rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner aquaGrower čtverec.png
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
KOŽENÉ OPASKY
kožené opasky.png
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Vývoj rostlinného akvária za rok a půl od založení

vývoj rostlinného akvária.png
Dnešní článek o akvaristice, bude takové ohlédnutí za poslední rok a půl, kdy jsem založil své rostlinné akvárium, které jsem zabudoval do výklenku ve zdi. Akvaristika není jednoduchá a založení akvária je vždy náročné, i když máte léta praxe. Ale pak může přijít pokrok.
Včera jsem náhodou narazil na videa svého akvária, které jsem natáčel od založení až po současnost v rozmezí roku a půl. Musel jsem se smát, jak jsem s tímto akváriem začínal, když porovnám prvotní chvíle života akvária po založení s akváriem nyní.
Zakládám akvárium - asi 14 dní po založení

Čtrnáct dní po založení a už tam mám ryby? Jak to? Říká se, že akvarista má vpustit ryby do akvária až po měsíci. Jenže aby mohla nastartovat nitrifikace, je potřeba v akvárku mít nějaké živočichy. Takže po založení do akvárka vložím akvarijní šneky, po dalších 14 dnech několik nenáročných rybek a po asi měsíci zbytek ryb. Začátek byl ale opravdu úsměvný.
Měsíc a půl od založení

Zhruba po měsíci a půl od založení akvária jde vidět mírný pokrok v růstu rostlin. Začal jsem používat komerční hnojivo, které ale zas až tak nic nepřineslo. Jak jsem přešel na PMDD a CO2, vývoj byl najednou bouřlivý. Limnophilla sessiliflora se začala krásně rozjíždět, Anubiasy také.
Půl rok od založení

Po půlročním růstu je akvárium k nepoznání. Rostliny se velmi snaží, krásně a hustě roste Limnophilla, Bacopa a i Hemianthus a to díky PMDD a CO2. Všimněte si ale, že oproti předchozímu videu chybí zákrutichy - Vallisneria. I když jde o nenáročnou rostlinu, z nějakého důvodu (po přidání CO2) se během tří dnů rozpadla. Přisoudil jsem to prudší změně pH.

 
Rok a půl po založení

Teď se dá akvárium nazvat rostlinným. Akvarista ale není nikdy úplně spokojený a vždy bude vymýšlet nějaká vylepšení nebo vychytávky, jak v akváriu, tak v jeho okolí, třeba s automatizací některých funkcí (vychytávky v akváriu). Také mám nějaké plány na zlepšení. Ten červený Echinodorus je nyní již pryč a bude nahrazen rostlinou, která tolik neomezuje ostatní, jak svými kořeny (kořeny byly roztahané v okolí rostliny do 15 centimetrů). Zkusím místo něj buď rostlinu Bacopa caroliniana nebo Heteranthera zosterifolia. Také uvažuji u drobném koberečku z Glossostigmy a náhradě Anubiasu vpravo za Blyxu japonicu kvůli zjemnění. A popravdě bych se rád vrátil asi po 15 letech, co se akvaristice věnuji k rostlině, která roste snad všude - Ceratophyllum demersum. Ale jen v případě, že v akváriu neporoste až příliš rychle. S akváriem je pořád dost práce, hlavně, když jej chcete dokonalé a ono to vlastně nikdy dokonalé nebude :-).
Relaxační bonus

Jako poslední jsem zvolil video, které jsem natočil umístěním kamery přímo do vody, abych eliminoval odrazy od skla. Sám musím uznat, že mi povedlo. I počtem sledování, který výrazně naskočil oproti jiným videím, jde poznat, že se asi líbí. Prostě takový relax i bez akvária.
Pokud si tedy chcete založit akvárium, nenechte se odradit. Začátky nejsou zrovna nejkrásnější. Ale necpěte do akvária hračky a cetky, které tam nepatří. Výmluvy, že se plastový potápěč, keramická loďka nebo lidská lebka líbí vašim dětem, jsou přinejmenším hloupé. Krásné rostlinné akvárium zaujme děti mnohem víc, než utopený plast. Toho jsou plná moře, proč to cpát i do akvária?
Akvárium cca po 20 měsících od založení
akvárko15.png
A pro ty, kteří to s akvaristikou myslí vážně, jsem připravil článek, jak založit akvárium. Pokud jste úplný začátečník, přečtěte si jej, než cokoliv začnete.
03.01.2016 00:10:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one