rostlinna akvaristika.jpg
ATLAS AKVARIJNÍCH ROSTLIN

Atlas akvarijních rostlin
NÁŠ E-SHOP SURPAN
surpanshop - eshop rostlinna akvaristika.jpg
dárkové poukázky surpan.jpg
banner-aquaGrower-ctverec.jpg
RUBRIKY
GALERIE
OBLÍBENÉ ODKAZY
NOVINKY
banner JK Animalsr čtverec.jpg
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
Z časových důvodů není v mých silách odpovídat na všechny dotazy v komentářích, mailu a fb zprávách.
Děkuji za pochopení.

 
AUTORSKÝ OBSAH
Všechny články a fotografie jsou autorské, bez povolení autora tohoto blogu není možné obsah publikovat nebo kopírovat!
ODBĚR VIDEÍ NA YOUTUBE
AKTUALITY NA FACEBOOKU
NÁVŠTĚVNOST

Zelená nebo mastná hladina v akváriu - Eheim Skim 350

sběrač hladiny Eheim Skim 350.png
Akvaristika je náročný koníček. Když už se Vám podaří mít krásně zarostlé akvárium živými rostlinami, může se vyskytnout plno dalších problému, ať s rybkami, rostlinami nebo řasami. Proto je potřeba být vždy ve střehu a neusnout na vavřínech. Stačí drobná změna prostředí a může dojít k přemnožení řas nebo úmrtí rybiček.
Problém, o kterém budu dnes psát, potkal většinu akvaristů, kteří se delší dobu akvaristice věnují. Mnohdy ani nelze přesně určit, kde daný průšvih vznikl. Může se jednat o změnu prostředí kvůli překrmování ryb, nebo rozpouštění látek z nevhodných dekorací a štěrku, nebo přehnojování rostlin ať přímo hnojivy nebo oxidem uhličitým, nebo jen zavlečením řasy z akvaristiky.
O co jde a jak to vzniká
 
Jedná se o zelenou nebo mastnou hladinu. Mastná hladina vzniká většinou nevhodným krmením, nebo nedostatečným pohybem hladiny. Zelená hladina je způsobena buď sinicemi nebo drobounkou rostlinou zvanou vodní květ. Pokud se Vám nepodaří odstranit mechanicky celou hladinu, například odchytem do síťky, řasa nebo rostlina se vrátí během pár dní zpět. Sinice tedy pravděpodobně vzniká nevhodným hnojením rostlin, nebo stejně jak vodní květ si ji můžete donést z akvaristiky nebo pěstírny.
kalná hladina v akváriu.jpg
Proč je to problém
 
Krom toho, že mastná (slepá hladina) nebo zelená hladina (zelený povlak na hladině) vypadají fakt nevhodně, sinice a vodní květ "žerou" rostlinám živiny. Také propouští mnohem méně světla a rostliny chabnou. Tudíž čím dál víc se daří řasám a rostliny bez živin a světla nemají sílu proti sinici bojovat.
 
Řešení zelené a mastné hladiny
 
Když ani po měsíci jsem neuspěl s odchytem hladiny do síťky (pomohlo to na pár dní, po týdnu vše zpět), hledal jsem řešení, ale stále nenacházel. Až mi v akvaristice poradili, že existuje sběrač hladiny, který se dá připojit na vnější filtr a ten může hladinu odsávat. Protože ale mám v akvárku pouze filtr vnitřní, začal jsem hledat na netu, zdali už něco nevymysleli i na běžné vnitřní filtry.
 
A našel jsem. Firma Eheim sice nepatří mezi nejlevnější (jedná se o špičkového výrobce akvarijních potřeb), ale nabízí sběrač hladiny Eheim Skim 350. Dá se pořídit na netu od 590 Kč, za stejnou cenu jej mají i v Hornbachu. Plný očekávání jsem jej vložil do akvárka, tedy nejdřív jsem trošku poupravil houbičku v tomto hladinovém filtru, protože se mi zdála příliš málo hustá a jemné řasy by se mohly vracet do akvária (vzal jsem dámské silonky a houbičku jednou omotal).
 
Po prvotním spuštění bylo vidět, jak zelená hladina mizí. Za dvě hodiny byla pryč a já uvažoval, že skimmera Eheim vyndám a budu jej používat jen občas. Nakonec v akváriu zůstal napořád.
Sběrač hladiny v akváriu.jpg
Vychytávka k Eheimu Skim 350 - sítko:
Výhody sběrače mastné hladiny Eheim Skim 350
 
  • jednoduché ovládání a nastavení
  • možnost nastavení průtoku
  • automaticky si přizpůsobuje plovák dle výšky hladiny
  • prostě funguje jak má a usnadní Vám hodně práce
  • kvalitní gumové přísavky
 
Nevýhody sběrače zelené hladiny Eheim Skim 350
 
  • gumové přísavky drží tak, že při vytahování filtru jej pravděpodobně otevřete a vyplave filtrační náplň
  • cena by mohla být přijatelnější (490 až 750 kč)
  • krmení ryb je nutné přesunout dál od sběrače - nebo jim to všechno rychle posbírá
  • čistím jej každých 7 až 14 dní, což je prostě hodně nepříjemné, ucpává se
Shrnutí
 
Sběrač hladiny Eheim Skim 350 je skvělý pomocník, který nelze nahradit mechanickým sběrem mastnoty nebo zelené hladiny. Tento způsob byl neúčinný. Skimmer Eheim udržuje od jeho pořízení hladinu naprosto průzračnou a rostliny tak mohou zase růst naplno. V tomto je prostě super. Bohužel v mém rostliném akváriu se často ucpává. Občas nasaje nějakého okružáka, občas nějaký starší list, kterých je víc, když mám akvárium zarostlé kompletně a do 14 dní se ucpe a musí se vyčistit. To mi moc nevyhovuje. Našel jsem ale docela zajímavé řešení pro ty, kteří mají externí filtr. Je to Turbo Skimmer od Dennerle. Nemusíte pak mít v akváriu další "filtr", jen napojíte na trubku od filtru vnějšího.

Pokud si chcete vyrobit vlastní, ale méně elegantní skimmer, podívejte se na návod: Jak si vytvořit vlastní sběrač hladiny
autor: Surpan - Jiří Fojtík
17.07.2015 23:15:00
surpan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one