pytlík" na půl hodiny namočí do roztoku vody s regenerační solí bez přísad (100 gramů soli na 1 litr vody). Po řádném propláchnutí v čisté vodě je zase Clear Water připraven k použití.
Balení pro rostlinná akvária SZAT Clear Water plants
SZAT Clear Water CW plants B3.png
Vlastní zkušenosti - shrnutí
Nejprve jsem byl, po doporučení CW mnohými akvaristy, předem natěšený. Po zahájení testování jsem začal trochu pochybovat, jestli nejde jen o velmi dobrou reklamní kampaň. Trochu problém bylo přidělání "pytlíku" k malému vnitřnímu filtru, ale nakonec jsem CW přivázal na jednu stranu bioakvacitu (filtrační molitan), aby přes něj proudila voda. Vše klaplo a výsledky se začaly projevovat už po 24 hodinách. Došlo ke snížení NO3 jak v malém, tak větším rostlinném akváriu (viz měření výše). U velkého akvária se nepatrně zlepšila i průzračnost vody, kterou ale primárně zajišťuje dostatek rostlin a filtrace. U malého akvária ale nastala výrazná změna v průzračnosti vody. Musím uznat, že Clear Water opravdu funguje, jak slibují, tedy že snižuje obsah dusičnanů NO3 a zlepšuje průzračnost vody a to na první pohled. Dlouhodobý vliv na prostředí ukáže čas. Za mě tedy dobrý do akvárií, kde je potřeba snížovat dusíkaté látky například kvůli přerybnění a nedostatku rostlin. V rostlinných nádržích s opravdu velkým množstvím rostlin bych jej ale nepoužíval. Rostliny si vezmou NO3 dost a i když pořídíte CW plants, může (ale nemusí) časem NO3 rostlinám pochybět (osobně NO3 i dodávám kvůli velkému množství rostlin). CW má vliv na průzračnost vody i v hodně zarostlém akváriu a zároveň není od věci jej mít po ruce v případě, že bude třeba "hasit" nějaký problém s "dusíkem". Jediné, co je trochu problém je, že u některých dobře fungujících akvárií nepoznáte, kdy CW přestal fungovat. Je třeba hlídat testem NO3 a pak vyprat v roztoku.
Porovnání akvária bez CW a s CW po 24 hodinovém působení
Zatím u nás není moc prodejců Clear Water a zároveň je potřeba si prý dát pozor na různé kopie výrobku. Pravý Clear Water a to jak CW Original, tak variantu CW Plants můžete pořídit na našem eshopu SURPANshop.cz.
autor: Surpan - Jiří Fojtík
20.05.2016 13:21:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one